50 Milyon Türk’ün Kimlik Bilgileri İnternete Sızdırıldı

50 Milyon Türk'ün Kimlik Bilgileri İnternete Sızdırıldı

Sanal korsanlar, 50 milyona yakın Türkiye vatandaşının kişisel bilgilerinin yer aldığını iddia ettikleri veri tabanını İnternet'te yayınladı. Bu veri tabanının, en geniş kapsamlı bilgi sızıntılarından biri olduğu kaydedildi.

05 Nisan 2016 - 10:56 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 - 11:12

Toplamda 49 milyon 611 bin 709 kişiye ait kimlik bilgilerini barındıran veri tabanını inceleyen Associated Press (AP) haber ajansı, “Sorguladığımız 10 TC kimlik numarasının 8’i listede doğru detaylarla birlikte yer alıyordu” dedi.

AP, internete yüklenen veri tabanını “Bugüne kadarki en büyük kamuya ait bilgi sızıntısı” olarak niteledi. Sanal korsanlar, veri tabanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kimlik bilgilerini de yayınladılar.

Veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya’da olduğu gözüküyor. Verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda’dan alındığı belirlendi. İnternet sitesine konulan mesajda “Türkiye’deki geri kalmış ideolojilerin, kayırmacı anlayışın ve giderek yükselen radikal dindarlığın döküntü ve zayıf bir teknoloji altyapısına yol açacağı kimin aklına gelirdi ki?” deniyor.

Bu bilgiyi sızdıranların Türklere mesajı ise şöyle:

-Bit shifting bir şifreleme türü değildir.
-Veritabanınızı indeksleyin. Berbat veritabanı işinizi düzeltmek zorunda kaldık.
-Arayüze karmaşık bir şifre koymak, neredeyse hiçbir koruma sağlamaz.
-Erdoğan hakkında bir şeyler yapın! Ülkenizi tanınır hale getirmektense yok ediyor!

ABD vatandaşlarına da şöyle bir mesaj verilmiş: "Donald Trump'ı kesinlikle seçmemeliyiz. Kendisi bir ülkeyi yönetmek adına Erdoğan'dan daha az şey biliyor."

Internet korsanları, veri tabanını yayınladıkları web sitesinde “Türkiye’deki gerici ideolojilerin, adam kayırıcılığın, yükselen dini aşırıcılığın kırılgan ve korumasız bir teknik altyapıya yol açacağını kim hayal edebilirdi” mesajını da yayınladı.

Türk Yetkililerden Yorum Yok

Şu ana kadar konuyla ilgili Türkiye’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

AP haber ajansı, sızan bilgilerin doğruluğunu, 10 TC kimlik numarasını kontrol ederek kısmen teyit edebildiğini bildirdi. Kontrolü yapılan 10 kimlik numarasından 8’i ilgili kişi isimleriyle eşleşti.

Sızan veri tabanı, 49.611.709 isim içeriyor. Bu bilgilerin yayınlanması, kimlik hırsızlığı ve sahteciliğe olanak sağlıyor.

Bilgilerin yayınlandığı web sayfası, genel olarak bilgi sızıntılarını yayınlayan İzlandalı bir gruba ait.

İnternet korsanlarının pek sık olarak hassas bilgilere ulaşabiliyor olması, sadece Türk hükümetinin sorunu değil.

Kısa bir süre önce de, Amerika’daki memurların bilgileri çalınmıştı. Bu çalınan bilgiler içinde federal hükümet için çalışan 22 milyon memur ve sözleşmeli çalışanın kişisel bilgileri ile milyonlarca gizli belge de bulunuyordu.

Amerikalı yetkililer, bu bilgilerin Çin’in bir casusluk operasyonu sonucu ele geçirildiğine inandıklarını belirtiyor.

Veri tabanında yer alan bilgiler şöyle:

TC kimlik numarası
Ad
Soyad
Anne Adı
Baba Adı
Cinsiyet
Doğum Yılı
Doğduğu Şehir
Nüfus Kayıt Yeri
Açık Adres

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akşener, İçişleri Bakanı Olduğu Dönemi Eleştirdi
Akşener, İçişleri Bakanı Olduğu Dönemi Eleştirdi
TSK Açıkladı: 2 Asker Şehit, 2 Asker Yaralı
TSK Açıkladı: 2 Asker Şehit, 2 Asker Yaralı