Bakan Resti Çekti: Kesinlikle Görüşmem!

Bakan Resti Çekti: Kesinlikle Görüşmem!

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosunun Türkiye raportörü Kati Piri'ye kesinlikle randevu vermeyeceğini açıkladı.

22 Şubat 2017 - 15:58

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Polonya’daki resmi temasları kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Avrupa Birliğinin uzun zamandır bir Türkiye politikası olmadığını da söyleyen Bakan Çelik, "Genişlemeden Sorumlu Komiser, adı Genişlemeden Sorumlu Komiser ama konuşmalarında Türkiye’yi sürekli olarak komşuluk politikası bağlamında konumlandırıyor. Bu son derece yanlış bir tutum. Hiçbir konuda karar alınmıyor. Bizim zirveden beklentimiz şöyledir. Yılın ilk yarısında yapılsın bu zirve, yani ilk altı ay içerisinde yapılsın. Bundan sonra teoride kalmayacak. Türkiye-AB katılım müzakereleri bakımından ne üreteceksiniz, bunun somut sonuçları bakımından bahsettiğimiz önemlidir. Örneğin vize serbesti konusunda ne üreteceksiniz, biz bunları görmek istiyoruz. İngiltere, Brexit’le kendi geleceğini AB dışında konumlandıran bir ülke. AB ile müzakere yürüten ülkeler, kendi geleceklerini AB’nin içinde gören ülkeler. AB’den çıkmak isteyen ülkeyle, oraya girmek isteyen ülkeyle aynı görüyorsanız genişleme konusunda iflas etmişsiniz demektir. Aşırı sağcıların inisiyatifine kalan ve kendi içerisinde hem zihniyet düzeyinde hem ideolojik düzeyde onlarca Berlin Duvarının ortaya çıktığı bir tablo ortaya çıkarır" ifadelerini kullandı.

KATİ PİRİ'YE RANDEVU VERMEYECEĞİM

Avrupa Parlamentosunun Türkiye raportörü Kati Piri ile görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine, "Kati Piri ile görüşmedim ve randevu vermeyeceğim kendisine." dedi. Piri'nin HDP sözcülerinin tercümanlığını yaptığını ifade eden Çelik, kendilerinin defalarca iyi niyetli bir yaklaşım gösterdiklerini vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gökyüzüne Petrol Fışkırdı! 
Gökyüzüne Petrol Fışkırdı! 
İstanbul'da HDP'liler ve AK Partililer Arasında Broşür Kavgası
İstanbul'da HDP'liler ve AK Partililer Arasında Broşür Kavgası