|- Turkey News Agency Internet Newspaper | SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ || Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi | OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ -|

BES Geleceğe Köprüdür

BES Geleceğe Köprüdür

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, bundan 14 yıl önce sosyal güvenlik sistemimize destek olması amacıyla kurulan BES’in geleceğe uzanan köprü olduğunu hatırlattı.

10 Kasım 2017 - 03:18

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, bundan 14 yıl önce sosyal güvenlik sistemimize destek olması amacıyla kurulan BES’in geleceğe uzanan köprü olduğunu hatırlattı.

Sincek, “Bugüne kadar yaklaşık 7 milyon kişi bu köprü aracılığıyla geleceğini güvence altına aldı ancak genç nüfusumuzu düşündüğümüzde yeni başarı hikayeleri yazmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

BES’in 14. yılını doldurması dolayısıyla bir açıklama yapan Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, BES’in 6 Milyon 900 bin katılımcı ve 74 Milyar TL fon toplamasının bir başarı hikayesi olduğunu belirtti. Sincek, bu başarıya rağmen, gidilmesi gereken çok yol olduğuna dikkat çekti.  BES’in geleceğe uzanan bir köprü olduğunu vurgulayan Sincek, “Genç nüfusumuzu hala BES’e tam olarak kanalize edebilmiş değiliz. BES’in kapsam alanının 18 yaşın altına da, 56 yaşın üstüne de uzandığını anlatmalıyız. Sigortası olmayan, çalışmayan, hayata yeni atılan gençler, belki bir aile planı şeklinde sisteme dahil edilebilir. Gençler uzun vadeli gelecek planlayarak BES’in katlanarak hız kazanmasında kilit rol alabilir.” dedi.

Türkiye ekonomisinin ihtiyacı olan tasarruf hamlesinin ancak BES’in geniş kapsamından yararlanılarak yapılabileceğini anlatan Sincek, “Henüz ulaşamadığımız milyonlar var. Bu yüksek potansiyeli değerlendirmeliyiz. BES’in amacını, avantajlarını, devlet katkısı gibi başka ülkelerde olmayan fırsatlarını anlatmalıyız. Bu amaçla özel projeler üzerinde çalışarak bu yüksek potansiyeli BES’e kazandırmalıyız.” şeklinde konuştu.

18 yaş düzenlemesiyle resmin eksik parçası yerine oturacak

Ayhan Sincek şunları ekledi; “Ülke olarak genç nüfusumuzun olması pek çok açıdan bize avantajlar sağlıyor. BES’te 18 yaş düzenlemesi ile resmin eksik parçası yerine konmuş olacak. Tüm aileyi kapsayıcı, hane halkına yönelik çözümler, BES’e daha çok ivme kazandıracak adımlar olarak düşünülebilir.”

Katılım Emeklilik kendi kulvarının öncüsü ve lideri

BES’te faizsiz yatırım alternatiflerinin olması ve katılım sigortacılığı prensipleri ile hizmet sunulabilmesinin BES’i büyüten kritik bir husus olduğuna da vurgu yapan Sincek, şunları ekledi; “Türkiye’de faiz hassasiyeti olan birey sayısı ciddi büyüklüktedir. Katılım Emeklilik olarak üç yıl gibi kısa bir sürede Otomatik Katılım da dahil 370 bin katılımcı sayısına ve 955 milyon TL fon büyüklüğüne ulaşmamız bunun bir göstergesi. Ayrıca kısa zaman evvel yayınlanan Katılım sigortacılığı esasları ile gelen düzenlemeler de sektörde büyümeyi sağladığı gibi kaliteyi artıracak. Yeni düzenleme ile konvansiyonel ve faizsiz kulvarlarda aynı anda hizmet eden şirketler bir tercihte bulunacak. Kendi alanında öncü ve lider olan, yüzde yüz faizsizlik prensibiyle hizmet veren Katılım Emeklilik, önümüzdeki dönemde büyüme hızını daha da artıracak.”

BES’de devlet katkısı üst sınırından yararlanmak için son iki ay

Sincek, “Bilindiği gibi BES’te devlet katkısının üst limiti asgari ücrete göre belirleniyor. Bir katılımcının bir takvim yılı içinde alabileceği maksimum devlet katkısı tutarı, ilgili yılın brüt asgari ücret tutarı dikkate alınarak hesaplanıyor. Bu limit yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının yüzde 25’ini geçemiyor. Bu da 2017 yılı için alabileceğiniz maksimum devlet katkısını 5332,5 TL yapıyor. Bu miktarı almak için de yıllık toplam 21.330 TL’nin üzerinde BES katkı payı yatırmış olmanız gerekiyor. 2017 yılı içinde BES katkısı bu limitin altında kalanlar için fırsat yılsonuna kadar sürüyor. Zira devlet katkısı hakkı takvim yılıyla sınırlı.

Otomatik Katılım’a dahil olanlar için de yüzde 25 Devlet Katkısı fırsatı olduğunu ve oradan gelecek devlet katkısını da ayrıca hak ettiklerini hatırlatmak gerek.

Yüzde 25 devlet katkısından azami düzeyde yararlanmak için en iyi dönem yılsonları. BES’i olmayanların 2017 yılı bitmeden BES’e girmesini ve bu yılın devlet katkısından yararlanma fırsatını yakalamalarını; BES’i olanların da devlet katkısından maksimum yararlanmak için ek katkı payı ödemesini öneriyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yatırımcı Kulübü BUBA Mansion Açıldı
Yatırımcı Kulübü BUBA Mansion Açıldı
Bağcılar Belediyesi, Fenerbahçe’ye 13 Fark Attı
Bağcılar Belediyesi, Fenerbahçe’ye 13 Fark Attı