|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Biyomalzemeler Hayat Kurtarıyor

Biyomalzemeler Hayat Kurtarıyor

Prof. Dr. Bora Garipcan vücutla etkileşen malzemelerin insan yaşamındaki önemini anlattı ve “Vücudumuzda kesilen bir organ görevini yapamadığı zaman biyomalzeme eksiklikleri gidermeye çalışıyor” dedi.

07 Mart 2018 - 05:05

Sarıyer Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Açık Ders’te konuşan Prof. Dr. Bora Garipcan vücutla etkileşen malzemelerin insan yaşamındaki önemini anlattı ve Vücudumuzda kesilen bir organ görevini yapamadığı zaman biyomalzeme eksiklikleri gidermeye çalışıyor” dedi.

İnsanoğlunun yaşam süresi tıp ve teknolojideki gelişmelerden dolayı uzuyor ve tıbbın sunduğu çözümler her geçen gün yeni buluşlarla çeşitleniyor. Sağlık alanında devam eden yeniliklerin başında biyomalzemeler geliyor.

Bilim meraklıların buluştuğu ‘Açık Ders’lerin bahar dönemi  “Yaşamdan Bilime, Bilimden Yaşama” temasıyla başladı. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen ilk seminerde, Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bora Garipcan, vücudun işleyişine yardımcı olmak üzere üretilen biyomalzemeleri anlattı.

HAYATIMIZI OLUMLU YÖNDE DEĞİŞTİRİR

“Biyomalzemeler Hayatımızı Nasıl Değiştiriyorlar?” konusunu ele alan Doç. Dr. Bora Garipcan, eski çağlara kadar uzanan biyomalzemelerin tarihi, çeşitleri, kullanım alanları ve gelecekte bizi nasıl biyomalzemelerin beklediğine yönelik soruları cevaplandırdı. İnsan vücudundaki canlı dokuların işlevlerini yerine getirmek ya da desteklemek amacıyla kullanılan biyomalzemelerin hayatımıza getirdiği kolaylıklar hakkında bilgi veren Garipcan, “Biyomalzeme, vücut içerisine yerleştirilen ya da vücut dışında sıvılarla etkileşen malzemelerdir. Hayatımızı olumlu yönde değiştirir. Kaza ya da hastalık sonucu vücudumuzda kesilen bir organ görevini yapamadığı zaman biyomalzeme eksiklikleri gidermeye çalışıyor” diye konuştu.

ÖMÜR BOYU VÜCUTTA KALIYOR

Malzemelerin kullanımı konusunda da bilgi veren Doç. Dr. Garipcan, “Örneğin kaza ya da bir fıtık rahatsızlığı oldu. O bölgeye polimerlerden yapılmış bir ağ yapı konuluyor. Fıtığın çıkması engelleniyor ve o ömür boyu bizimle kalabiliyor. Bu şekilde çok önemli faydaları var” dedi. 

REDDETME OLASILIĞI VAR

Vücudun biyomalzemeleri kabul etmeme olasılığını da anlatan Garipcan, vücuda faydalı olmak için üretilen malzemelerin biyouyumluluk problemi olduğunu söyledi. Biyomalzelerin çok eski zamanlardan beri kullanıldığını anlatan Dr. Garipcan, “Vücut bu malzemeleri reddedebilir. Bilim adamları da daha biyo uyumlu malzemeler yapmaya çalışıyor.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sınıfında Tek Caravelle Highline 4Motion Satışa Sunuldu
Sınıfında Tek Caravelle Highline 4Motion Satışa Sunuldu
Yeni Audi A6 2.0 Litre TDI Motoruyla
Yeni Audi A6 2.0 Litre TDI Motoruyla