Bodrum Müzik Festivali, Yarımadayı Kültür Sanatla Doldurdu

Bodrum Müzik Festivali, Yarımadayı Kültür Sanatla Doldurdu

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, sanatsal programlama ve planlamasını Pozitif’in üstlendiği Bodrum Müzik Festivali, 12 farklı mekanda, 5 gün boyunca 13 konser, 7 atölye, 10 film gösterimi ve 1 çağdaş sergiden oluşan programıyla, 302 sanatçıyı klasik müzik etrafında şekillenen deneyimlerde katılımcılarla buluşturdu.

17 Ağustos 2017 - 02:15 - Güncelleme: 17 Ağustos 2017 - 04:03

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, sanatsal programlama veplanlamasını Pozitif’in üstlendiği Bodrum Müzik Festivali, 12 farklı mekanda, 5gün boyunca 13 konser, 7 atölye, 10 film gösterimi ve 1 çağdaş sergiden oluşanprogramıyla, 302 sanatçıyı klasik müzik etrafında şekillenen deneyimlerdekatılımcılarla buluşturdu. Festival, ana sponsorları Doğuş Grubu, Audi veD-Marin, kurumsal sponsorları Garanti ve Turkcell, medya sponsorları NTV, RadyoVoyage ve Zubizu ile Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Bodrum’a kültürsanatla dolu 5 gün yaşattı.

HABERİN FOTOĞRAFLARI


Bodrum Müzik Festivali’nin son akşamında sahnede Kerem Görsev Trio ve Şef Oğuzhan Kavruk yönetiminde Türkiye’nin ilk belediye orkestrası olan KarşıyakaOda Orkestrası (KODA) vardı. Bodrum Kalesi’nin büyüleyici atmosferinde gerçekleşen konserde Görsev’in November in St. Petersburg (2000) ile Therapy(2010) albümlerinden parçalar yer aldı.

TED Bodrum Koleji’ndeki “İçimdeki Çocuk” plastik sanatlaratölye çalışmasında çocuklar, klasik müzik eserlerini dinleyip fikirleriniresim, oyun hamuru ve maske kullanarak veya hikaye anlatarak dile getirdi.

Nil Kocamangil ve Agapi Triantafyllidi’nin sahne aldığıGün Batımı Konseri’nde Debussy’nin şaşırtıcı ve zorlu viyolonsel-piyanosonatının ardından ikili, Geç Romantik Rus besteci Rachmaninoff’un piyanoyumerkeze koyduğu Op. 19 numaralı sonatını seslendirdi.

Saffet Emre Tonguç rehberliğindeki “Bir Bodrum Hikayesi”etkinliğinde klasikmüzik ve tarihi anlatılar iç içe geçerken katılımcılar unutulmaz bir deneyimyaşadı. Halikarnas Mozolesi turunun ardından 23. yaşını kutlayanİstanbul Barok Orkestrası özel repertuvarını seslendirdi.

Festival, Cinemarine Açık Hava Sineması D-MarinTurgutreis’te müziklerinin tamamı Philip Glass’e ait olan 1982 yapımıKoyaanisqatsi filmi gösterildi. Philip Glass’ın 80. doğum yılı şerefinedüzenlenen bu özel gösterim ve Cinemaximum Midtown AVM Açık Hava Sineması’ndakiFlorance Foster Jenkins filmiyle Bodrum Müzik Festivali kapanış yaptı.


Bodrum Yarımadası Beş Gün Boyunca Sanatla Doldu

Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nin 12 yıllık mirasını devralanBodrum Müzik Festivali, 12 - 16 Ağustos tarihleri arasında Bodrum’u sanatladoldurdu.

Açılış konserinde, 12 Ağustos akşamı Turkcell Sahnesi, D-MarinTurgutreis’te Alice Sara Ott, Prof. Rengim Gökmen yönetimindeki Doğuş ÇocukSenfoni Orkestrası (DÇSO) ile sahne aldı. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın(DÇSO), Yalçın Tura’nın Karcığar, Nikriz ve Nişâbûr makamlarından esintiler içeren Toccata’sını çaldığı konser öncesinde, açılış töreninde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı MüzikolojiBölümü’nün de kurucusu ünlü besteci, müzikolog ve müzik teorisyeni YalçınTura’ya “Onur Ödülü” takdim edildi. Festivalin ilk akşamı Japon asıllı Alman piyanistAlice Sara Ott, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası DÇSO eşliğinde, Çaykovski’nin ihtişamlı 1. Piyano Konçertosu’yla programadevam etti. Konserin ikinci yarısında ise usta oyuncu Selçuk Yöntem’inanlatıcılığında Mussorgsky’nin başyapıtı Bir Sergiden Tablolar yer aldı.

Bodrum Müzik Festivali’nde İkinci Gün

Bodrum Müzik Festivali’nin ikinci günü, TED BodrumKoleji’nde, Flying Machine filmiyle başladı. Gün Batımı Konseri’nde SempliceQuartet, Amfi Tiyatro D-Marin Turgutreis’te müzikseverleri ağırladı. AkşamKonseri’nde ise opera ve rock müziği birleştirdiği sınır tanımayan sesiyleFransız soprano Emma Shapplin, Devlet Çoksesli Korosu’nun yedi yıllık sanatyönetmeni ve şefi Cemi’i Can Deliorman şefliğindeki dünyanın en köklüorkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’yla birlikte TurkcellSahnesi, D-Marin Turgutreis’te klasik müzikseverlerle buluştu. Akşam Konseri’ninardından Cinemarine Açık Hava Sineması D-Marin Turgutreis’te Dalida,Cinemaximum Midtown AVM Açık Hava Sineması’nda ise Miles Ahead filmleriningösterimleri gerçekleştirildi.


Klasik Müzik Eşliğinde, Edebiyat, Gastronomi ve SinemaDolu Bir Gün

Festivalin üçüncü günü Şevket Sabancı Parkı’ndaki SabahKonseri’nde Semplice Duo ile başladı. Günün ilk ışıklarıyla başlayan konserdeMurat Erginol (Keman) ve Burak Ayrancı (Viyolonsel) esprili sahneperformansları eşliğinde Barok dönem bestecilerinden Astor Piazzolla’ya doğruuzanan bir seçki sundu. Öğle saatlerinde ise Sahne İstanbul tarafındangerçekleştirilen “Nesi Var Sesi Var” atölyesinde çocuklar klasik müzikle biraraya geldi. “Müzikli Sofralar” etkinliğinde ise katılımcılar, Mezzaluna’nın Şefi FabioBrambilla ile İtalyan mutfağının ön plana çıktığı bir menü tadımladı.

Klasik müziğin edebiyatla buluştuğu “Müzik ve Edebiyat”etkinliklerinin ilkinde, Onur Behramoğlu, modern Türk ve dünya şiirinin önde gelen isimlerini anlatmak, onları resim,roman, müzik ve felsefedeki yansımalarıyla göstermek için Gümüşlük Akademisi’ndeydi. Gün batımı konserinde ise Amfi Tiyatro D-MarinTurgutreis’te İklim Tamkan ve Senem Demircioğlu müzikseverlerle buluştu.

Bodrum Müzik Festivali’nde bu sene ilk kezgerçekleştirilen “Bir Bodrum Hikayesi” etkinliklerinde Saffet Emre Tonguçrehberliğinde Halikarnas Mozolesi turunun ardından Borusan Quartet sahne aldı.

Akşam konserinde, 2012 Echo’da “Yükselen Yıldız” unvanını alan Leticia Moreno, 1762 NicolòGagliano yapımı kemanıyla, Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası eşliğinde TurkcellSahnesi, D-Marin Turgutreis’teydi. Çaykovski Perm Akademik Opera ve Balesi’nin müzik direktörü, Şef ValeryPlatonov yönetimindeki orkestra, geceyi Mozart’ın Don Giovanni operası uvertürüyle açtı. Leticia Moreno, yineMozart’ın “konçerto içinde saklı bir opera” olarak tabir edilen 5 No.’lu Keman Konçertosu’nuseslendirdi. Konser, Rachmaninoff’un 2 No.’lu Senfoni’siyledevam etti.

Cinemarine Açık Hava Sineması D-Marin Turgutreis’teAmadeus, Cinemaximum Midtown AVM Açık Hava Sineması’nda Dalida filmleri ileüçüncü gün sonlandı.

Fazıl Say Beş Kez Bis Yaptı

Festivalin dördüncü Akşam Konseri’nde Rusya DevletAkademi Senfoni Orkestrası ve Fazıl Say, Turkcell Sahnesi, D-MarinTurgutreis’te klasik müzikseverlerle buluştu. Seksen yıllık geleneğiyle ValeryPlatonov şefliğindeki Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası, Alman romantikbestecisi J. Brahms’ın 2. No.’lu Senfonisi’ni seslendirdi. Konserin ikinciyarısında ise dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Rusya Devlet Akademi SenfoniOrkestrası eşliğinde Beethoven 5 No.’lu Piyano Konçertosu’nu yorumladı. Konserbitiminde seyircinin coşkulu alkışları üzerine beş kez bis yapan Fazıl Say,repertuvarındaki “İstanbul’da Bir Kış Sabahı” (Sait Faik) gibi eserleriniseslendirdi.

Nil Kocamangil’in Sabah Konseri ile günün ilk ışıklarınıŞevket Sabancı Parkı’nda karşılayan klasik müzikseverler, KitchenettePalmarina, Bodrum’da gerçekleşen “Müzikli Sofralar” etkinliğinde Şef HazerAmani’nin Bodrum’un yerel tatları ile hazırladığı özel reçeteler tattı.Festival, Jehan Barbur’un Müzik ve Edebiyat söyleşisi ve sanatçının miniperformansıyla devam etti. Amfi Tiyatro D-Marin Turgutreis’te gerçekleşen GünBatımı Konseri’nde ise Polonyalı caz piyanisti Leszek Mozdzer, Chopin etütleriile mazurkalarını, Polonyalı film müzikleri bestecisi Komeda’yı içine kattığıkompozisyonlarıyla festival katılımcılarına unutulmayacak bir konser sundu.

TED Bodrum Koleji’nde gerçekleşen “İçimdeki Çocuk”dans-ritim atölyesi ile minik katılımcılar Schumann, Debussy ve Tchaikovskygibi bestecilerin çocuklar için yazdıkları eserleri dinledi. Cinemarine AçıkHava Sineması D-Marin Turgutreis’teki Miles Ahead ve Cinemaximum Midtown AVMAçık Hava Sineması’ndaki The Beatles: Eight Days a Week film gösterimlerininardından festivalin dördüncü günü sonlandı.

Sosyal Sirk Sergisi

Gaia Galleryİstanbul küratörlüğündeki “Sosyal Sirk” sergisi, festival boyunca The MarmaraBodrum’un dört odasında ve bazı ortak kullanımalanlarına yayıldı.

Sanatınsadece ve sadece sunumuna değil, yeni medyalarla üretilen bedenine de odaklanan“Sosyal Sirk" sergisinde Berkay Tuncay, NurGürel, Kıvanç Martaloz, Gizem Karakaş ve Arda Yalkın gibi sanatçıların videoenstalasyon, fotoğraf, kinetik heykel ve yeni medya türündeki işleri yer aldı.Sergi festival boyunca her gün 14.00 – 21.00 saatleri arasında The MarmaraBodrum’un 1401-1402-1403-1404 no'lu odalarında sanatseverlerle buluştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akşener, İçişleri Bakanı Olduğu Dönemi Eleştirdi
Akşener, İçişleri Bakanı Olduğu Dönemi Eleştirdi
TSK Açıkladı: 2 Asker Şehit, 2 Asker Yaralı
TSK Açıkladı: 2 Asker Şehit, 2 Asker Yaralı