Çetin: ’Ek Otobüs İçin Tarih 24 Ağustos Olsun’

Çetin: 'Ek Otobüs İçin Tarih 24 Ağustos Olsun'

Şehirlerarası Otobüs İşletmecilerine umut veren 10 günlük tatil kararı, şehirlerarası otobüs taşımacılığında ek sefer karmaşası oluşturdu.

22 Ağustos 2017 - 15:07 - Güncelleme: 22 Ağustos 2017 - 15:21

Kurban Bayramı’nda tatilin 10 güne çıkarılması, taşımacılık ve turizm sektörlerine çok yoğun bir hareketlilik getirdi. 

Şehirlerarası Otobüs İşletmecilerine umut veren 10 günlük tatil kararı, şehirlerarası otobüs taşımacılığında ek sefer karmaşası oluşturdu.

Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası (TT-İŞVEREN SENDİKASI) Genel Başkanı Kemal Çetin,  Ulaştırma Bakanlığı’nın 6 Haziran 2017 tarihinde yayınladığı genelge ile 29 Ağustos - 6 Eylül arasında uygulanabileceği belirtilen ek otobüs kayıt imkanının, 10 günlük tatilin başlangıcı olan 24 Ağustos’a çekilmesi gerektiğini söyledi.

Kurban Bayramında vatandaşa sağlıklı hizmet verebilmek için, şehirlerarası otobüs işletmecilerinin ek sefer planlaması gerektiğini ifade eden TT-İŞVEREN Sendikası Genel Başkanı Kemal Çetin, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, şehirlerarası sefer yapan otobüs firmalarına, Ramazan ve Kurban Bayramı tatillerinde B2 ve D2 belgelerine kayıtlı otobüsleri kullanma izni verilmişti.
Ramazan Bayramı öncesinde 6 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan D1 ve B1 belgeli firmaların D2 ve B2 belgesine kayıtlı taşıtları kullanma imkanına yönelik verilen süre 29 Ağustos-6 Eylül. Kurban Bayramı tatili 10 gün olarak belirlendi… Bu kararla Ramazan Bayramında yayımlanan genelge tatil kapsamı dışında kaldı.
29 Ağustos tarihinin öne çekilerek 24 Ağustos olarak düzenlenmesi halinde sorun çözülecek…” Dedi.

6 HAZİRAN 2017 TARİHİNDE GENELGE YAYIMLANMIŞTI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının izni kapsamında Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 6 Haziran 2017 tarihinde yayımlanan genelgede, Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri süresince yolcu potansiyelinin önemli ölçüde artmasının beklendiği belirtilerek, her iki bayramda da vatandaşların şehirlerarası seyahat talebinin, mevcut tarifeli yolcu taşıması yapan otobüslerin kapasitesiyle karşılanmasının zor olacağı kaydedilmişti.

Genelgeye göre, 23-29 Haziran ile 29 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihlerinde, B1 ve D1 yetki belgesi sahibi firmalar, zaman tarifesine bağlı olmadan B2 ve D2 yetki belgeli 25 ve üstü koltuk kapasitesine sahip araçları kullanabiliyor.

ÜCRET TARİFELERİNE UYMAK ZORUNDALAR

Bakanlık, firmalara tarifeli yolcu taşımacılığı hat listesinin dışına çıkmamaları, ücret tarifelerine uymaları, bu konuda bir taşıma sözleşmesi yapmaları ve bu sözleşmeyi seyahat esnasında taşıtta bulundurmaları zorunluluğu da getirdi.

B2 yetki belgesi uluslararası tarifesiz, D2 belgesi de yurt içi tarifesiz otobüs seferlerine çıkacaklara veriliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gökyüzüne Petrol Fışkırdı! 
Gökyüzüne Petrol Fışkırdı! 
Erdoğan'ın Ömer Halisdemir çıkışına Muharrem İnce'den Cevap
Erdoğan'ın Ömer Halisdemir çıkışına Muharrem İnce'den Cevap