|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Eski Başbakanın Eşine Karapara Suçlaması

Eski Başbakanın Eşine Karapara Suçlaması

Yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında eski başbakanın eşine para aklama ve vergi kaçırma suçlaması yöneltildi.

04 Ekim 2018 - 16:42

Malezya'da yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında ülkenin eski başbakanı Necib Razak'ın eşi Rosmah Mansor'a para aklama ve vergi kaçırma suçlaması yöneltildi. 
Lüks ve mücevher tutkusuyla tanınan Mansor, yöneltilen 17 suçlamanın tamamını reddetti.
Bugün başkent Kuala Lumpur'da adliyeye getirilirken basın mensuplarına el sallayan ve öpücükler yollayan Mansor, dün geceyi nezarethanede geçirmişti.

66 yaşındaki Mansor için 2 milyon ringgit (483 bin dolar) kefalet ücreti belirlendi. Soruşturma kapsamında Mayıs ayında çiftin evine yapılan baskında çok sayıda lüks çanta, mücevher ve çok miktarda nakde el konulmuştu.
Eski başbakan Necip Razak kendi döneminde kurulan 1MDB adlı varlık fonundan 700 milyon doları kendi hesaplarına aktarmakla suçlanıyordu. Razak'a bu kapsamda 32 ayrı suçlama yöneltildi.

SUÇLAMALARI REDDEDİYOR
Necip Razak da bu suçlardan yargılanacağı dava öncesinde bugün mahkeme salonundaydı. Eski başbakan, kendine yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor.
Razak Mayıs ayındaki genel seçimi Mahathir Muhammed'e kaybetmiş ve seçimin ardından yolsuzluk soruşturması başlatılmıştı.

Başkent Kuala Lumpur'u finansal bir merkeze dönüştürmek ve stratejik yatırımlarla ekonomiye katkı sağlamak amacıyla kurulduğu açıklanan 1MDB, 2015 yılından sonra 11 milyar dolarlık borçlarının bir kısmını ödeyemediği gerekçesiyle eleştiriler almaya başlamıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Grup Gündoğarken’e ‘Kariyer Onur Ödülü’
Grup Gündoğarken’e ‘Kariyer Onur Ödülü’
TBMM Başkanı ve Devlet Erkanı Anıtkabir'de
TBMM Başkanı ve Devlet Erkanı Anıtkabir'de