|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Büyük Erzurum Şölenine Müthiş İlgi!

Büyük Erzurum Şölenine Müthiş İlgi!

İstanbul’daki Dadaşlar Maltepe Erzurumlular Vakfı’nın düzenlediği Kurtuluş Şenliklerinde Buluştu

25 Mart 2012 - 05:25

İlk Eklenme T. : 11.03.2012
YENİDEN GÜNCELLENMİŞTİR 
Güncellenme T. : 25.03.2012

Haber ve Fotoğraflar: Ahmet Kaplan

İstanbul Maltepe Erzurumlular Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Süha Dengizek, “Ey Erzurumlular, Ermeni edepsizliğine dur demek için! Türk-İslam dünyası başta olmak üzere diasporamızı oluşturalım” dedi.

İstanbul Maltepe Erzurumlular Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı tarafından 11 Mart 2012 Pazar günü Bostancı Gösteri Merkezi’nde Büyük Erzurum Şöleni düzenlendi.

Büyük Erzurum Şölenine Müthiş İlgi!
Haberinin Foro Galerisi İçin Tıklayın

İstanbul’daki Dadaşların büyük ilgi gösterdiği şölen sinevizyon gösterisiyle başladı. Şölenin açılışını, Prof. Dr. Nurullah Genç, günün anlam ve önemini anlatan bir sunumla gerçekleştirdi.

Sanatçılar Dadaşları coşturdu!

Erzurumlu Şair Zinnur Tiryaki’nin Bar şiiri ile sahne alan Erzurum Bar Ekibi dadaşları coşturdu. Erzurumlu sanatçılar, Aysun Gültekin, Yavuz Değirmenci, Özcan Türe, İsmail Bingöl, Cumhur Seval (Teyo Pehlivan) ve misafir sanatçılar Bülent Serttaş ile Yağız’ın, sahne aldığı şölen, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

Sanatçılar, farklı yorumları ile seslendirdiği birbirinden güzel türkülerin yanı sıra, verdiği birlik - beraberlik ve kardeşlik mesajlarıyla da beğeni topladı.

Teyo Pehlivan tiplemesiyle ve sohbete dayalı, eğlendirici nitelikte tolkşov yapan Erzurum’un sevilen siması Cumhur Seval esprileriyle davetlileri eğlendirdi.

Kurtuluş şölenine katılan davetlilerden T.B.M.M. Başkan Vekili Meral Akşener, AK Parti İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşu ile ilgili kısa birer konuşma yaptı.

Konuşmacılar özellikle Türk Milleti’nin sabrını bitiren ve Ermeniler hakkında tehcir kararı alınmasına neden olan Ermenilerin Türklere karşı uyguladığı katliamların dünyaya anlatılması gerektiğine dikkat çektiler.

Konuşmacılar, Ermeni mezaliminin tüm dünyaya duyurulması için yüksek sesle dillendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Erzurum halkının 1915 döneminde yaşadığı Ermeni mezalimi hatırlatılarak unutturulmaması gerektiğinin altı çizildi. Erzurum halkının lobicilik alanında sanattan siyasete toplumun her kademesinde Ermeni mezalimini anlatacak çalışmalar içerinde olması gerektiği kaydedildi.

Türk-İslam diasporamızı oluşturalım.

Şölenin ev sahibi İstanbul Maltepe Erzurumlular Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Süha Dengizek’te, “Türk-İslam diasporasının” oluşturması gerektiğini anlattı.

Sözde Ermeni soykırım çalışmalarına dur demek için Türk-İslam diasporasının oluşturmasının şart olduğunu ifade eden Maltepe Erzurumlular Vakfı Başkanı Süha Dengizek, “Türk milletinin Ermeni yalanoına karşı kendi gerçeğini anlatma mecburiyeti vardır.

Türk - İslam dünyası başta olmak üzere diaspora oluşturulması gerektiğini kaydeden Başkan Dengizek;

“Tarih; Milletlerin sosyal hafızasıdır. Tarihi hafızası güçlü olan milletler; - mazihal ve ati- , -yani dün - bugün ve gelecekle ilgili muhakeme - mukayese ve muhasebe yapabilme meleklerini güçlü tutar ve dolayısıyla -İstiklal ve İstikbal’in hedeflerini belirler.

İşte bugün burada toplanmamızın asıl nedeni de budur. Bin yıllık Türk yurdu olan Erzurum’un ve Erzurumlunun bundan 94 yıl önce yaşadığı Moskof ve Ermeni mezaliminden kurtuluşunun yıldönümüdür. Doksan dört yıl değil, Bin yıl geçse de acılarımızı unutmayacağız unutturmayacağız. Aziz şehitlerimizin, gazilerimizin, ecdadımızın ruhları şad olsun.

Bir vatana sahip olmak ne kadar zor ise, onu korumakta o kadar zordur.   Zoru başarmakta; vatan ve millet sevgisini, şuurla nesilden nesile aktarmakla, inanç ve kültür değerlerini yaşamak ve yaşatmakla, dost ve düşmanı tanımak ve tanıtmakla hülasa; çok çalışmakla mümkün olur.

Erzurum; Türkiye coğrafyasında sıradan bir yer değil, milattan öncede milattan sonrada yani insanlık tarihi boyunca hep stratejik merkez ve köprübaşı olmuş; doğudan batıya kuzeyden güneye bütün milletlerin odak noktası olmuştur.

Büyük Selçuklu İmparatorluğu ile Müslüman Türk şehri olarak; Türklüğün şark otağı, Osmanlı Türk İmparatorluğu ile de islamın derbendi ve kilidi olmuş mübarek şehir,  Şairin ifadesiyle;

Ebulkasım Saltuk oğlu diyarı
Dürüstlüğün, yiğitliğin miyarı
DADAŞ’ların mukaddes şehr-i yarı
Gurban olam toprağına Erzurum.

İşte; Erzurum ve Erzurumluyu anlatmak için müşahhas bir ifade!..

Ve yine başka bir dörtlükte;
Dediki; davranma! Düştün kapana! ...
Ya çek! Bıçağını, ya gel! Âmâna!
Dedim ki; dadaşı doğuracak ana
Taşırmı garnında eğilecek baş? ...

Sizler; Türk Milletini medar-ı iftiharısınız! …
Sizler; Türk Vatanının civanmert evlatlarısınız! …

Mertsiniz, sertsiniz ve netsiniz.  Tarih sizi böyle tanıdı, böyle kaydetti ve kıyamete kadarda sizler; Türk vatanının ve Türk milletinin sigortası olmaya devam edeceksiniz inşallah. 

Çünkü siz; Gazi Mustafa Kemal, Kazım Karabekir ve dava arkadaşlarını bağrınıza bastınız. Çünkü siz; Erzurum kongresine ev sahipliği yaptınız.

Çünkü siz; -Vatan bir bütündür parçalanamaz manada ve himaye kabul edilemez- dediniz.
Yiğit DADAŞLAR; siz; Emperyalizme karşı dimdik durdunuz.
Siz; Türk vatanının kurtuluşunda mihenk taşı oldunuz.

Doksan dört yıl önce Erzurum ve çevresinde, Kars’ta, Ağrı’da, Van’da, Bitlis’te, Muş’ta, Bayburt’ta ve diğer bölge ve şehirlerde Türk milletine mezalim yapan, beşikteki bebekleri doğrayan, hamile kadınların karınlarını deşip ceninleri süngüye takan, kadın - erkek, genç - yaşlı demeden savunmasız insanları Camilere, mereklere doldurup diri diri yakan şımarık ve nankör Ermeniler; uşaklığın ve nankörlüğün utanmazlığıyla bugün -yavuz hırsız- rolündeler…

Diğer emperyalist devletler ise, Türkiye’yi suçlamaya ve köşeye sıkıştırmaya devam ediyorlar. İşte onun içindir ki; Ey Erzurumlular!

Kalkın hep beraber; Ermeni edepsizliğine dur demek için;

Ermeni’yi kayıran emperyalist devletlerin maskelerini düşürmek için; İnsanlık tarihinde; soykırım yalnız ve ancak barbar kavimlerin yani – haçlı - dünyasının mesleği olduğunu bütün insanlığa haykırmak için;

Müslüman Türkün tarihinde –soykırım - kelimesinin bile yer almadığını, zira bütün mazlum milletlerin sığınağı olduğunu dünya insanlığına yeniden anlatmak için;

bugün buradan çoban ateşlerini yakalım.

Ve Türk milletine de; Tarihi hafızasını toparlanması ve titreyip kendine dönmesini sağlamak için; uyaralım - uyandıralım. Memleketimizin bir bölgesinde; Mondros maddeleri uygulamaya konulmak istenirken; etnik bölücülüğe federasyon kılıfı hazırlanıyorken; Erzurum’un bile demografik yapısı ile oynanıyorken! …  

Ey dadaş! Ey Erzurumlu. Ey Türk milleti!
Niye susuyorsun ve Neyi bekliyorsun?

94 yıl öncede aynı emperyalist oyunlarla koskoca cihan imparatorluğunu, Devlet-i Ali Osman’ı kaybetmedik mi?

Bugün hala tehcirden dolayı suçlanmıyor muyuz? Suçlayanlar kimler bir bak! …

Ermenilerin;  Erzurum da, Kars ta, Iğdır da, Ağrı da, Van da, Muş ta, Bayburt ta ve diğer yerlerde Türklere Yaptıkları katliamın belgelerini, toplu mezarların, yanmış beldelerin fotoğraflarını belgelerini topla ayağa kalk!

Türk-İslam dünyası başta olmak üzere diasporanı oluştur.

Bin yıldır beraber yaşadığımız ekmeğimizi paylaştığımız -Tebaa-yı Sadıka- diye sadık zannettiğimiz ve Türk Milletine dost sandığımız ve dolayısıyla ; sırtımızdan vurulduğumuz hain ve nankör -Yavuz hırsız Ermeni’yi - ihanetinin belgeleriyle suçüstü yap!..
Kara ve kızıl emperyalizmi durdur ve sustur” diyerek konuşmasını tamamladı.

Erzurum halkından özür dilesinler.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener, Ermeni diasporasının propagandasını yaptığı sözde Ermeni soykırımı iddiasına tepkisini dile getirirken, bu konuda talihsiz açıklamalar yapanları da sert şekilde eleştirdi.

Akşener, “ Tarihimizle yüzleşmemiz gerektiğini ve özür dilenmesi gerektiğini söyleyenler, gelsin de Ermenilerin katlettiği Erzurum halkından özür dilesinler” dedi.

Ermeni zulmü hatırlanmalı, unutulmamalı

AK Parti İstanbul Milletvekili Erzurumlu İdris Güllüce, “Ermeni zulmü her zaman hatırlanmalı, unutulmamalı” dedi.

Güllüce, Erzurum halkının yaşadığı zulümlere değinerek, Türk milletinin o günleri unutmaması, her zaman hatırlaması gerektiğini dile getirdi.

Öztürk, Kurtuluşu Müjdeleyen Şehir Erzurum

MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk’te yaptığı duygulu konuşmasında, “Gökkubenin bulutlarla kaplandığı, yurdumuzun güneşe hasret kaldığı yıllar, ellerin semaya açılıp kurtuluş duası edildiği yıllar, kıtlığın kundaktaki bebeklere kadar herkesi her yeri kavurduğu yıllar hep aynı yıllardı.

Asırlardır zaferlere ve berekete alışık olan Türk milleti, çetin bir imtihandan geçmekte, gelecekten ümidi hızla azalmakta iken, yüce Allah sadece güneşi doğudan doğurmuyor, kendisine açılan ellere, çırpınan yüreklere doğudan ERZURUMDAN cevap veriyordu.

Büyük milletin acı ve ıstırap veren büyük yaralarını sarmak, kırılan ümitleri onarmak ancak erdemli ve yüce ruhlu, büyük millete yakışan evlatlarla olurdu. Bu müstesna evlatlar, yeleleri kabarmış bir kurt gibi inine giren düşmana, tarihin kendisine yüklediği vazife bilinciyle meydan okuduğunda, cennet memleketim Erzurum, kurtuluşu müjdeleyen günlere merhaba demeye başlamıştı bile.

Mukaddes yarınlara merhaba diyen o mukaddes gün, sadece Erzurum’u değil, esareti reddetmiş bir milleti titreyip kendine getiren bir gün olmuştu.

O mukaddes gün; Bilge Kağanın ruhunu taşıyan eşsiz komutanlarla milletin buluşma günüydü, Dede Korkutun, Abdurrahman Gaziye el verdiği gündü. Nene Hatunun, Hayme Anaya benzediği, doğurdukları evlatların Malazgirt’i kıskandıracak birer yiğit olduğu gündü.

O mukaddes gün; Artık dündü, yarına umut olan, toprağa bereket olan, çarşıya Pazar olan ve gelecekte de var olan. Dadaşın şahlandığı, büyük Türk milleti adına var olduğu, dik durduğu, yıkılmadığı bir gündür.

O mukaddes günün muhteşem komutanlarına, dua ordularına, isimsiz kahramanlarına minnet ve şükranlarımı sunar, güneşi Erzurum’dan doğuran yüce Rabbime sonsuz şükürler ederim.

O mukaddes gün gerçek sahibi Erzurum’a hemşerilerime ve büyük Türk milletine kutlu olsun” diye konuştu.


Şölene yoğun bir katılım oldu!

İstanbul’da yaşayan Dadaşların çok yoğun ilgi gösterdiği Büyük Erzurum Şölenine beklenenden fazla ilgi oldu.
İstanbul’da faaliyet gösteren dernek ve vakıfların otobüslerle katılım sağladığı programda Erzurumlular gönüllerince eğlendiler.

Kurtuluş yıl dönümü şölenine iştirak eden bazı isimlerde şöyleydi;

T.B.M.M. Başkan Vekili MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener,
AK Parti İstanbul Milletvekili Erzurumlu İdris Güllüce, 
AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, 
MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, 
MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, 
22. Dönem AK Parti Erzurum Milletvekili, Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, 
Yargıtay Üyesi Haluk Kırca,
Garnizon Komutanı Ali Şarlak, 
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner,
İstanbul Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç,
İstanbul Kâğıthane Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Çakır,  
Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen,
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, 
İston Genel Müdürü Ahmet Ağırman, 
Geçmiş Dönem MHP Erzurum Milletvekili Mücahit Himoğlu, 
İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Veysel Tipioğlu, 
Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Emin Karahan, 
Erzurum Narman Belediye Başkanı Yücel Ahmet İşleyen,
İstanbul Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, 
Av. Necati Bölükbaşı,
İşadamı Cemal Şengel.

Törene, Erzurumlu hâkim ve savcılar, Belediye Başkanları, İstanbul Maltepe Erzurumlular Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu ve Kadın Kolları, Sivil Toplum Kuruluşları, Dernek ve vakıf Başkanları birçok davetliler katıldı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Grup Gündoğarken’e ‘Kariyer Onur Ödülü’
Grup Gündoğarken’e ‘Kariyer Onur Ödülü’
TBMM Başkanı ve Devlet Erkanı Anıtkabir'de
TBMM Başkanı ve Devlet Erkanı Anıtkabir'de