|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Madenzedelerin Kredi Ve Vergisi Af Olsun

Madenzedelerin Kredi Ve Vergisi Af Olsun

GUYADER Yönetim Kurulu, Maden kazasından doğrudan etkilenen maden şehitlerimizin, yaralılarımızın ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının vergi ve benzeri yükümlülükleri ile ilgili kolaylaştırıcı önlemler hakkında bu zamana kadar Maliye Bakanlığınca herhangi bir açıklama yapılmadığına dikkat çekti.

24 Mayıs 2014 - 02:41

Gelir İdaresi, Gelir Uzmanları ve Yardımcıları Derneği (GUYADER), Soma’da 13 Mayıs günü meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden Maden şehitlerimizin yakınları ve etkilenenler için borç ve vergi kolaylığı sağlanması için önerilerde bulundu.

TBMM’ye, Hükümete, Maliye Bakanlığına, Maden Şehitlerimizin Yakınlarına ve Yaralılara önerilerde bulunan GUYADER Yönetim Kurulu, vergilerin terkini, cezaların affı, bazı kredilerin ertelenmesi veya silinmesi gibi yaptırımlar uygulanması gerektiğini belirtti.

Gelir Uzmanları ve Yardımcıları Derneği mensupları olarak 24 saat halkla içi içe olduklarını, sosyal ve toplumsal sorumluluk gereğince kendi alanlarıyla ilgili basın açıklamasını yapma gereği duyduklarını ifade etti.

Maden kazasından doğrudan etkilenen maden şehitlerimizin, yaralılarımızın ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının vergi ve benzeri yükümlülükleri ile ilgili kolaylaştırıcı önlemler hakkında bu zamana kadar Maliye Bakanlığınca herhangi bir açıklama yapılmadığına dikkat çeken GUYADER Yönetim Kurulu, canı pahasına maden ocaklarında yoksulluk sınırının altında bir ücretle çalışan maden emekçilerinin bankalara veya finans kurumlarına borcu veya kredisi olanların borçlarının silinmesini önerdi.

GUYADER Yönetim Kurulu açıklamasında sadece, dolaylı olarak etkilenen gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri için; 15/04/2015 tarih ve 2014-4 sayılı sirkülerde Manisa ili Soma ve Kırkağaç ilçeleri ile Balıkesir ili Savaştepe ilçesinde bulunan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine münhasır olmak üzere, Ocak-Şubat-Mart 2014 Dönemine Ait 14 Mayıs 2014 günü sonuna kadar verilmesi gereken gelir ve kurum geçici vergi beyannamelerinin verilme ve ödeme süresi 23 Mayıs 2014 günü sonuna kadar uzatıldığına dikkat çekildi.

 

Gelir İdaresi, Gelir Uzmanları ve Yardımcıları Derneği (GUYADER) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu cümleler yer aldı:

Öncelikle Soma’da 13 Mayıs günü meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı dileriz.

Gelişmiş ülkelerde ve Dünya madencilik tarihinde yarım asrı aşkın süredir bu çapta büyük can kayıpları yaşanmıyorsa, Almanya’da son 30 yılda maden kazalarında can kaybının sadece 3 kişiden ibaret olması, madenlerde tabiatın etkisinin, gelişmiş modern teknik ve donanımlarla daha kolay kontrol altına alınabildiği göstermektedir. Dolayısıyla Soma’da meydana gelen kazadaki ölüm ve yaralanmaların sayısı kabul edilemez.

Sorumluların bir an önce bağımsız ve tarafsız mahkemeler önünde yargılanarak hak ettikleri cezaları almalarını temenni ediyoruz. Ayrıca mağdur olan maden şehitlerimiz ve yakınları ile yaralılarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini ve kamu vicdanının tatmin edilmesini bekliyoruz.

Bizler de Gelir Uzmanları ve Yardımcıları Derneği mensupları olarak 24 saat halkla içi içe olmamız yanında sosyal ve toplumsal sorumluluğumuz gereğince kendi alanımızla ilgili bu basın açıklamasını yapma gereğini duyduk.

Maden kazasından doğrudan etkilenen maden şehitlerimizin, yaralılarımızın ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının vergi ve benzeri yükümlülükleri ile ilgili kolaylaştırıcı önlemler hakkında bu zamana kadar Maliye Bakanlığınca herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Sadece dolaylı olarak etkilenen gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri için 15/04/2015 tarih ve 2014-4 sayılı sirkülerde Manisa ili Soma ve Kırkağaç ilçeleri ile Balıkesir ili Savaştepe ilçesinde bulunan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine münhasır olmak üzere, Ocak-Şubat-Mart 2014 Dönemine Ait 14 Mayıs 2014 günü sonuna kadar verilmesi gereken gelir ve kurum geçici vergi beyannamelerinin verilme ve ödeme süresi 23 Mayıs 2014 günü sonuna kadar uzatılmıştır.

Bilindiği üzere küresel sistemde finans kurumlarına borcu veya kredisi bulunmayan kişi çok azdır. Herhangi bir borcu olmasa bile canı pahasına maden ocaklarında yoksulluk sınırının altında bir ücretle çalışan maden emekçisi kardeşlerimiz nasıl geçinebilsin. Gerisini sizler düşünün. Madenciler en cesur en kahraman emekçilerdir.

Gelir Uzmanı ve Yardımcıları olarak; TBMM’ye, Hükümete, Maliye Bakanlığına, Maden şehitlerimizin yakınlarına ve yaralılarımıza önerilerimiz şunlardır.

 

TBMM, Hükümet ve Maliye Bakanlığına:

1-Türkiye’nin en büyük maden işletmelerinden olan Soma maden işletmesine mal ve hizmet tedariki yapan ve geçimi sadece bu işletmeden sağlayan çok sayıda küçük ölçekli işletmelerin mücbir sebep kapsamına alınması,

2-Şehit olan madenciler içerisinde vergi borcu olanların borçlarının tamamen silinmesi için yasal düzenleme yapılması,

3-Şehit yakınlarımızın, veraset ve intikal vergisi kapsamında olabilecek işlemlerden muaf tutulması.

4- Şehit yakınlarımızın, açacakları davalarda yargı harçlarından muaf tutulması,

5- Şehitlerimizin, varsa kendilerinin veya bakmakla yükümlü olduğu kimselerin öğrenim kredilerinin silinmesi,

6- Şehitlerimizin, varsa emlak vergileri borçlarının silinmesi ve muaf hale getirilmesi.

7- Şehitlerimizin, Motorlu Taşıtlar Vergilerinin terkin edilmesi ve cezalarının silinmesi.

 

Maden Şehitlerimizin Yakınlarına ve Yaralılarımıza:

1- Şehit olan madencilerimizden, daha önce vergi mükellefiyeti olanlar varsa adlarına tahakkuk etmiş ya da yeni tebliğ edilmiş olan vergi cezalarının kaldırılması için, yakınlarının bağlı oldukları vergi dairelerine başvurmaları,

2-Henüz yasal düzenleme yapılmadığı için varsa vefat eden kişiye ait gelir vergisi beyannamesini ölüm tarihinden itibaren 3 ay içinde bağlı oldukları vergi dairesine varislerden birisi tarafından verilmesi,

3- Mirasın reddi gibi durumlar söz konusu olduğunda şehit yakınlarımızın vergi ve cezalardan sorumlu olmayacakları,

Hususları Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur.

Gelir İdaresi Gelir Uzmanları ve Yardımcıları Derneği

Yönetim Kurulu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yazarımız Pekcan Türkeş'e Ödül
Yazarımız Pekcan Türkeş'e Ödül
Türkiye’nin Kaykay Şampiyonları Üsküdar’dan Çıkacak
Türkiye’nin Kaykay Şampiyonları Üsküdar’dan Çıkacak