Halk Oyunları İçin Macaristan’a Giden Ekip İltica Etti

Halk Oyunları İçin Macaristan'a Giden Ekip İltica Etti

Halk oyunları yarışması için Macaristan’a giden 16 kişilik ekibin 11’i Türkiye'ye dönmedi…  Türkiye'ye dönmeyen 11 kişinin iltica ettiği belirtiliyor.  

05 Aralık 2017 - 15:50

 

Halk oyunları yarışması için Macaristan’a giden 16 kişilik ekibin 11’i Türkiye'ye dönmedi…  
Türkiye'ye dönmeyen 11 kişinin iltica ettiği belirtiliyor.  

Halk oyunları yarışması için Macaristan'a giden 16 kişilik ekipten 11'i iltica etti. Türkiye'ye sadece 5 kişi döndü. Tüm ekibin lisanslarının yeni çıkarıldığı ve Macaristan'a gri pasaport ile çıktıkları öğrenildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı müfettişleri, emniyet ile birlikte geniş çaplı bir soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca da ilgili kişiler hakkında, konunun her yönüyle aydınlatılması için soruşturma açıldığı bildirildi.

Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği kafilesi Kasım ayında Macaristan’da yapılan bir organizasyona katıldı. Ancak yaş ortalaması 20’nin üzerinde olan ve yeni lisans çıkardıkları öğrenilen 16 kişilik kafileden 11 kişinin Macaristan’a iltica ettikleri ortaya çıktı.

GRİ PASAPORTLA ÇIKIŞ YAPTILAR

Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği 5-10 Kasım 2017 tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılan 5’inci halk oyunları yaza veda etkinliğine davet edildi. Özel davet ile etkinliğe katılan 16 kişiden oluşan kafile resmi yazı ile yasa gereği yurt dışına çıkabilmek için, Halk Oyunları Federasyonu’na müracaat etti. Onayı alan kafile, Ankara emniyeti pasaport şubeye gitti ve gri (hizmet) pasaport müracaatında bulundu. Pasaportlarını ve görev yazılarını temin eden kafile 5 Kasım’ı da beklemeyerek 1 Kasım’da Türkiye’den ayrıldı ve Macaristan’a gitti.

ÖNCEKİLER DÖNDÜ

Aynı derneğin Temmuz 2017 tarihinde Bosna Hersek’te bir organizasyona gittiği ve tüm kafilenin döndüğü kaydedildi… Türkiye Halk Oyunları Federasyonu bu yıl içinde 86 dernek veya kulüp için yurt dışı onayı verdi.

LİSANSLARI YENİ

Ancak son onayda önemli bir detay ise Macaristan’a çıkan bu kafilenin hepsinin lisanslarının yeni olmasıydı.

BAKANLIK SORUŞTURMA AÇTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Halk Oyunları Federasyonu ve dansçılar hakkında soruşturma açtı ve suç duyurusunda bulundu.
Emniyette dönmeyen 11 kişi ile dönen 5 kişinin isimleri soruşturma ve takip gereği gizli tutuluyor.
Gençlik ve Spor Bakanlığı müfettişleri, emniyet ile birlikte geniş çaplı bir soruşturma başlattı.

SİYASİ BAĞLARI ARAŞTIRILIYOR

Uluslararası yapılanması olmayan Türkiye Halk Oyunları Federasyonu hakkında da soruşturma açıldığı öğrenildi. Kaçan kişilerin herhangi bir siyasi bağlantılarının veya suçlarının olup olmadığının soruşturma sonunda açıklanması bekleniyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca da ilgili kişiler hakkında, konunun her yönüyle aydınlatılması için soruşturma açıldığı bildirildi. 

İLTİCA NEDİR?

Kelime anlamı olarak sığınma demektir. Başka bir deyişle bir kişinin başka bir ülkeye sığınma talebi demektir. Eğer bu sığınma talebi kabul edilirse o kişi mülteci kabul edilir.

Bir kişinin iltica talebinde bulunabilmesi için kendi devletine karşı insan hakları normlarını ağır biçimde ihlal eden suç işlememiş olması gerekmektedir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Orhan Ülker, ‘Üsküdar’ımıza Huzuru ve Sevgiyi Getireceğiz’
Orhan Ülker, ‘Üsküdar’ımıza Huzuru ve Sevgiyi...
Kaşıkçı, Konsolosluktaki Arbede Sırasında Ölmüş
Kaşıkçı, Konsolosluktaki Arbede Sırasında Ölmüş