Hastalıkları Oluşmadan Önce Önlemek Gerekli

Hastalıkları Oluşmadan Önce Önlemek Gerekli

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Semra Gümüş Gündüz, “Sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmaması değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır.” Dedi.

07 Eylül 2017 - 21:19 - Güncelleme: 08 Eylül 2017 - 02:51

Hastalıkları oluşmadan önce önlemek ve yaşam kalitesini yükseltmek için Halk Sağlığı birimlerinin oluşturulduğuna dikkat çeken Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Semra Gümüş Gündüz, Sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmaması değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır.” Dedi.

Halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmalarla ilgili farkındalık sağlamak amacıyla Türkiye’de her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası olarak kutlandığını hatırlatan Dr. Semra Gümüş Gündüz, “Halk sağlığı ise, çevre sağlığı koşullarını düzelterek, bireylere sağlık bilgisi vererek, bulaşıcı hastalıkları önleyerek, hastalıkların erken tanı ve koruyucu tedavisini sağlayarak, toplumsal çalışmaları her bireyin sağlığını sürdürecek bir yaşam düzeyini sağlayacak biçimde geliştirerek hastalıklardan korunmayı, yaşamın uzatılmasını, beden ve ruh sağlığı ile çalışma gücünün artırılmasını sağlayan çalışmaların tümünü içermektedir.

Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır.” Diye konuştu.

Özellikle Obezite ve Kanser için uyarıda bulunan Dr. Semra Gümüş Gündüz,  “Van Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Hekimleriyle birlikte yapılan çalışmalarla hem hastalıkları oluşmadan önce önlemek hem de yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla halk sağlığına yönelik koruyucu sağlık hizmetleri sürdürülmektedir. 

Yaşamın ilk anlarından itibaren her vatandaş aile hekiminden hizmet almaya başlamakta, Aile hekimleri bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürmektedir. Bununla birlikte anne-çocuk sağlığı hizmetleri, sağlıklı su kullanımı, tütün ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele, obeziteyle mücadele, kanser taramaları gibi birçok sağlık hizmeti işbirliğiyle verilmektedir.

Bu kapsamda tüm halkımızın 3-9 Eylül ‘Halk Sağlığı Haftasını’ kutluyor. Ücretsiz Kanser taramalarını yaptırması için tüm halkımızı Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi birinci katında hizmet veren KETEM' e davet ediyorum. Unutmayalım Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır. ” Şeklinde konuştu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akşener, İçişleri Bakanı Olduğu Dönemi Eleştirdi
Akşener, İçişleri Bakanı Olduğu Dönemi Eleştirdi
TSK Açıkladı: 2 Asker Şehit, 2 Asker Yaralı
TSK Açıkladı: 2 Asker Şehit, 2 Asker Yaralı