|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

İlk Defa Koklear İmplant - Biyonik Kulak Ameliyatı Yapıldı

İlk Defa Koklear İmplant - Biyonik Kulak Ameliyatı Yapıldı

SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa biyonik kulak ameliyatı yapıldı

20 Şubat 2019 - 23:33 - Güncelleme: 21 Şubat 2019 - 02:08

SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa Koklear İmplant biyonik kulak ameliyatı yapıldı

Doç. Dr. Ferit Akıl ve ekibi tarafından SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa Koklear İmplant  (biyonik kulak) ameliyatı yapıldı.
1.5 ve 3.5 yaşlarında olan iki çocuğa başarılı bir şekilde Koklear İmplant uygulandı. Hastalar tedavileri bittikten sonra taburcu edildi.

Yapılan ameliyatın başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini ve bu ameliyatın Diyarbakır'da bir ilk olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ferit Akıl, "Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanemizde ilk defa Koklear İmplant biyonik kulak ameliyatı gerçekleştirildi. 1.5 ve 3.5 yaşlarında olan iki çocuğumuz bu ameliyatla yeni bir hayata başlamış oldu." Dedi.  

Doç. Dr. Ferit Akıl, Koklear İmplant hakkında da şu bilgileri verdi:

"Biyonik kulak (Koklear İmplant) ileri ve çok ileri düzeyde işitme kaybı olan ve işitme cihazlarından fayda görmeyen hastalara uygulanan iç kulağa elektriksel uyarı verilerek işitmenin yeniden sağlandığı bir ameliyat çeşididir. 
Ameliyatın uygulanabilmesi için çocuk yaşta özellikle erken teşhis önem taşımaktadır. Özellikle doğuştan işitme kayıplarında ideal uygulama yaşı 1-2 yaş olup 4-6 yaşa kadar uygulanabilmektedir.
Dil gelişimi oluşmuş sonradan gerçekleşen işitme kayıplarında ise daha ileri yaşlarda da uygulanabilmektedir. Özellikle çocuk yaşta gelişen işitme kayıplarında  uygulama zamanı önemli olup belli bir süreyi geçirenlerde faydası azalmaktadır. Bu nedenle erken uygulama işitme ve konuşmanın oluşması için en önemli basamaktır. Ailelerin bu konuda duyarlı olması çok önemlidir." 

Koklear implant nedir?

Koklear implant, hasarlı iç kulağın fonksiyonunu yerine getiren bir elektronik tıbbi cihazdır.
Seslerin şiddetini yükselten işitme cihazlarının aksine, koklear implantlar beyne ses sinyalleri sağlamak için iç kulağın hasarlı parçalarının (koklea) işini yapar.

Kimlere yardımcı olabilir?

Koklear implantlar şu durumlardaki kişilere yardımcı olabilir:

  • her iki kulakta orta dereceli ile ağır arasında işitme bozukluğu olanlar
  • işitme cihazlarından çok az fayda görenler veya hiç fayda görmeyenler
  • implant takılacak kulakta işitme sağlığı uzmanlarınca yapılan cümle algılama testlerinde yüzde 50 veya daha düşük puan alanlar
  • implant takılmayan kulakta veya işitme cihazı kullanılan her iki kulakta işitme sağlığı uzmanlarınca yapılan cümle algılama testlerinde yüze 60 veya daha düşük puan alanlar

Pek çok kişi her iki kulakta da koklear implant kullanır (iki taraflı). İki kulakla dinlemek sesin yönünü tespit etme ve işitmek istediğiniz sesleri istemediklerinizden ayırabilme yeteneğinizi geliştirebilir.

Haber: Kenan Özgüven - Diyarbakır

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABD'den Skandal Tasarı 
ABD'den Skandal Tasarı 
Özel Halk Otobüsü İşletmecileri Ruhsatlarını İstiyor
Özel Halk Otobüsü İşletmecileri Ruhsatlarını İstiyor