|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Norovirüs nedir? Norovirüsün belirtileri nelerdir?

Norovirüs nedir? Norovirüsün belirtileri nelerdir?

Son aylarda ismini sıkça duymaya başladığımız "norovirüs" mide gribi, ishal, karında krampların oluşması, kusma, ateş ve bulantı şeklinde kendini belli eder.

10 Şubat 2019 - 01:50

Son aylarda ismini sıkça duymaya başladığımız "norovirüs" mide gribi ishal, karında krampların oluşması, kusma, ateş ve bulantı şeklinde kendini belli eder.

Bir bağırsak enfeksiyonu olan mide gribi havanın soğuması ile ortaya çıkan alışık olduğumuz gripten daha farklı bir seyre sahiptir. Mide gribi geçiren bir kişi daha çok kapalı ve havasız ortamlarda bulunan kişilerdir. Bu tür ortamlarda bulunan norovirüs vücudu etkisi altına alıyor. Bu virüsün sebep olduğu enfeksiyon mide ve bağırsaklar üzerinde etkinliğini gösteriyor.

Gastroenterit hastalığına neden oluyor. Herkese bulaşabilen norovirüs bulaştığı insanların ömrü boyunca defalarca nüksetme gibi bir etkiye sahiptir. Virüsün ile etki ettiği bireyler büyük çocuklar ve erişkinlerdir. Mide gribi gelişmekte olan ülkelerde erken çocukluk çağındaki çocuklarda daha sık görülmeye başlar.

Norovirüs Nedir?
Norovirüs daha önceleri “Norwalk-like virus” olarak bilinen ve calicivirus olarak adlandırılan bir virüs grubunun üyesidir. Bu virüsle enfeksiyon, mide ve bağırsakları etkileyerek mide gribi adı verilen gastroenterit hastalığına yol açar.
Şebeke suları, yiyecek ve içeceklerden bulaşabilen bu virüs ishallerin büyük bir kısmından sorumludur. Bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı şeklinde görülen mide gribi hastalığına  yakalananlar sıvı alımı ve istirahat ile hastalığı 3 ila 4 gün içerisinde atlatabiliyorlar.
İshal şikayeti ile doktora gidenlerin çoğunda norovirüs tanısı konulur. Bağırsak virüsleri viral gastroenterit denilen hastalığa ortam hazırlarlar. Genel olarak hafif atlatılsa bile özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde şiddetli seyir edebilir. Gastroenterit oluşumuna neden olan çok çeşitli virüslerin olduğundan bahsedilebilir. Bilhassa çocuklarda ortaya çıkan  rotavirüs gastroenterit nedenidir.
Tüm yaş gruplarında görülebile hastalık kişiyi aniden yatağa düşürmesi ve kendiliğinden iyileşmesi olarak bilinir. 

Mide Gribi ve Akut Gastroenterit!
Mide ve bağırsakların iltihabı durumuna akut gastroenterit adı verilir. Çoğu zaman hastalığın 10 günden daha kısa bir süre içerisinde düzeldiğine rastlanılır. Bu hastalığın oluşumu daha çok bakteri ve virüslerden kaynaklanır. Çocuklarda çok daha fazla görülür. Her yaşta görülme riski vardır. Akut gastroenterit oluşumuna ortam hazırlayan risk faktörleri nelerdir?

Normal mide asitlerinde bozulmalar
Bağırsak hareketlerinde bozulmalar
Antibiyotik kullanımı
Kişilerde baskılanmış bir bağışıklık sistemi
Dikkat edilmeyen hijyen koşulları
Çevresel nedenler

Bu hastalık genel itibariyle kendiliğinden düzelir. Ancak bol sıvı alınımı da gastroenterit ne yemeli sorusuna en makul cevabı oluşturur. Bebeklerde bu durum mevcut ise bebeğin sık sık emzirilmesi gerekir.

Norovirüs nasıl bulaşır?
Bu enfeksiyon şebeke suları yiyecek ve içecek suları aracılığıyla bulaşması ile birlikte esas bulaşma ağız- dışkı yolu ile bulaşır. Bulaşma sıklıkla yuvalarda, göçmen kamplarında, tatil yapılan kamplarda, hastanelerde, okullarda, restoranlarda, gemilerde, askeri birliklerde ve aile içi bireylerde görülmekte ve bu gruplarda salgınlar yapabilmektedir. Norovirus salgınları genellikle, kişiden kişiye temas (%35), kontamine su (içme suyu, havuz suları, göl suları, buz küpleri) ve gıda (midye, istiridye gibi kabuklu deniz hayvanları, salatalar, dondurma, soğuk yiyecekler, sandviç, taze sebze ve meyveler) ile oluşmaktadır. Virüsün ısı ve klorlamaya nispeten dirençli olması su ve gıdayla bulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Virüsün dışkıyla atılımı uzun süre (3 hafta) devam etmekte olup ilk 24- 48 saatte atılımı en üst düzeydedir.

Belirtileri neler?
Norovirüs enfeksiyonunun belirtisi ilk olarak mide bulantısının eşlik ettiği  karın ağrısı ile görülür. Bununla beraber ishal ve kusma da görülür. Hastada günde 4-8 kez, kansız, mukussuz orta miktarda dışkılama görülür. Hastaların yarısında hafif dereceli bir ateş (37.50C) olabilir. Sıklıkla karın ve kas ağrısı, baş ağrısı, keyifsizlik, halsizlik olabilir. Klinik belirtiler 24-72 saat devam eder. Küçük çocuklarda, yaşlılarda, bağışıklık yetmezliğinde daha çok semptomatik enfeksiyon ve kronik ishale neden olabilir.
Norovirüs tanısı hastadan alınan ışkı ve kusmuk örneklerinin mikrobiyolojik olarak incelemesi yöntemi ile tanı konulur.

Tedavisi nasıl yapılır?
Bu hastalık genelde kendiliğinden iyileşir. Ciddi ishal ve kusmada ise damar yolu ile sıvı verilebilir.
Mide gribi tedavisi hakkında hastaların izlemeleri gereken yollar kısaca şöyledir: Bol sıvı alımı başta gelir. Ardından norovirüslerin sebep olduğu semptomlar bazı ilaçlarla önlenebilir.

Nasıl korunulur?
Norovirüs hastalığından korunma biraz güçtür. Çünkü bu hastalık Gıda, su, kişisel temaslar ve çevresel yüzeyler aracılıyla kolay bulaşır. Su ve gıda kaynaklarının kontamine olmasını önleyici önlemler alınmalı, su kaynağına yüksek klor konsantrasyonları uygulanmalıdır. Hasta eğer hastanede ise çıkartıları ile temas eden sağlık personeli eldiven kullanmalı, temas sonrası hijyenik el yıkama yapılmalıdır. Kontamine çevre %5-10 oranında sulandırılan çamaşır suyu ile temizlenmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABD'den Skandal Tasarı 
ABD'den Skandal Tasarı 
Özel Halk Otobüsü İşletmecileri Ruhsatlarını İstiyor
Özel Halk Otobüsü İşletmecileri Ruhsatlarını İstiyor