Onur Cingil Neden Aday Olduğunu Açıkladı

Onur Cingil Neden Aday Olduğunu Açıkladı

Onur Cingil Üsküdar CHP ilçe başkanlığı adaylığını ve projelerini açıkladı. İşte projeler ve Onur Cıngıl

20 Kasım 2017 - 23:36

Kapsayıcı Bir Yönetim

Cumhuriyet Halk Partisinde makamlarda birçok insan görev yapar. Bu bir bayrak yarışıdır. Herkesin yönetim tarzı dört dörtlük olmaz bazı noktalarda tamamlayıcı unsur olmak gerekir. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Bu noktada Üsküdar da 2 tane konuyla ilgili strateji oluşturacağız. Birincisi bütün örgütün tamamını  kapsayıcı bir yönetimin olduğu bir yönetim  gereksinimi olduğunu düşünüyorum. İkinci olarak sokakta olduğundan daha fazla aktif, birey olarakta aktif, Üsküdar’ın her sorununa eğilecek ve sahada çözüm arayacak, birebir mücadele edecek, iktidarı kazanacak bir yönetim hayal ediyoruz. Bu anlamda iki noktamız var. Örgüt yapımızın tamamını kucaklamak(sevgi, saygı, birlik, beraberliği) net bir şekilde ortaya koymak-Sorunlara bizzat eğilen, zamanın büyük çoğunluğunu sokakta halkın sorunlarıyla geçiren bir yönetim hayal ediyoruz.

Halk Değişim İstiyor, Yeni Bir Siyaset Anlayışı İstiyor

30 yaşındayım 6 senedir yöneticilik yapıyorum, 7 senedir siyasetin içindeyim. Tüm dünuyada siyaset tarzı çok değişti.Toplumlar, halklar değişim ve yeni bir siyaset yöntemi istiyor. Ben bir noktada da bu çıkışı yeni bir siyaset dili, daha demokratik , daha katılımcı, daha aktif, yeni bir siyaset dili oluşturmak istedim. Türkiye’deki  tüm siyaset yapan gençlere, özellikle referandum sonrasında oluşan Türkiye’deki ciddi bir muhalefet ihtiyacına gençliğimle, bakış açımla, dinamizmimle önderlik etmek istedim. 2019 da Cumhuriyet Halk Partisinin iktidar olmasını istiyorum.

Yol Haritası -Ortak Akıl Grubu

Bizim akşam düşünüp sabah aday olalım düşüncemiz olmadı. CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı içerisinde siyaseti kurumsal, hedefleri net, bilimselliğe dayalı birçok çalışma yaptık ve bir kitapçık ortaya koyduk. Ortak akıl grubuyla stratejik plan dediğimiz net çerçevesi olan, hedefler koyan bir hazırlık yaptık. CHP sosyal demokrat bir parti olarak her zaman kanatları olmuştur, siyaset üreten gruplar olmuştur. Somut öneriler ve düzgün bir siyaset anlayışı ortaya konduğunda bu kanatlar çok faydalı olur. Biz ortak akıl çalışma grubu olarak 1,5 senedir Üsküdar nasıl yönetilir, Türkiye’de ilçeler nasıl yönetilir. İktidara nasıl gidilir. Muhalefetteyken nasıl iktidar elde edilir, İktidar olduğumuzda ilçe yapıları ve yönetimleri nasıl olmalıdır. Bu konularda bir taslak ortaya koyduk. CHP kongrelerinde hiç yapılmayan bir şeyi yaptık ve bizimle beraber olan delegelerle bir ön seçim yaptık. Bu ön seçim 3 adaylı bir ön seçim oldu, demokratik bir yarış sergiledik, yarışta demek istemiyorum bu gruptan hangi arkadaşımız kazansaydı bu ilkeler ve bu taslak üzerine çalışacaktı. Delegelerin teveccühüyle ben seçildim. 2 tane meşru alanım var. Birincisi grup içerisinde delegelerin seçtiği bir adayım aynı zamanda da yol haritası olan ayakları sağlam basan, hedefleri olan bir adayım.

Eksiklerimiz- Hedeflerimiz- Stratejimiz

Üye sayımızı arttıracağız. Biz sadece mahalleye temsilci değil, okula, hastaneye, belediye tesislerine, hepsine birer temsilci koyacağız. Bu temsilcilerle beraber orada ne oluyor, ne bitiyor, neyi daha güzel yapmalıyız, sorun nedir, bunların hepsini ciddi anlamda değerlendireceğiz hem elimiz de bir data olacak hem de bu sorunları birebir çözen olacağız. Bunların hepsini Stratejik Plan Taslağımızda görebilirsiniz. Onur Cingil CHP Üsküdar İlçe Başkanı olursa neler yapacağı konusunda programı hazır ve herkes bunu biliyor.

İlk Öncelik

İlçe Başkanı olursam bütün örgütümüzle toplu halde esnafımızı gezmek istiyorum. Bizim kısa orta ve uzun vadeli plan ve programlarımız var. Üsküdar’la ilgili yoğun kafa yoran bir insanım. Avukatım burada birçok sorunla ilgili müdahilliğim var. İnsanların avukatlıklarını yapıyorum, sorumluluk bilerek ve bunu gönülden yapıyorum. Üsküdar’ın acele kamulaştırmayla esnafların mağduriyeti sorunu var. Bu benim öncelikli sorunlarımdan biri olacak. Esnafımız kendini yalnız hissetmesin. Üsküdar iskelesinde çakılan kazıklar var. Bu kazıklar gözümüzün önünde bizim bağrımıza çakılıyor. İlk yapacağımız basın açıklaması ve eylemimiz bu olacak. İmar konusunda, yönetici ve avukat olduğum için yoğun bir çalışma yaptık. Kirazlıtepe önceliklerimizden biri, imar planı yapılan 16 mahalle var.

Gençlik Hedefimiz %50

Şuan gençlik kotamız çok az, ben 24 yaşında ilçe yöneticisi olduğumda gençlik kotasından girmiştim, 2012-2014 yılları arasında yerel yönetimlerde ilçe yöneticisiydim ve ağır bir yükü almıştım seçmen ve sandıktan sorumlu başkan yardımcısıydım. 5 bin kişiyle çalıştım o dönemde büyük bir ordu kurdum avukatı ve okul sorumlusu olarak. O dönemde siyaseten bizden büyük ağabeylerimiz ablalarımız bu görevi benim yapacağıma inandılar ve çokta iyi oldu. Bu işte yani siyasette gençlerin dinamizmi ve büyüklerimizin de tecrübesi ikisi de yabana atılmaz. Ben karma bir şey olmasını istiyorum. Bu açıdan bakacak olursan ben yönetimin yarı yarıya gençlerden oluşmasını istiyorum. Çok iddialı gelecek belki ama ben ilçe başkanı olursam gençlere cesaret kaynağı olmak istiyorum. Ben geçtiğimiz kurultayda parti meclisine aday olduğumda bana 40-50 oy alırsın dediler, ben 203 oy aldım. Bütün gençlere sizin aracılığınızla sesleniyorum partiye üye olmalarını ve görev almalarını istiyorum. Çok zor olduğunu biliyorum, çok sorun var. Gençler üzerine çalıştığım için söylüyorum 19 milyon genç var. Bu gençlerin 4/1 resmen işsiz, bu rakam resmi olmayanlarla gençlerin yarısı işsiz. Dolayısıyla çok zor, ben referandumda partiden çok sivil gruplarla çalıştım, partiden böyle bir görev istedim. Hukuk öğrencilerini getirdim, onlara hukuk anlattırdık. Bütün hayır gruplarıyla referandumda çalıştık. Çünkü dışarıda şöyle bir grup var siyasi bir partiye üye olmayayım ama görüşlerim fikirlerim var diyen insanlar var işte ben o insanlarla beraber siyaset yapmak istiyorum. Üsküdar olarak kocaman bir aile olalım ve sorunlarımızı ortak akılla çözelim, Üsküdarlının hakkını kimseye yedirmeyelim.

30’lu Yaşlarda Genel Başkan Hayali

 Bir hayalim de CHP’sinde 30’lu yaşlarda genel başkanlığa aday, hatta genel başkan hayal ediyorum. Bazen bu gibi şeyleri dillendirme diye tepki aldığımda oluyor. Benim söylediğim hayal değil, Ecevit 32 yaşında genel başkan oldu.Bugün Yunanistan’da Aleksis Çipras, Kanada’da Justin Trudeau, Avusturya’da Sebastian Kurz bunların hepsi birbirinden farklı görüşlerdir. Norveç’te 20’li yaşlarda bakanlar var. Bize hep dur hele zamanın var denildi. Ben 6 senedir ilçe yöneticiliği yaptım. Birkaç kişi bana çok tecrübesiz demiş. Bende Genel başkan olayım sonra gelip ilçe başkan adayı olurum dedim. Nasıl bir tecrübe bekleniyor anlamadım. Kongreye yönelik olarak şunu söyleyebilirim Üsküdar bunu bekliyormuş. Ben adaylık konusunda net olmadığım zamanlarda telefonuma çok sayıda mesaj geldi. Kendimden çok insanlar bunu istiyormuş. Kolumdan yaşlı teyzeler amcalar tutup iktidar olun, bu isteği  yerine getirmek için elimden geleni yapacağım. Biz 2019’da kesin olarak iktidar olacağız bundan eminim, çünkü toplumdan çok ciddi bir talep var. AKP Kirazlıtepeye Yavuztürk’e hangi yüzle gidip oy isteyecekler. Ben insanların vicdanına inanıyorum. Biz önce Üsküdarlının gönlünü sonra Üsküdar’ı kazanacağız. Bizim ilk Genel Başkanımız M.K. Atatürk’ün öğretisi bizde çok önemlidir. Kazım Karabekire Atatürk yapılacak devrimleri sıralarken Kazım Karabekir durur ve Paşam sizde çok hayalperestsiniz der. Atatürk; ‘Zamanı gelen fikirlerin önünde hiçbir şey duramaz.’ İktidarın zamanı geldi. Bunun önünde hiç kimse duramaz.

Röportaj: Levent LEVENT

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaşıkçı, Konsolosluktaki Arbede Sırasında Ölmüş
Kaşıkçı, Konsolosluktaki Arbede Sırasında Ölmüş
Siyatik Sinir Ağrısına Doğal Çözüm
Siyatik Sinir Ağrısına Doğal Çözüm