|- Turkey News Agency Internet Newspaper | SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ || Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi | OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ -|

Yakup Vatan İstanbul Vali Yardımcılığı’na Getirildi

Yakup Vatan İstanbul Vali Yardımcılığı'na Getirildi

İstanbul - Bakırköy'den Ayvalık'a atanan Kaymakam Yakup Vatan, açtığı davayı kazanınca, İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul'a Vali Yardımcısı olarak atandı.

14 Mayıs 2014 - 00:27

İstanbul Bakırköy Kaymakamı Yakup Vatan İçişleri Bakanlığı’nın 2013 / 463 karar sayılı ve 19.07.2013 tarihli müşterek kararnamesi ile süresi dolmadan Ayvalık Kaymakamlığı’na atanmıştı. 

Aynı kararname ile Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk ise Bakırköy Kaymakamlığı’na getirilmişti.

Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yer Değiştirme Yönetmeliği  hükümlerine göre Kaymakam Yakup Vatan'ın Bakırköy  İlçesi’nde görev yapma süresi asgari 5 yıl olması gerekirken 3 yıl sonunda daha düşük seviyedeki küçük bir ilçeye tayin edilmesinin eşitlik ilkesini ihlal olacağı gerekçeleriyle Avukatı Zeki Bulgan tarafından İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi’nde açtığı davayı kazandı.

Bakırköy Kaymakamlığı’na tekrar atanan Yakup Vatan, daha sonra İstanbul Vali Yardımcılığı’na getirildi.

Kamu Yararı ve Adil İşlem İlkesi Olmadığı

18 Ağustos 2010’da Bakırköy’e atanan Yakup Vatan,  henüz 5 yıllık görev süresi dolmadan İçişleri Bakanlığı’nın 19 Temmuz 2013 kararnamesiyle Ayvalık’a tayin edilince, Avukatı Zeki Bulgan tarafından İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Davadanın gerekçelerinde; statü olarak Bakırköy’den düşük seviyedeki küçük bir ilçeye atanmasında kamu yararı ve adil işlem ilkesi olmadığını yer aldı. Ayrıca, lise öğrencisi oğlunun hastalığı nedeniyle tam teşekküllü bir hastanede tedavi görmek zorunda olduğuna da dikkat çekildi.

Mahkeme Yakup Vatan’ın durumu ve dosyaya sunulan üstün başarı belgelerini de göz önünde bulundurarak 4 Mart’ta verdiği kararla, atama işlemini durdurdu.

Kararda, “İçişleri Bakanlığı’nın takdir yetkisinin hukuka uygun olarak kullanılmadığı anlaşılmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Kararın üzerine, Bakırköy Kaymakamlığı görevine geri dönen Yakup Vatan’ın yerine daha önce atanan Adem Öztürk ile birlikte Bakırköy’ün iki kaymakamı olmuştu.

Bu durum karşısında Ayvalık’tan yeniden Bakırköy Kaymakamlığı görevine gelen Yakup Vatan, İstanbul Vali Yardımcısı olarak atandı.

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sezer'e Dört Dernekten Tam Destek
Sezer'e Dört Dernekten Tam Destek
Ödeme Kuruluşlarını BDDK Yetkilendirecek
Ödeme Kuruluşlarını BDDK Yetkilendirecek