Yılın İlk İki Ayında Çek Kullanımı Arttı

Yılın İlk İki Ayında Çek Kullanımı Arttı

2017'nin ilk 2 ayında çek kullanımı yüzde 2,8 arttı.

14 Mart 2017 - 17:03

TBB Risk Merkezi, 2017'nin ilk 2 ayında bankalara  ibraz edilen çeklerin sayısının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8  artarak 3,6 milyon adet olduğunu duyurdu. 

TBB Risk Merkezi, "Şubat Ayı Çek Raporu"nu açıkladı. Rapora göre,  yılın ilk 2 ayında bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı bir önceki yılın aynı  dönemine göre yüzde 2,8 artarak 3,6 milyon adet oldu. Söz konusu çeklerin parasal  tutarı yüzde 12,8 artışla toplam 126 milyar liraya ulaştı.

Aynı dönemde, parasal tutarı 1,6 milyar lira olan 42 bin adet çek için  karşılıksız işlemi yapıldı. Bir önceki yıla göre karşılıksız çeklerin adedinde  yüzde 14, tutarında yüzde 16 azalış yaşandı. Öte yandan aynı dönemde karşılıksız  işlemi yapılan 129 milyon lira tutarındaki 3,6 bin adet çek daha sonra ödendi.

Yılın ilk 2 ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz  edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,7  puanlık azalışla yüzde 2,9 ve tutar bazında geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan  azalarak yüzde 3 olarak gerçekleşti.

Tutar bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla  İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir oldu.

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere  oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 11,6 oranla Iğdır oldu. Iğdır'ı sırasıyla,  yüzde 9 ile Ardahan, yüzde 7,8 ile Kars, yüzde 7,5 ile Ağrı ve yüzde 6,9 ile  Kırklareli takip etti.

Giresun, Çanakkale ve Sinop'un tutar olarak karşılıksız işlem yapılan  çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller olarak sıralandı.

Adet olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere  oranının en yüksek olduğu il de yüzde 6,4'le Iğdır oldu. Iğdır'ı sırasıyla, yüzde  5,6 ile Ağrı, yüzde 4,3 ile Bitlis, yüzde 4,2 ile Gaziantep ve Şanlıurfa takip  etti.

Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere  oranının en düşük olduğu iller ise Isparta, Aksaray ve Çanakkale olarak  sıralandı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meral Akşener Manisa'da Büyük İlgi Gördü
Meral Akşener Manisa'da Büyük İlgi Gördü
Ercan Vuralhan Son Yolculuğuna Uğurlandı
Ercan Vuralhan Son Yolculuğuna Uğurlandı