Mağdur Başpolis ve Kıdemli Başpolisler, Terfii Müjdesi Bekliyor

Polis Teşkilatı içerisinde uzun yıllar görev yapan yaklaşık 4 bin Başpolis ve Kıdemli Başpolisler aileleriyle beraber mağduriyetlerinin giderilmesi için müjde bekliyor.


Mağdur Başpolis ve Kıdemli Başpolisler, Terfii Müjdesi Bekliyor

Polis Teşkilatı içerisinde uzun yıllar görev yapan yaklaşık 4 bin Başpolis ve Kıdemli Başpolisler aileleriyle beraber mağduriyetlerinin giderilmesi için müjde bekliyor.

26.10.2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren  7148 sayılı karayolları trafik kanununu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun ile 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununda yapılan yasal değişiklik  sonrası Türkiye genelinde bulunan 5 bin üzerinde Başpolis ve Kıdemli Başpolis memurlarına “Komiser Yardımcılığı” hakkı doğmuştu.  3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun ek 28. Maddesi yürürlükten kaldırılarak bu hak sonlandırılmış oldu.

Bu değişiklikle birlikte mağdur olan Başpolis ve Kıdemli Başpolisler, “Yasal düzenleme gereği ilk etapta Mayıs 2019 da bini aşkın başpolis ve Kıdemli Başpolisin Komiser Yardımcılığına terfisinin önü açılmış oldu. Ancak 4 bin e yakın Başpolis ve Kıdemli Başpolislerin mağduriyetleri devam ediyor.” Diyerek haklarını istedi.

‘SESİMİZİ DUYURMAĞA ÇALIŞIYORUZ’

Başpolis ve Kıdemli Başpolislerin komiserliğe terfileri halinde, polis teşkilatının İlk ve orta kademe amir ihtiyacının da biteceğine dikkat çeken mağdur Başpolis ve Kıdemli Başpolisler, bu haksızlığın giderilmesi için soysa medya da İmza kampanyası başlatıttı.
Seslerini TBMM ve İçişleri Bakanlığına duyurmak için çaba sarf eden mağdur Başpolis ve Kıdemli Başpolisler, “Change.org sitesinde başlattığımız imza kampanyası ile devlet büyüklerimize seslerimizi duyurmaya çalışıyoruz. Ailelerimizle birlikte 20 bin kişi, yeniden yapılacak yasal düzenlenme için Türkiye Büyük Millet Meclisinden gelecek müjdeli haberleri bekliyoruz.
45 yaş üstü Başpolis ve Kıdemli Başpolisler için eğitim-yaş şartı aranmadan Komiser Yardımcılığına terfi için yasal düzenleme yapılması, Milletimizin, Devletimizin menfaatine olacaktır. 
Son geriye kalan 3 bin 800 Mağdur Başpolis ve Kıdemli Başpolisin Komiserliğe terfileri halinde, Polis Teşkilatımızın İlk ve orta kademe amir ihtiyacı da bitecektir.  Kazanan Milletimiz-Devletimiz olacaktır.” Dediler.  

NE OLMUŞTU?

3201 Sayılı ETK Geçici 29 Madde ile de 45 yaş altı Başpolis ve Kıdemli Başpolisler yaklaşık Bin 200 kişi Komiser Yardımcılığına terfi ederken, Son geriye kalan 3 bin 800 Başpolis ve Kıdemli Başpolis YAŞ-EĞİTİM gibi sebeplerle mağdur edilmiş oldu.

Mağdur Başpolisler, mesleki sorumluluklarını yerine getirmiş ve gerekli bilgi birikime sahip kişilerden oluşmasına rağmen yaş ve eğitim gibi sınırlamalar dikkate alınırken, liyakat ve tecrübeleri yok sayılmış oldu.

Yasa mağduru 45 yaş üstü Başpolislere aynı hakkın verilmesi, devlete ekstra bir külfet olunmayacağı gibi, yılların tecrübe ve birikimi emniyetin yönetim kademesine yansıması ile beraber halkın daha kaliteli ve hızlı adalet hizmeti alması sağlanmış olacak.