Diyarbakır SBÜ Gazi Yaşargil E. A. Hastanesi Bir İlke Daha İmza Attı

Sağlık alanında devamlı yeniliklere açık olan Diyarbakır Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni bir atılım daha yaptı. Ana binasında Terapötik Aferez Merkezi açan SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu alanda da hastalara hizmet vermeye başladı.


Diyarbakır SBÜ Gazi Yaşargil E. A. Hastanesi Bir İlke Daha İmza Attı

Sağlık alanında devamlı yeniliklere açık olan Diyarbakır Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni bir atılım daha yaptı.


Ana binasında Terapötik Aferez Merkezi açan SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu alanda da hastalara hizmet vermeye başladı.

Terapötik Aferez Merkezinin açılışına; Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aziz Alper Biten, Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Öğr. Üy. Abidin Tüzün, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Hüseyin Hakan Karakaş, Diyarbakır SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Baysal, Merkezin Sorumlusu olarak görev yapacak olan Prof.Dr. Cengiz Demir, Hastane Mali İşler Müdürü Ahmet Turmuş, Sağlık Hizmetleri Müdürü Hülya Karabulut, Kalite Hizmetleri Müdürü Zeyni Akçay ve AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Remzi Aslan ve davetliler katıldı.

Açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aziz Alper Biten; “Ülkemizde az sayıda bulunan Terapötik Aferez Merkezinin bölgeye hizmet veren Diyarbakır’da açılması için emeği geçen başta İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan Tekin ve çalışma arkadaşlarına Bakanlığımız ve halkımız adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ise yaptığı açıklamada; “Tıp alanında çok sayıda bilim dalına sağlık hizmeti verecek olan Terapötik Aferez Merkezinin açılması ile bölgede önemli bir eksikliğin daha giderilmesine katkı sağlamış bulunmaktayız. Terapötik Aferez Merkezi, kök hücre işlemleri ve hücresel tedaviler için de zorunlu ve gerekli bir ünitedir. Önümüzdeki dönemde kemik iliği nakil merkezi açılması da planlanmaktadır.” Diye konuştu.

Prof. Dr. Cengiz Demir, tedavi yöntemini şöyle açıkladı;

“Aferez; kan kompanentlerinin ayrıştırılarak toplanması işlemidir.  Terapötik Aferez; Hematoloji, onkoloji, nöroloji gibi birçok bilim dalında uygulama alanı olan bir tedavi yöntemidir. 
Dönör aferezi ve terapötik aferez olarak iki guruba ayırabiliriz.
Donör trombosit aferezi; aferez işleminin günümüzde en sık kullanılan şeklidir.
Allojenik ve otolog kemik iliği transplantasyonunda periferik kök hücre toplanması yine aferez işlemi uygulanmasıyla mümkün olabilmektedir.
Terapötik aferezde amaç; Plazmada bulunan zararlı maddelerin ve sayıca artan kan şekilli elemanlarının azaltılması, volüm yükü oluşturmadan büyük miktarda plazma replasmanı yapılması ve kan şekilli elemanlarının özel amaçlarla toplanmasıdır.
Yukarıda saydığım tüm bu işlemleri yaparken, her biri çok ciddi olabilen ve ilaçlarla tedavisi pek mümkün olmayan bazı hastalıkların tedavisinin yönetimi mümkün hale gelmektedir. Bu merkez hastanemizde bir ilk olma niteliği taşımaktadır.


Bugüne kadar hastanemizde az önce belirttiğim işlemleri yapamadığımız ve bu nedenle sevk etmek zorunda kaldığımız hastaların hepsinin tedavisi mümkün hale geldi. Bugün için açtığımız bu merkezle birlikte bölgemizde bu işlemlerin yapılabildiği ikinci merkezi açmış olduk. Bu merkezle, geniş bir hinterlanda hizmet verecek olmamız bizi ziyadesiyle memnun etmektedir. Bu merkezin yanı sıra ikinci aşamada açmak için çalışmalarına başladığımız hizmet ünitemiz kemik iliği nakil merkezi olacaktır.
Açılıştan sonra ilk hastamızı da alarak tedavisine başladık. Halkımıza hayırlı olması dileğimi belirtirken, bu merkezin açılmasında büyük katkıları olan Uz. Dr. Serdar Yıldırım ve Başhekimimiz Doç. Dr. Erkan Baysal’a ayrıca çok teşekkür ediyorum. Tüm hastalara şimdiden acil şifalar diliyorum.”

HABER: Kenan Özgüven - Diyarbakır / Türkiye Haber Ajansı