Arslanbek'den Yunus Emre Yorumu

Türk Dünyasının efsanevi bestekâr ve yorumcusu, çağımızın Dede Korkut’u, Dombra’nın Ustası Arslanbek, Yunus Emre’nin ‘Yalan Dünya’sını Yorumladı...


Arslanbek'den Yunus Emre Yorumu

Türk Dünyasının efsanevi bestekâr ve yorumcusu, çağımızın Dede Korkut’u Arslanbek Sultanbekov’a, Bozdağ Film Yapım bünyesindeki Bozdağ Müzik Evi 12 eserden oluşan bir albüm hazırlıyor.

Albümde sözleri Yunus Emre’ye bestesi Özhan Eren’e ait olan ‘Yalan Dünya’ adlı eseri seslendiren Arslanbek Sultanbekov’un özgün yorumu, Apple Music, Spotify, Fizy, Google Play Music başta olmak üzere 200’den fazla dijital mecrada müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

'Yalan Dünya' adlı ilahiye, Bozdağ Film prodüksiyonuyla gerçekleştirilen bir de klip çekildi. Çekimleri Mimar Sinan'ın son eseri olan Valide-i Atik Külliyesi'nde gerçekleştirilen klibin yönetmenliğini usta yönetmen Kamil Aydın üstlendi.

MÜZİKSEVERLERLE BULUŞTU

Mehmet Bozdağ tarafından kurulan Bozdağ Film, Türk dizi ve film sektörüne uluslararası yapımlar kazandırdıktan sonra şimdi de bünyesinde kurduğu Bozdağ Müzik Evi ile kültür dünyamıza hizmet ediyor.

Türkiye ve Türk dünyasının önemli yorumcuları ve eserlerini uluslararası platforma taşımayı amaçlayan Bozdağ Müzik Evi ile, bu çalışmasının ilk adımını modern Türk etnik müziğinin kurucusu ve 'Çağımızın Dede Korkut'u olarak nitelendirilen Arslanbek Sultanbekov'a yaptığı albüm ile attı.

Daha önce 'Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı' filmi müzik klibi ve single çalışmasıyla müzikseverleri Sultanbekov'la buluşturan Bozdağ Müzik Evi, şimdi de sözleri Yunus Emre’ye bestesi Özhan Eren’e ait olan  'Yalan Dünya'adlı eser ile ikinci single çalışmasını müzik severleri buluşturdu.

Kariyeri boyunca Türk Dünyası'nda birçok albüm çıkaran, 'Dombra' enstrümanını dünyaya tanıtan, melodi ve sözleriyle yüreklere yol bulan Arslanbek Sultanbekov, 'Yalan Dünya' çalışmasında Dede Korkut Destanları'nda yer alan, şimdiki kemanların atası sayılan ve telleri orijinal at kılından imal edilen 'Kıl Kopuz'u kullandı.

Yoğun bir emekle hazırlanan 'Yalan Dünya' eserinde, Sultanbekov'a dombra, ney, davul, ud gibi Türk etnik enstrümanları ve modern enstrümanlar keman, gitar ve perküsyonlarla değerli saz ustaları eşlik etti.

ARSLANBEK SULTANBEKOV'UN BİYOGRAFİSİ

Türkiye ve Türk dünyasında Dombra müziğiyle tanınan, modern Türk etnik müziğinin kurucusu ve çağımızın Dede Korkut'u olarak nitelendirilen Arslanbek Sultanbekov, Kuzey Kafkasya kökenli, Nogay halk müziği sanatçısıdır.

23 Nisan 1965 yılında dönemin Sovyetler Birliği sınırları içeresinde bulunan Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti'nde yer alan Erkin-Halk kasabasında doğdu. 1985 yılında müzik okulundan klasik gitar ihtisasını alarak mezun oldu. 1989 yılında müzik grubunu oluşturarak 'Nogay Keşeler' (Nogay Geceler) adında ilk albümünü çıkardı.

Aynı yıl Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nde düzenlenen Bardov Festivali'nde birinciliği elde etti. "Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Milli Sanatçısı" ve 1994 yılında "Cumhuriyetin En Güzel Sesi" unvanını aldı. Orta çağda yaşamış Nogay şairlerle ilgili çalışmalar yürüterek Şalkiyiz Tilenşi Ulı, Asan Kaygılı, Kaztuvgan Süyüniş Ulı ve Dosmambet Azavlı gibi şairlerin beyitlerine besteler yaptı. 1997 yılında St. Peterburg'da 'Nogay El' adlı ikinci albümü çıkardı.

2004 yılından Kazakistan'ın başkenti Astana'ya yerleşen Arslanbek Sultanbekov, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Orkestrası'nda görev aldı. 2005 yılında, II. Dünya Savaşı'nın bitişinin 60. yıldönümü nedeni ile yapılan 'Vatansever şarkıları beste yarışmasında' iki ödül kazandı. 2008 yılında Kazakistan'da 'Aşşı Su' (Acı Su) isimli albümünü çıkardı.

2018 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edilen Arslanbek Sultanbekov, 2020 Ocak ayı içinde yapımcılığını Mehmet Bozdağ'ın üstlendiği 'Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı' sinema filminin tanıtım müziğini yaptı. Sultanbekov, önümüzdeki günlerde Bozdağ Film bünyesindeki Bozdağ Müzik 'den çıkacak, stüdyo çalışmaları devam eden yeni çalışmasında Türkiye ve Türk dünyasının klasik eserleri ve yeni çalışmalarına yer verecek.

Orkestrası'nda görev aldı. 2005 yılında, II. Dünya Savaşı'nın bitişinin 60. yıldönümü nedeni ile yapılan 'Vatansever şarkıları beste yarışmasında' iki ödül kazandı. 2008 yılında Kazakistan'da 'Aşşı Su' (Acı Su) isimli albümünü çıkardı.

YALAN DÜNYA – KÜNYE

YAPIM: BOZDAĞ FİLM
YAPIMCI: MEHMET BOZDAĞ 
SOLİST: ARSLANBEK SULTANBEKOV 
SÖZ: YUNUS EMRE 
BESTE: ÖZHAN EREN
SÜPERVİZÖR: OSMAN NURİ YAZICI
ARANJÖR: İSLAM SATYROV 
MİX&MASTERİNG: SERHAT ERSÖZ 
STÜDYO KAYIT: BLUE KİTE AUDİO 
DOMBRA & KIL KOPUZ: YERZHAN ARKABAYEV 
NEY: EYÜP HAMİS 
KLASİK GİTAR: DAMİR YAKUBOV 
UT: SELİM BOYACI 
PERKİSYON: MUSTAFA İŞLEYEN 
KEMAN: SEMİH ÇELİKEL
BACK VOKAL: YERZHAN ARKABAYEV