Türkiye Polis Emeklilerinden BASIN BİLDİRİSİ

Emektar polisler, maaş ve özlük hakları ile ilgili talep ve yakınmalarını içeren yazılı bir basın bildirisi yayımladı.


Türkiye Polis Emeklilerinden BASIN BİLDİRİSİ

Emektar polisler, maaş ve özlük hakları ile ilgili talep ve yakınmalarını  içeren yazılı bir basın bildirisi yayımladı.

Emniyet teşkilatında uzun yıllar hizmet verdikten sonra emekli olan ve Türkiye'nin dört bir köşesinde yaşayan aldıkları emekli maaşı geçim sıkıntısı yaşayan emektar polisler, maaş ve özlük hakları ile ilgili talep ve yakınmalarını  içeren dilekçelerini  15 Haziran 2020 tarihi itibariyle, polislere maaşlarında iyileştirme sözü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletilmek üzere Cumhrubaşanlığı İletişim Merkezi CİMER’e göndermeye devam ediyorlar.

Dilekçe etkinliğinin toplam sayıları yaklaşık 154.000 olan Polis Emeklilerinin katılımıyla ülke çapında ilgi ve kabul görerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletilmek üzere CİMER’e yapılan başvuruların dün itibariyle (22 Haziran) 120.000 civarına yaklaştığı ve halen devam ettiği ifade edildi.

Basın Bildirisi'nde , " 1995 senesinde Astsubaylarımıza “Tahsil Farkı Gözetmeksizin, bir defaya mahsus” olarak verilen 3600 Ek Göstergenin, 650, 800, 1100, 1500, 2200 ve 3000 ek göstergelerden maaş alan Polis ve Emeklisine de verilmesi hakkaniyet gereğidir. Ayrıca polisin emniyet hizmetleri tazminatından devletimizin uygun göreceği miktarın polis emeklisi maaşına da yansıtılmasını talep ediyoruz.

Biz Polis Emeklileri; devletimize sadakatla bağlı, emekli olduktan sonra dahi milletimizin hizmetinde fedakarca yaşamımızı sürdürmekteyiz. Amacımız daha iyi bir yaşam standardı içerisinde kendi ailemizin geçim ve huzurunu sağlamaktır.." ifadeleri kullanıldı.

Emektar polislerin Basın Bidirisi'nde şu ifadeler yer aldı :

"TÜRKİYE POLİS EMEKLİLERİNDEN
BASIN BİLDİRİSİ

Uzun yıllar görev yapmış, toplumun huzur ve güvenliğini sağlayarak halkın ırz, can ve malını koruyup kollama gibi ulvi bir hizmeti yerine getirdikten sonra emekli olan polisler, emeklilik hayatlarında kendi ailelerinin huzurunu ve geçimini sağlamada büyük zorluklar yaşamaktadırlar.

Çalışırken almış oldukları emniyet hizmetleri tazminatı, aile yardımı, fazla mesai ve 2006 yılından beri seyyanen verilen 100 lira ile birlikte giydirilmiş olan maaşlarının yüzde 45’i oranında kesilerek ellerine geçen cüzi parayla emekli hayatı sürdürmeye çalıştıkları bir gerçektir.

Emekli polisler ve aileleri tatil yapmak bir yana, üniversite çağında bulunan çocuklarının eğitimini sağlamada dahi ciddi olarak sıkıntı yaşamaktadırlar. Almış olduğu emekli ikramiyesiyle dahi ev sahibi olamamasına rağmen toplum nazarında Polis Statüsünün devam ettirilmesinin verdiği ekonomik ve sosyo-psikolojik sıkıntıları yaşamakta ve ağır travma sonucunda intiharlara varan sonuçlarla karşılaşmaktadırlar.

Polis ve emeklisinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda onlarca hükümet tarafından, iyileştirme yapılacağına dair defalarca söz verilmesine karşın nedense yerine getirilmemesi, polis emeklisinin ve ailelerinin hayal kırıklığına uğramasına ve güveninin azalmasına sebep olmuştur.

Ülkemizin emniyet ve asayişini sağlamakla görevli bir başka birimi Jandarma Genel Komutanlığı 15 Temmuz hain Darbe Girişiminden sonra İçişleri Bakanlığına bağlanarak Emniyet Genel Müdürlüğü ile aynı görev statüsüne getirilmiştir. Ancak aynı görevi yerine getiren iki farklı kurumun devlet nazarında farklı maaş ve özlük haklarına tabi tutulması eşitlik ve adalet duygusunu zedelemektedir.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Anayasamızın amir hükümlerinde bulunan “Eşit işe eşit ücret” ilkesi uyarınca aynı görevi yapan Jandarma ile Polisin de aynı maaşı almaları hukukun ve vicdanın gereğidir.

1995 senesinde Astsubaylarımıza “Tahsil Farkı Gözetmeksizin, bir defaya mahsus” olarak verilen 3600 Ek Göstergenin, 650, 800, 1100, 1500, 2200 ve 3000 ek göstergelerden maaş alan Polis ve Emeklisine de verilmesi hakkaniyet gereğidir. Ayrıca polisin emniyet hizmetleri tazminatından devletimizin uygun göreceği miktarın polis emeklisi maaşına da yansıtılmasını talep ediyoruz.

Bütün bu maaş ve özlük haklarımız ile ilgili talep ve yakınmalarımızı içeren dilekçelerimizi 15 Haziran 2020 tarihi itibariyle, bizlere iyileştirme sözü veren Sayın Cumhurbaşkanımıza iletilmek üzere CİMER’e göndermiş bulunmaktayız.

Dilekçe etkinliğimiz toplam sayıları yaklaşık 154.000 olan Polis Emeklilerinin katılımıyla ülke çapında ilgi ve kabul görerek CİMER’e yapılan başvurular 120.000 civarına yaklaşmış ve halen devam etmektedir.

Biz Polis Emeklileri; devletimize sadakatla bağlı, emekli olduktan sonra dahi milletimizin hizmetinde fedakarca yaşamımızı sürdürmekteyiz. Amacımız daha iyi bir yaşam standardı içerisinde kendi ailemizin geçim ve huzurunu sağlamaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRKİYE POLİS EMEKLİLERİ
23/06/2020"

 

ÖZEL HABER-**HALİS KAHRAMAN-** TR HABER AJANSI