Türk Polisi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir..!

Emekli Emniyet Müdürü Yavuz Elbirler, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım da, polisin görev ve yetkilerini paylaşarak, " Türk Polisi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir..! " dedi


Türk Polisi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir..!

Emekli Emniyet Müdürü Yavuz Elbirler, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım da, polisin görev ve yetkilerini paylaşarak, " Türk Polisi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir..! " dedi 

Yavuz Elbirler,paylaşımında, " Hiç şüphesiz Polis iktidarların ve şahısların değil, Devletin Polisidir. Bunu hissetmek ve yaşamak ister. Şu son 40 yılda siyasilerin, organize suç çetelerinin arzu ve amaçları doğrultusunda hareket etmedikleri için, sürülen, görevden alınan kaç polis var diye araştırılsa, sanırım her kes polisten özür diler.Netice de her türlü olumsuzluğa rağmen Türk Polisi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir." ifadelerini kullandı.

Emniyet teşkilatının çeşitli birimlerde görev alarak, Daire Başkanı ve il Emniyet Mdürü olarak başarılı hizmetlerde bulunan ve teşkilat mensupları tarafından sevilen ve sayılan  emekli 1'inci sınıf Emniyet Müdürü Yavuz Elbirler, sosyal medya hesabından "Polis " başlığıyla  yaptığı paylaşım da şu ifadeleri kullandı : 

" POLİS

Polis Teşkilatı, dolayısıyla bu teşkilatta görevli, ÇOĞUNLUKLA GÖRÜNCE SELAM VERMEDİĞİMİZ, HER FIRSATTA ELEŞTİRDİĞMİZ, BAŞIMIZ DERDE GİRDİĞİNDE; ARADIĞIMIZ, ÇAĞIRDIĞINMIZ, SIĞINDIĞIMIZ, her rütbeden polis memurları, yürürlükteki yasalar çerçevesinde suç işlenmesini önlemek ve işlenen suçların faillerini yakalayarak adli makamlara teslim etmekle görevli ve yetkilidir.

Polisin men etme, yakalama, zor kullanma, ateşsiz ve ateşli silahları kullanma yetkileri, toplumsal olaylara müdahale, dağıtma esas ve usulleri, yasalar, yönetmelikler ve uygulama talimatlarında açıkça belirtilmiş ve öğretilmiştir.

Hal böyle iken, Dünyada ve Ülkemizde bazı Polis görevlilerinin, keyfi tutum ve davranışları, orantısız güç kullanmaları, güç kullanımının şiddet ve vahşete dönüştüğü maalesef görülmektedir.

Aynı kültürle yetişmiş, aynı eğitimi almış, aynı şartlarda görev yapan binlerce Polis görevlilerinden bazılarının bu tip davranışları, Devletin emrinde, halkın hizmetinde, bu halkın içinden çıkıp, bu halkın güvenliğini sağlamakla görevli Polisin imajını bozmakta ve Polis Teşkilatı mensuplarını da son derecede üzmektedir.

Kötü olan, yanlış olan emsal teşkil etmemelidir. '' Amerika da, İngiltere de, şurada burada Polis daha da sert davranıyor, onları görmüyor musunuz'', söz ve misali en yetkili ağızlardan çıkar ise üzümün üzüme bakarak daha da kararacağı bilinmelidir.

Polis, bugün, sayı, teçhizat, araç yönünden oldukça güçlüdür. Ancak görünen odur ki teori pratiğe olumlu şekilde yansıtılmamaktadır. İmkanların, personelin doğru kullanılmaması neticesi, şartları adeta zorlaştırılarak görev bölgelerinde tutulan polis, özlük haklarından çalışma şartlarına, kendisine yöneltilen her türlü baskı ve aşağılamaya karşı,görevini en iyi şekilde yapamamanın ezikliği ile manen dağılmaktadır. Sosyal Medya da aşırı güç kullanımına karşı Polis görevlilerinin fikirleri, görüşleri neyin neden olduğu birçoğu tarafından açıkça dile getirilmektedir.

Meydanlarda, sokaklarda iki tip gösterici vardır:

1.Tip : Demokratik haklarını kullanan samimi insanlar
2. Tip : Hak arayışı maskesi ile yakıp, yıkan, Polise saldıran marjinal guruplar.

İki tip Polis var:

1.Tip :Suç işleme lüksünün olmadığını bilen her şeye rağmen görevini en iyi şekilde yapmaya çalışanlar.

2.Tip :Aşırı güç kullananlar. İnsanın doğası gereği bir kısım yöneticiler terfi, tayin ve makam hırsı ile iktidar sahiplerine yakın olabilirler ve olmaktadırlar da.

İki tip politikacı var:

1.Tip :Olayları tahrik eden, sokağa çıkmayı teşvik eden tehdit eden, ötekileşen, ötekileştiren, ötekileştirilmiş olmayı ötekileştirerek yenmeye çalışan. Hoşgörüden uzak, kibirli, ayrıştırıcı.

2.Tip : Halkı sokağa dökmemeye çalışan, sağ duyuyu tavsiye eden.

Hiç şüphesiz Polis iktidarların ve şahısların değil Devletin Polisidir. Bunu hissetmek ve yaşamak ister. Şu son 40 yılda siyasilerin, organize suç çetelerinin arzu ve amaçları doğrultusunda hareket etmedikleri için, sürülen, görevden alınan kaç polis var diye araştırılsa, sanırım her kes polisten özür diler.

Netice de her türlü olumsuzluğa rağmen Türk Polisi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir." 

 

ÖZEL HABER-**HALİS KAHRAMAN-** TR HABER AJANSI