Bir depo hidrojenle 700 km

Sürücüler yakın gelecekte akaryakıt istasyonlarından benzin yerine hidrojen dolduracak. Araçlar, hidrojeni elektriğe çevirecek, bir depo ile 700 kilometre yol gidecek.


Bir depo hidrojenle 700 km

Sürücülere müjde..Sürücüler yakın gelecekte akaryakıt istasyonlarından benzin yerine hidrojen dolduracak. Araçlar, hidrojeni elektriğe çevirecek, bir depo ile 700 kilometre yol gidecek.

Pandemi ile birlikte yeşil enerjiye geçiş de hızlandı. Otomotiv üreticileri, yakın bir gelecekte fosil yakıtların kullanımını tamamen sonlandırmayı hedeflerken alternatif olarak elektrikli ve hidrojen ile çalışan araçlar öne çıkıyor. Bu dönüşüme liderlik eden firmalardan biri olan Bosch, hidrojen yatırımlarına hız verdi. Bosch, araçlarda hidrojenden elektrik üretimiyle şarj problemini ortadan kaldırırken sürücüler yakın gelecekte akaryakıt istasyonlarından benzin yerine hidrojen dolduracak.

ÖNCE AĞIR VASITA SONRA BİNEK

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, hidrojen teknolojilerinin öneminin giderek arttığını belirterek “Bu sistemlerde en önemli bileşen, yakıt hücresi kümeleri (stack). Yakıt hücreli sistemin çekirdeği olarak bu kümeler, hidrojeni elektrik enerjisine dönüştürüyor ve atık olarak sadece su açığa çıkıyor. Bu sistemlerin geliştirilip üretilmesi ve yakıt hücresi kümelerinin ticarileştirilmesi için İsveçli yakıt hücre kümeleri üreticisi Powercell ile iş birliğine gittik. Ayrıca Nikola firması ve Ceres Power firması ile yakıt hücreleri konusunda çalışma yürütüyoruz. Bunlara ek olarak tüm temel sistem bileşenlerini de üretime hazır hâle getiriyoruz" dedi.

Hidrojen ile desteklenen araçların daha uzun mesafeler katedip daha kısa dolum süreleri sunduğuna dikkat çeken Young, "Elektrikli bataryalarda şarj süresi çok uzun. Oysa hidrojenli araçlar akaryakıt istasyonlarından benzin alır gibi üç dakika içerisinde dolum yapabilecek. Hidrojenden elektrik üretimiyle şarj süresi sorunu ortadan kalkacak. Bir depo hidrojenle 700 kilometre yol gidebileceksiniz. Biz, bu teknolojide öncü olacağız. İlk olarak ağır vasıtalarda kullanacağız. Bunu, binek araçlar takip edecek. Şu an geliştirme aşamasındayız" diye konuştu.

20 MİLYAR AVROLUK PAZAR

Young, 2030 yılına kadar dünyadaki elektrikli araçların yüzde 20’sinin yakıt hücreli araçlardan oluşmasının beklendiğini, pazarın ise 20 milyar avroya ulaşacağını ifade etti. Bu uygulamaların şehirler, fabrikalar, veri işleme merkezleri gibi çok geniş bir yelpazede kullanılabileceğini dile getiren Young şunları kaydetti: Bu şekilde şehirde ve endüstriyel alanlarda küçük güç istasyonları kurmak mümkün. Bosch, yakıt hücresi uzmanı Ceres Power’a 90 milyon avro yatırım yaptı ve bu girişimle sabit yakıt hücresi Katı Oksit Yakıt Hücresi Sistemi’nin (SOFC) geliştirilip seri üretimine başlayacağız.

YAPAY ZEKÂLI ÜRÜNLER

Steven Young, akılı eldiven ve yapay zekâ ile üretimde hata payını azalttıklarını belirterek "2025 yılına kadar bütün ürünlerimiz ya yapay zekâya sahip olacak ya da yapay zekâ ile tasarlanmış olacak" dedi.