İş İnsanı Jak Kamhi Yaşamını Yitirdi

Türk sanayisinin öncülerinden Profilo'nun kurucusu, iş hayatının duayen ismi Jak Kamhi, 95 yaşında hayatını kaybetti.


İş İnsanı Jak Kamhi Yaşamını Yitirdi

Türk sanayisinin öncülerinden Profilo'nun kurucusu, iş hayatının duayen ismi Jak Kamhi, 95 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye'nin önde gelen elektronik ev aletleri ve beyaz eşya üreticisi olan Profilo'nun kurucusu Jak Kamhi, 95 yaşında hayatını kaybetti.

Meslek hayatı boyunca pek çok başarıya imza atan Kamhi, İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) gibi birçok kuruluşta uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık yaptı.

Türkiye’nin dış tanıtımına katkılarından dolayı 1991 yılında Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülüne layık görülen Jak Kamhi, 500. Yıl Vakfı’nın da uzun yıllar başkanlığını yürüttü.

Kamhi'nin vefat haberini Türk Yahudi Toplumu duyurdu.

Duyuruda, "Değerli büyüğümüz, devlet üstün hizmet madalyası sahibi, özverili başarılı çalışmaları ve vizyonuyla sevdalısı Türkiye'mizi&toplumumuzu her alanda en iyi şekilde temsil etmiş, iş hayatının duayeni Jak Kamhi'yi kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz." ifadesi kullanıldı.

Jak Kamhi kimdir?
Türkiye'deki birçok ev aletinin ve beyaz eşyanın ilk üreticisi olan Kamhi, 1925 yılında İstanbul'da doğdu. Saint Michel Lisesinden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesinde mühendislik eğitimi aldı.

Türkiye'de ilk kez profil doğrama işine girdi ve ismini de buradan yani 'profil' kelimesinden alarak Profilo'yu kurdu.