CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse’nin 10 Kasım Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Danışması Fatma Köse, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata veda edişinin 82’nci yıl dönümü için anma mesajı yayınladı.


CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse’nin 10 Kasım Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Danışması Fatma Köse, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata veda edişinin 82’nci yıl dönümü için anma mesajı yayınladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın ardından ülkenin birliğini devam ettirmesi için Cumhuriyet’i kurdu.

Cumhuriyet’in ilanının ardından da büyük çalışmalar yapan Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde istirahat halinde bulunduğu Dolmabahçe Sarayında hayata veda etti. 10 Kasım’ın 82’nci yılı için CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse anma mesajı yayınladı.

Köse mesajında: “Hayatı boyunca, ülkesi için mücadeleyi elden bırakmayan, arkasına aldığı milletiyle ileriye yürümekten vazgeçmeyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, koca bir ulusu ölüm uykusundan kaldırarak, ona çağdaş, yenilikçi, laik ve bilim tesirinde bir gelecek imkânı sundu. Hayatını ortaya koyarak, mücadelesini verdiği bağımsızlığı, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak güvence altına aldı. Cumhuriyetle beraber yaptığı inkılaplarla, henüz Dünya’da eşi benzeri bulunmayan yenilikleri halkına kazandırdı. Kadına verdiği önem ve onun toplum içindeki konumunu attırmak adına mücadele etmiş, ‘Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım’ diyerek de bize yürümemiz gereken yolu göstermiştir. Bu noktada, kadına verdiği değer, barışa olan inancı, milliyetçi kişiliği, bilim ve eğitime olan saygısıyla, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, değerleri ve emanetleriyle benimsenmeli ve yaşatılmalıdır. Aramızdan ayrılışının 82’nci yılında Ata’mı sevgi, özlem, minnet ve rahmetle anıyorum. Türkiye’nin ve Türk kadınının onun yolunda ilerleyeceğine olan inancım tamdır” dedi.