ABD Temsilciler Meclisi'nden 'Trump'ı Azil Kararı'

Temsilciler Meclisi, Kongre Binası'na yapılan 6 Ocak saldırılarının ardından, ABD hükümetine karşı şiddetli bir ayaklanmayı kışkırtmaktan Başkan Trump'ı suçladı. On Cumhuriyetçi üye Demokratlarla oy kullandı.


ABD Temsilciler Meclisi'nden 'Trump'ı Azil Kararı'

ABD Temsilciler Meclisi, Kongre Binası'na yapılan 6 Ocak saldırılarının ardından, ABD hükümetine karşı şiddetli ayaklanmayı kışkırtmaktan Başkan Trump'ı suçladı. ABD Temsilciler Meclisi, 'Trump İçin Azil Kararı' Verdi ve on Cumhuriyetçi üye de Demokratlarla oy kullandı.

Meclis, hükümete karşı bir ayaklanma kışkırttığı iddiasıyla Başkan Trump'ı azletti ve bunu yapmak için 10 Cumhuriyetçi de Demokratlara katıldı. Senatör Mitch McConnell, Senatoyu 19 Ocak'tan önce duruşmaya geri getirmek için acil durum yetkilerini kullanmayı kabul etmeyeceğini söyledi.

Meclis Çarşamba günü, Başkan Trump'ı, ABD hükümetine karşı şiddetli bir ayaklanma kışkırttığı için suçladı, çünkü başkanın partisinin 10 üyesi, onu daha önce görülmemiş bir şekilde ikinci kez yüksek suçlar ve kabahatlerle suçlamak için Demokratlara katıldı.

Devam eden şiddet tehdidi ve binlerce Ulusal Muhafız askerinin koruması altında yeniden toplanan Meclis, Başkan Trump'ı görevden ayrılmadan bir hafta önce yargıladı.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler Nasıl Oy Verdi?

Trump, kongre'nin Başkan Joseph R. Biden Jr.'ın zaferini onaylamak için toplandığı sırada Meclis'e saldıran ve ölümcül bir saldırıda milletvekillerinin hayatını tehlikeye sokmakla suçlandı. 

Meclis, tek bir suçlama maddesini 232 ila 197 oyla kabul etti. Trump'ı "Amerika Birleşik Devletleri hükümetine karşı şiddeti kışkırtmakla" suçladı ve derhal görevden uzaklaştırılmasını talep etti.

Trump ekibinden On Cumhuriyetçi suçlama oylamasında Demokratlara katıldı:
Temsilciler Meclisinde Partinin 3 Nolu lideri Wyoming'den Liz Cheney; Washington'dan Jaime Herrera Beutler; New York'tan John Katko: Illinois'den Adam Kinzinger; Michigan'dan Fred Upton; Washington'dan Dan Newhouse: Michigan'dan Peter Meijer; Ohio'lu Anthony Gonzalez; Kaliforniya'dan David Valadao ve Güney Karolina'dan Tom Rice.