Emekli Bayram İkramiyesi Ne zaman Ödenecek ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilere bu yıl ödenecek bayram ikramiyesine sadece 100 TL bir artışla birlikte 1100 TL ödeneceğini müjde olarak açıklamasının ardından emekliler bayram ikramiyesinin ne zaman ödeneceğini merak ediyorlar..


Emekli Bayram İkramiyesi Ne zaman Ödenecek ?

Türkiye'de yaklaşık 13 milyon emekli ile dul ve yetim maaşı alanlar 2018 yılından beri her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde 1000 TL ödenen bayram ikramiyesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından enflasyon  nedeniyle sadece 100 TL artışla bu ramazan Bayramında 1100 TL olarak ödeneceğini müjde olarak açıklamasının ardından emekliler ikramiyelerin ne zaman ödeneceğini merak ediyorlar..

* Emekliler ikramiyelerini ne zaman alabilecekler?

Bu yıl Ramazan Bayramı 13-15 Mayıs tarihlerine denk geliyor. Ramazan Bayramı ikramiyesinin Mayıs'ın ilk haftası ödenmesi için hazırlık yapılıyor. Tam tarihi Çalışma Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde duyurması bekleniyor.

*Kimler ikramiye ödemesinden yararlanacak?

SGK'dan yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara yani emekli maaşı alanlara ödenecek. Ayrıca SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerden vefat etmiş olanların hak sahiplerine verilecek.

*İkramiye için başvuru gerekiyor mu?

Hayır emeklilerin ikramiyeleri için bir başvuru yapmalarına gerek bulunmuyor. Ödemeler otomatik olarak emekli maaşı aldıkları hesaplara yatırılacak. Bunun için emeklilerin herhangi bir işlem yapmalarına gerek bulunmuyor. Bugüne kadar yapılan uygulamada olduğu gibi para ilan edilen tarihte hesaplarda olacak.

*Emekli maaşı olarak 2 aylık alanlar ne yapacak?

Eşinden ve kendi emekliliğinden dolayı iki maaş alanlarda 2 dosyadan hangisinde aylık oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek. Böylece iki maaş alanlara iki ikramiye değil tek dosya üzerinden tek ikramiye ödemesi yapılmış olacak.

*İkramiyelerden bir kesinti yapılabiliyor mu?

Emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinden herhangi bir kesinti yapılamıyor. Ayrıca bu ödemeler haczedilemiyor. Aynı şekilde emekli maaşları da emeklilerin izni olmadan haczedilemiyor.

 

TR HABER AJANSI-** ÖZEL HABER-** HALİS KAHRAMAN