TİKA’nın Erenler Sofrası Kırgızistan’da Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, "Erenler Sofrası" kapsamında Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı aracılığıyla ihtiyaç sahibi 1000 aileye gıda yardımı ulaştırdı.


TİKA’nın Erenler Sofrası Kırgızistan’da Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, "Erenler Sofrası" kapsamında Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı aracılığıyla ihtiyaç sahibi 1000 aileye gıda yardımı ulaştırdı.

TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü, içinde gıda maddeleri, maske ve antiseptik bulunan 1000 koli yardım malzemesini Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığına teslim etti.

Bişkek'in Pervomaysk ilçesinde ihtiyaç sahibi vatandaşların katılımıyla resmi tören ve dağıtım programı yapıldı.

Törene, Kırgız Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakan Birinci Yardımcısı Aliza Soltonbekova, Türkiye Cumhuriyetinin Bişkek Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Müsteşar Yekta Kamil Noyan, Bişkek Belediye Başkan Yardımcısı Aycan Çınıbayeva, Pervomaysk Kaymakamı Maksat Nusuvaliyev, Tika Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta ve basın mensupları katıldı. 

Törende yaptığı konuşmada, Yekta Kamil Noyan Türkiye Diyanet Vakfı ve Tika aracılığıyla Kırgızistan'a ramazan boyunca yaklaşık 10 bin koli gıda yardımda bulunacağını bildirdi.

Noyan, yardımların dağıtımında emeği geçenlere teşekkür etti.
Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakan Birinci Yardımcısı Aliza Soltonbekova ramazan ayında kardeş Türkiye’nin bu kardeş yardımını memnuniyetle karşıladığını dile getirdi ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Tüm müslünmanların tuttuğu orucun Allah tarafından Kabul olması dileklerini iletti.

Törende, TİKA'nın "Erenler Sofrası" konsepti anlatıldı
Dağıtım alanında, Yunus Emre'nin "Gelin tanış olalım, işi kolay tutalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz", Ahi Evran'ın "Ahinin eli, kapısı, sofrası açık olmalı" ve Hacı Bektaş Veli'nin "Bir olalım, iri olalım, diri olalım" sözlerinin bulunduğu Türkçe ve Rusça yazılı afişler açıldı.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta, 2021'in, Cumhurbaşkanlığı tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı, Hacı Bektaş Veli Yılı ve Ahi Evran Yılı olarak ilan edildiğini ve yardımların "Erenler Sofrası" konsepti çerçevesinde dağıtıldığını belirtti.

Bişkek Belediye Başkan yardımcısı Aycan Çınıbekova konuşmasında Programa katılanların Ramazan ayını kutladı. Kırgız halkıyla bir parça ekmeği paylaştıkları için Türk kardeşlerime teşekkür ediyorum, dedi. Kırgızistan çok uluslu bir ülkedir. 1930'larda birçok millete ev sahipliği yaptı.

Çınıbekova, Kırgızistan'ın zor bir dönemden geçtiğini ve geleceğinin parlak olacağına inandığını söyledi. Türkiye gibi kardeş bir devletin desteğini hep hissettik ve bunun için ayrıca teşekkür ediyorum, ifadesinə yer verdi.

Pervomaysk Kaymakamı Maksat Nusuvaliyev, ise Türkiye Haber Ajansı ve Golden Bridge News mikrofonuna bunları söyledi:

Türkiye'nin gösterdiği Ramazan yardım paketlerini Pervomaysk İlçesi ihtiyaç sahibi olan sakinlerine dağıttık. İlçemizin sakinleri ve kendi adıma, Türkiye halkına ve bu hayırsever olayı destekleyenlere teşekkür ediyorum. Gelecekte de Tika aracılığı ile işbirliğimizi sürdürmek niyetindeyiz. Bu vesileyle tüm Müslümanlara Ramazan ayının mübarek olmasını diliyorum.  

Türkiye Haber Ajansi - Bişkek