İlham Aliyev, Türkiye’nin Yeni Büyükelçisinin Güven Mektubunu Kabul Etti

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni atanan Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Cahit Bağcı'nın güven mektubunu kabul etti.


İlham Aliyev, Türkiye’nin Yeni Büyükelçisinin Güven Mektubunu Kabul Etti

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni atanan Olağanüstü ve Tam Yetkili Azerbaycan Büyükelçisi Cahit Bağcı'nın güven mektubunu kabul etti.

Büyükelçi Cahit Bağcı güven mektubunu Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e sundu.

Ardından Büyükelçi ile konuşan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev şunları söyledi:

“- Hoş geldiniz, selamlar! Eminim Azerbaycan'da geçireceğiniz günler güzel geçecektir. Aslında memleketindesin ve eminim burada kendini evinde gibi hissedeceksin.
Türkiye-Azerbaycan dostluğu ve kardeşliği bugün en üst düzeyde ve her konuda hep yanındayız. İkinci Karabağ savaşı, Türkiye ile Azerbaycan'ın bir arada olduğunu tüm dünyaya bir kez daha gösterdi ve sevgili kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteği bize ilk saatlerden ilham verdi. Çünkü savaşın ilk saatlerinden itibaren Türkiye ve Cumhurbaşkanı bize manevi ve siyasi destek verdi. Bu manevi ve siyasi destek savaşın son gününe kadar sağlandı. İkinci Karabağ savaşındaki zaferimiz elbette bölgede yeni bir gerçeklik yarattı. Türkiye ve Azerbaycan bölgedeki yeteneklerini artırdılar ve rolümüz ve etkimiz arttı ve büyümeye devam edecek. Tüm ortak projelerimiz ve girişimlerimiz bölgede istikrar ve barışın sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.
İlişkimiz hakkında saatlerce konuşabiliriz, bunları çok iyi biliyorsun. İlişkilerimizin merkezinde, halklarımızın kardeşliği ve liderlerimizin siyasi kararlılığı vardır. Türkiye ve Azerbaycan, iki kardeş ülke olarak, somut çalışma ve adımlarla yaşadığımız bölgede her konuda birbirini desteklemeye, her konuda yan yana durmaya ve barışı tesis etmek için çalışmalarını sürdürecektir.
Görev süreniz boyunca bu ilişkileri daha da geliştirmek için her türlü çabayı göstereceğinizden eminim. Sana başarılar diliyorum. Memleketiniz Azerbaycan'a hoş geldiniz!”

Azerbaycan Büyükelçisi Cahit Bağcı’da şunları söyledi:

“- Sizi görmek güzel, Sayın Başkan. Öncelikle beni kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Ekselansınıza ve First Lady'ye selamlar.
Cumhurbaşkanımız selam ve saygılarını iletiyor. Zaferiniz için tebrikler. Umarım görev sürem boyunca ilişkilerimizi daha da geliştirmek ve ilerletmek için çaba göstereceğim. Çok teşekkür.”

Türkiye Haber Ajansi – Bakü / Höküme Halilova