Memur ve emekliye yüzde 6,39 ZAM kesinleşti

Mayıs ayı enflasyon rakamlarının belli olmasıyla birlikte 2021’de beş aylık enflasyon yüzde 6,39 oldu.. Bu durumda memur emeklilerinin (haziran verisinin eksi gelmemesi hâlinde) en az yüzde 6,39’luk zam alacağı kesinleşti.


Memur ve emekliye yüzde 6,39 ZAM kesinleşti

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak yarıyıl zammı için gözler Haziran ayı enflasyon rakamına çevrildi..

Mayıs rakamlarının belli olmasıyla birlikte 2021’de beş aylık enflasyon yüzde 6,39 oldu. Bu durumda memur emeklilerinin (haziran verisinin eksi gelmemesi hâlinde) en az yüzde 6,39’luk zam alacağı kesinleşti.

Toplu sözleşme gereği memurlar da “yüzde 3+altı aylık enflasyon farkı” alacaklar. Memurlar da yüzde 3,39 ek zammı garantiledi.

5 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamları kesin zam oranını belirleyecek. Altı aylık enflasyonun en az yüzde 7 gerçekleşmesi bekleniyor.

MEMUR VE EMEKLİSİNE ENFLASYON FARKI KESİNLEŞTİ 

Milyonlarca memur ve emeklinin maaşına ocak ve temmuz olmak üzere yılda iki kez zam yapılıyor. Yasaya göre; memur ve memur emeklisinin zammı toplu sözleşmeye göre 2 yılda bir tespit edilirken, son 6 aylık enllasyon belirlenen rakamları aşarsa farkı da yansıtılıyor.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE GERÇEKLEŞEN ENFLASYONA GÖRE ZAM.. 

SSK ve Bağkur emeklisine yapılacak zam ise direkt enflasyona endeksli. Bir başka deyişle ocak ve temmuz dönemlerinden geri dönük 6 ayda oluşan enflasyon rakamı neyse o oranda zam yapılıyor. Yani toplu sözleşme SSK ve Bağkur emeklisi için geçerli değil.

ENFLASYON ARTIŞI DURDURULAMADI.. 

Bu yıl Ocak'ta yüzde 1.68, şubatta yüzde 0.91, martta yüzde 1.08, nisan ayında yüzde 1.68 artan enfalsyon mayıs'ta ise 0.89 olarak gerçekleşti. Pandeminin oluşturduğu tedarik sıkıntısı, emtia fiyatlarının global arenada artıyor olması ve maliyet artışları talep tarafındaki güçlü seyir bu dönemde enflasyondaki yükselişin sürmesinde etkili oldu.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİ MAAŞI 3 BİN 214 LİRA OLCAK 

Haziran ayında enflasyon yerinde saysa bile en düşük memur emekli maaşı 3.bin 214 liraya çıkacak. Bu yıl Ocakta en düşük memur maaşı (15/1 hizmetli) 3 bin.523 liradan 3 bin.782 liraya yükselmişti.

 

TR HABER AJANSI