|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Kur’an Kurslarında Ve Camilerde İmza Günü
  • Reklam

Kur'an Kurslarında Ve Camilerde İmza Günü

Çocuk Edebiyatı Yazarları ile Öğrenciler, Kur'an kurslarında ve camilerde buluşuyor

10 Temmuz 2014 - 05:00

Türkiye’de ilk kez, tatil zamanında düzenlenen okuma seferberliği projesi kapsamında çocuk edebiyatı yazarları ile öğrenciler, Kur'an kurslarında ve camilerde bir araya geliyor, yazarlar çocuklara kitaplarını imzalıyor.

Proje kapsamında Şişli Müftülüğü'ne bağlı, Feriköy Hasan Zeynep Camii'nde imza günü düzenlendi. 

İstanbul'un  Şişli ilçesindeki Feriköy Hasan Zeynep Camii'nde çocuk edebiyatı yazarları Bican Veysel Yıldız, Nehir Aydın Gökduman ve Vural Eyikan çocuklara Kitaplarını imzaladı.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği, İstanbul Müftülüğü ve projenin gerçekleştirildiği illerin müftülüklerinin desteği ile yürütülen proje ile Türkiye’de ilk kez yaz tatilinde öğrencilere okumayı sevdirme ve öğrencileri yazmaya teşvik etme çalışması yapılıyor.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Eğitimci Yazar Bican Veysel Yıldız, çocukları okuma ve yazmaya teşvik eden projelerine destek veren İstanbul Müftülüğü başta olmak üzere, diğer tüm illerin müftülerine  teşekkür etti. 
Yıldız, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği ile İstanbul Müftülüğü’nün ortak projesi olarak yaz Kur’an kurslarında eğitim gören çocukların çocuk edebiyetı yazarları ile buluşturulduğuna dikkat çekti.

“ÇAĞI YETİŞTİRENLERLE ÇAĞIN YETİŞTİRDİKLERİ BULUŞUYOR”

"Çağı Yetiştirenlerle Çağın Yetiştirdikleri Buluşuyor" sloganıyla sürdürdükleri  projelerinin kapsamında İstanbul Şişli Müftülüğü'ne bağlı, Feriköy Hasan Zeynep Camii'nde düzenledikleri imza gününe katkılarından dolayı Şişli Müftüsü Ahmet Tüccar, Şube Müdürü Salih Gör, Şişli Vaizleri Şerife Uzun, Aytekin Topal ve Abdulkadir Demirci, İmam Mücahit Hıdır, Kurs Hocaları Meryem ve Müberra Hanımefendilere, Türkiye Haber Ajansı kurucusu Ahmet Kaplan'a, yazarlar Nehir Aydın Gökduman ve Vural Eyikan'a  teşekkür eden Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gazeteci Yazar Bican Veysel Yıldız projenin çocukları geleceğe hazırladığını söyledi.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bican Veysel YILDIZ, projenin, okumayı, yazmayı teşvik eden ve gazeteciliğe, yazarlığa vurgu yapan önemli bir çalışma olduğunu ifade ederek "Bu proje kapsamında Yaz Kur’an Kursu öğrencilerine yönelik imza ve söyleşi programları düzenleniyor. İmza ve söyleşi programları Kur’an kurslarında ve camilerde yapılıyor.
Bu da din eğitimi alan çocuklara dil eğitiminin, Türkçe bilincinin, kitap okumanın ve yazmanın önemini vurgulamak açısından çok büyük etki uyandırıyor.
Katılımcı şair, yazar ve tiyatro sanatçıları, özellikle okuma kültürü oluşturmaya ve yeni yazarlar yetişmesi için yazarlığa yüreklendirmeye yönelik konuşmalar yapıyorlar.
Yazarlığa heveslenen ve yazmayı deneyen çocuklardan gelecek yazıları incelemek ve onlara öneri ve eleştirilerle yol göstermek amacıyla Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği üyesi yazarlardan bir komisyon oluşturuldu.
Bu komisyon yıl boyunca çocuk ve gençlerden gelecek yazıları inceleyerek onlara destek olacak." dedi.

Düzenlenen etkinliklere Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği üyesi yazarlardan Bican Veysel Yıldız, Nehir Aydın Gökduman, Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, Doç. Dr. Tacettin Şimşek, Bestami Yazgan, Prof. Dr. Sami Şener, Mehmet Akpınar, Hilmi Alıcı, Mehmet Solmaz, Vural Eyikan, Gülay Sormageç, Şeyda Koç çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki eserleri ile katılıyor.

Projenin özellikle köylere yayılması için özel bir gayret sarf eden Eğitimci Yazar Bican Veysel Yıldız, projenin bu yönünü “Türkiye’de geç kalmış bir aydın-halk buluşması” olarak nitelendirdi.

Projenin aydınlarla Anadolu'nun buluşması olduğunu  da vurgulayan Yıldız, "Bu, Türkiye'de bir ilkin, bir yeni başlangıcın miladıdır. Bu sadece yazarla okurun buluşması değildir; bu cami ile okulun, dil ile dinin, öğretmenle imamın buluşmasıdır. Bu proje; bu memleketi ihmal etmiş, bu memleketi tanımamış ya da tanıyamamış bu memleketin aydını ile Anadolu’nun buluşmasıdır. İhmal ettiğimiz alanlardaki herkesten ve her kesimden eli kalem tutanlar adına, aydınlar adına özür dilemedir." cümleleriyle projeyi anlattı.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Eğitimci Yazar Bican Veysel Yıldız, proje kapsamında İstanbul’un Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Beykoz, Fatih, Güngören, Kadıköy, Kartal, Kâğıthane, Maltepe, Sarıyer, Şişli ilçelerinde, Ankara’da, Tekirdağ Çorlu’da ve Kars’ın Kağızman ilçesinde elliye yakın cami ve Kur’an kursunun yaz kursu öğrencilerine söyleşi, konferans, imza günü ve kukla tiyatrosu etkinliği düzenlendiğini söyledi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekonomide Olduğu Gibi Enerjide de Ülkemizin Bağımsızlığı İçin Mücadele Edeceğiz
Ekonomide Olduğu Gibi Enerjide de Ülkemizin Bağımsızlığı...
Şehit Polis Osman Gül Son Yolculuğuna Uğurlandı
Şehit Polis Osman Gül Son Yolculuğuna Uğurlandı