|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Türkvizyon’un Ev Sahibi Kazan

Türkvizyon’un Ev Sahibi Kazan

2014 Türk dünyasının kültür başkenti Kazan, 2. Türkvizyon Şarkı Yarışmasıyla Türk dünyasının birbirinden değerli ses sanatçılarını ağırlayacak

05 Ekim 2014 - 13:34

2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kazan, Türk dünyasının birbirinden değerli genç yeteneklerine 2. Türkvizyon Şarkı Yarışması’yla ev sahipliği yapacak.

Geçtiğimiz yıl ilki Eskişehir’de gerçekleştirilen yarışma bu yıl yirmiden fazla ülkenin temsilcisini ağırlıyor.

19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da yapılacak olan 2. Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın lansmanı geçtiğimiz akşam Çırağan Sarayı’nda düzenlenen davetle gerçekleştirildi.

Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın ve 2014 Türk dünyası kültür başkenti Kazan’ın tanıtım gecesine RTÜK Başkanı Davut Dursun, Tataristan Başkonsolosu Aydar Gaşigullin, Tataristan Kültür Bakanı Vekili İrada Eyyüpova, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un yanı sıra iş, sanat, reklam ve medya dünyasından birçok önemli isim katıldı.

“Türkvizyon” projesinin mimarı ve aynı zamanda TMB TV Yönetim Kurulu Başkanı Samir Gurbanov, yaptığı konuşmada Türk dili konuşan ülkeleri aynı çatı altında birleştiren Türkvizyon Şarkı Yarışması hakkında önemli mesajlar verdi.

Türkvizyon Şarkı Yarışması’na ve Türk müziğine yaptığı katkılardan dolayı Mustafa Ceceli, Özgün, Sinan Akçıl, Levent Dörter, Ahmet Selçuk İlkan, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Brilliant Dadaşova’yla birlikte moda tasarımcısı Muammer Ketenci’ye ev sahibi TMB TV tarafından teşekkür plaketi verildi.

Magazin Gazeteciliğinin Duayeni Nurcan Sabur, Ahmet Selçuk İlkan, Gazeteci Ahmet Kaplan...

Ahmet Selçuk İlkan da ödül alanlar arasındaydı.

Azerbaycan Devlet Sanatçısı Brilliant Dadaşova’ya ödül verildi. Dadaşova "Yaşa Türkiyem, Yaşa Azerbaycan" eserini okudu ve ayakta alkışlandı...

Gazeteci Ahmet Kaplan, Gazeteci Nahide Deniz ve Sanatçı Brilland Dadaşova...

Kibariye ise 40. sanat yılı için özel bir ödülle onurlandırıldı. Geceye katılan ve plaket alan sanatçılar TMB TV mikrofonlarına Türkvizyon Şarkı Yarışması ile güzel mesajlar verirken yeni müzik çalışmalarını da anlattılar.

TMB TV Koordinatörü Dr. Nazile Abbaslı tüm konuklarla yakından ilgilendi.

 Sinan Akçıl: Genç Kızlar Nerede?

19-21 Kasım tarihleri arasında Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleştirilecek ‘2. Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın Türkiye lansmanı önceki akşam Çırağan Sarayı’nda yapıldı.

Yarışmaya katkısından dolayı Sinan Akçıl’a da ödül verildi. Sinan Akçil'in sahneye çıkarken alkış gelmemesi üzerine, sahnedeki konuşmasında “Genç kızlar yok herhalde, salonda bir sessizlik oldu” dedi.  Akçıl’ın sessizlik üzerine tekrar “Evet anlaşıldı. Pek fazla genç kız yok, o yüzden ben sahneye çıkarken sessizlik oldu” demesi ise herkesi şaşırttı. 

Mustafa Ceceli “Türkvizyon, çok önemli bir organizasyon” dedi. Ceceli, “Pek Yakında filminin galasına da davetliydim ama ben buraya gelmeyi seçtim. Oyunculuk konusunda da tekliflere açığım.” Şeklinde konuşarak Türkvizyon’a önem verdiğini belirtti.

2014 Türk dünyasının kültür başkenti Kazan

2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kazan, Türk dünyasının birbirinden değerli ses sanatçılarına Türkvizyon Şarkı Yarışmasıyla ev sahipliği yapacak.

Geçtiğimiz yıl ilki Eskişehir’de gerçekleştirilen ve tüm Dünya’da ses getiren Türkvizyon Şarkı Yarışması bu yıl yirmiden fazla ülkenin temsilcilerini ağırlayacak.  Türkvizyon Şarkı Yarışması bu yıl 2 bölümden oluşacak. Önce katılımcı ülkeler yarı finalde yarışacak. Daha sonra yarı finalde başarılı olan ülkeler finalde yarışacak.

2. Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın yarı finali 19, finali ise 21 Kasım’da Tataristan’ın ve 2014 Türk dünyasının kültür başkenti Kazan’da gerçekleştirilecek.
19-21 Kasım 2014  tarihleri arasında, TMB TV, TAT Medya ve TÜRKSOY’un organizasyonu ile gerçekleştirilecek olan bu muhteşem şovun  canlı yayınlar sayesinde üç yüz milyona yakın kişiye ulaşması hedefleniyor.

Kurulduğu günden buyana Türk halkları arasındaki birlikteliği, gerçekleştirdiği  kültürel ve sanatsal projelerle güçlendiren; Türk dünyasının kültürel zenginliklerini izleyicilerle buluşturan TMB TV’nin fikir sahibi olduğu Türkvizyon Şarkı Yarışması, ikinci yılında Türk halkları arasında barışın, kardeşliğin ve dostluğun bir simgesi haline geldi.

Türkvizyon Şarkı Yarışması, Türk dili konuşan ülkelerin ses sanatçılarını bir araya getiren, dostane ilişkilerin korunması, pekiştirilmesi ve söz konusu ülkelerin ortak müzik kültürünü, dilini, sanatını, gelenek ve göreneklerini dünya kamuoyuyla paylaşmasına vesile olan özel bir proje.

Türkvizyon'un tüm ülkelerde yayınlanacağı kanallar listesi.

Yarışma her ülkenin kendi ulusal kanalından canlı olarak seyredilebilecek.

İlki 2013'te yapılan Türkvizyon Türk Dünyası şarkı yarışmasının yayınlanacağı ülke televizyon kanalları ve medya grupları şöyle: 

Almanya - Şov TV, Düğün TV
Azerbaycan - Azad Azerbaycan TV, AZ TV
Başkurdistan - Kuray Televizyonu
Bosna-Hersek - Hayat Televizyonu
Gürcistan - Kartli TV, Marneuli TV, Rustavi TV
Hakasya - Gubernator TV
Irak - Kerkük Türkmeneli TV
Kazakistan - Muzon TV, Kazakistan Televizyonu
K. Balkarya - ?
K. Çerkesya - ?
Kırgızistan - Piramida TV, KTRK
Kırım - GTRK "Kırım"
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) - Genç TV
Makedonya - MTR 2 Televizyonu
Moldova - KTRK
Özbekistan - ?
Saha Yakutistan - ?
Tataristan - Maydan TV
Tuva - ?
Türkiye - TMB TV, TRT
Ukrayna - ?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HPE GreenLake ile Esnek Kullanım, Kullanım Başına Ödeme
HPE GreenLake ile Esnek Kullanım, Kullanım Başına Ödeme
Sakıp Sabancı Müzesi'nde Gösteri Sanatları Günleri Başlıyor
Sakıp Sabancı Müzesi'nde Gösteri Sanatları Günleri Başlıyor