|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
 • Reklam
Musa Karademir

Musa Karademir

-GLOBAL PENCERE-

Hakkında

Musa KARADEMİR

Akademisyen. Danışman. Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı.

Musa Karademir; akademik alanda, çeşitli vakıf üniversitelerinde dersler verirken, özel sektörde de üst düzey yönetici ve danışman olarak çalışmaktadır. Halen Spektral Holding CEO’su ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektör Danışmanıdır. Aynı zamanda DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Avrupa Başkan Yardımcısıdır.

Akademik düzlemde, 2010 yılından bu yana vakıf üniversitelerinde; “Uluslararası İlişkiler,” “Entegrasyon Teorisi,” “Türkiye AB İlişkileri,” “Dış Politika,” dersleri verirken, öte yandan, Türkiye genelinde, çeşitli üniversitelerde; “Girişimcilik,” “Marka Yönetimi,” “Yönetişim,” “Proje Yönetimi,” “AB Hibeleri ve Proje Döngüsü Yönetimi,” “Kişisel Gelişim,” “Koçluk Yönetimi” konularında Sertifikalı Eğitim Seminerleri vermektedir. Mayıs 2019 itibarı ile 42 ilde, 55 Üniversitede, 60’dan fazla seminer vermiştir.

AB, Uluslararası İlişkiler, Gümrük Birliği, Türkiye-AB İlişkileri, Dış Ticaret, Rekabet Hukuku, Tüketici Haklarının Korunması, Dünya Ticaret Örgütü vb. konularında 35’e yakın Araştırma Raporu yayınlanmıştır. Ayrıca yasal mevzuat uyum çalışmalarında “Uzman” olarak çalışmıştır.

AB, Uluslararası İlişkiler, Dış Politika, Makro ve Mikro Ekonomi, İşletme Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi vb. gibi konularda çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış 150’den fazla Makalesi ve 20’den fazla Tebliğ’i vardır. Ayrıca, 200’e yakın çeşitli Konferans, Panel, Seminer, Sempozyum gibi Toplantılarda “Konuşmacı” Olmuş, Moderatör, Oturum Başkanlığı, Raportörlük yapmıştır. Son dönemde Terörizm, Göç ve Mülteciler konularında çalışmalar yapmaktadır.

Halen; Ankara Stratejik ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi (ANKASAM), Uluslararası Stratejik ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi (USGAM), Türk Asya Stratejik Araştırmaları Merkezi (TASAM), Türkiye Haber Ajansı, AB Vizyon İnternet Portalı ile Ekovitrin Dergisi, Ekonomi Dergisi, European Union, Ekonomi Kıbrıs Prestige Dergilerinde “Makaleler” yazmaktadır.

Özel sektörde ise üst düzey Yöneticilik ve Danışmanlık yapmaktadır. 1998’den bu yana süren iş hayatı boyunca; farklı sektörlerde, Avrupa Birliği Mevzuatı, Dış Ticaret, Yönetim Danışmanlığı, Proje Yönetimi, Yatırım Danışmanlığı,  Uluslararası Finans Yönetimi, Rekabet Hukuku, Devlet Teşvik ve Destekleri, Ülke-Sektör-Pazar Araştırma Raporlama,  Re Organizasyon (Şirket Yapılandırması), Özelleştirme, Enerji, Atık Yönetimi, Gayrimenkul Danışmanlığı, Yabancı Sermaye Danışmanlığı, Marka Yönetimi, Turqality, gibi konularda Hizmet vermiştir. 190’dan fazla Kamu Kurumuna, Belediyeye, Şirketlere, STK’lara ve Üniversitelere de Danışmanlık Hizmeti sunmuştur.  Ayrıca 15 AB Hibe projesi yazmış ve eğitim, sağlık, havacılık, tarım, tekstil, enerji, atık, çimento, turizm, liman işletme, gemi inşaa gibi farklı sektörlerde 50’ye yakın teşvik belgesi almış ve 60’dan fazla da fizibilite raporu hazırlamıştır.  

Sosyal ve Toplumsal Alanda ise; Avrupa Birliği Kulübü, Genç Avrupa Kuşağı Kurucu Başkanlığı, Türkiye AB Derneği İstanbul Şube Kurucu üyeliği, İGDAD Kurucu Genel Sekreterliği ve Kıbrıs Eğitim ve Kültür Derneği Kurucu Başkan yardımcılığı yapmıştır.

Halen;

 1. DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı,
 2. Türk Kuzey Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı
 3. European Business Club Association (EBCA) Başkan Yardımcılığı,
 4. Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Derneği (TÜRDER) Genel Sekreterliği,
 5. Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Yönetim Kurulu Üyeliği,
 6. Tüketici ve Rekabet Hukuku Platformu Kurucu Üyeliği,
 7. Türkiye Tüketici Hareketi Kurucu Üyeliği ve Eşgüdüm Komisyon Başkanlığı
 8. Rotary Meslek Komiteleri Üyeliği,
 9. Fenerbahçe SK İstanbul 3. Bölge Stratejik Araştırmalar ve Projeler Komitesi Üyeliği ve Eğitim Kurulu Başkanlığı,
 10. İstanbul Sanayici ve Yatırımcı İşadamları Derneği (İSİYAD) Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği ve Ar-Ge Eğitim Komisyon Başkanlığı,
 11. Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Küçükçekmece Hakem Heyeti Asli Üyeliği yapmaktadır.

Aktif STK görevleri dışında, kurucusu ve eski yöneticisi olduğu 15’e yakın STK üyeliği vardır

Son Yazılar