|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Anaokulu ve Sınıf Öğretmenliği Diplomaları KHK ile İptal...
  • Reklam
Misafir KALEM

Misafir KALEM

Anaokulu ve Sınıf Öğretmenliği Diplomaları KHK ile İptal Edildi

09 Kasım 2011 - 01:45

Anaokulu ve Sınıf Öğretmenliği Diplomaları
KHK ile İptal Edildi.
                Öğretmen yetiştiren fakültelerin diplomaları 2006’da kaldırılmış, yerine sertifikalı mezuniyet gelmişti. Fakülte öğrencileri bunu biliyordu. Ancak bunun ne demek olduğunu bilmiyorlardı.

Şimdi de, görev başındaki öğretmenlerin diplomaları Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile fiilen geçersiz sayıldı. Çünkü sınıfları ellerinden alınıyor. O diplomayla girdikleri sınıflar yakında yok olacak. Bakın nasıl?  

Anaokulları ve İlköğretim okulları “Temel Eğitim Okulları” adı altında birleştirildi. Artık İlköğetim okulu yok, Temel Eğitim var. Şimdiki Lise 2.sınıfa kadar olan 5-16 yaş dönemine bakar.

Anaokulu 5-6 yaş iken, Temel Eğitimin Anaokulu 5-6-7-8-9 (1+4 yıl) yaşları içine alır.

5 yıllık Anaokulu, okuma yazmaya hazırlık ve okuma yazma öğretir.

Peki bizde bunun öğretmeni var mı, hayır yok!

    Bunun öğretmenini yetiştiren fakülte var mı, hayır yok!

Ne yapacak MEB şimdi? Mesleki Yeterlilik Kurumu (bkz.myk.gov.tr) tarafından hazırlanan Yaşam Boyu Öğrenme dairesini kurdu, orada sertifika kursları açacak. Sertifikalı Öğretmenlik için de ilk adımı atıyor!

Sınıf öğretmeni olarak yetişmiş olan, tayin etmediği öğretmen adaylarına ne diyecek bakanlık?

“Diplomalarınız geçmiyor, çünkü o diplomayla gireceğiniz okullar artık yok! 5 yıllık Anaokulu öğretmeni olmak isterseniz, size Yaşam Boyu Öğrenme dairesinde açacağımız kurslarda sertifika verebiliriz” diyecek. Eğitim Fakülteleri artık YBO kampüsleri olacak, afişleri asıldı bile.

Eğer, İkinci Kademe (şimdiki 4-5.sınıf) öğretmeni olmak isterseniz, sınıf öğretmeni değil, özel okullardaki gibi branş öğretmeni olacaksınız. Yine diplomanız geçmez! Bu sefer de sadece bu sınıflar için branş öğretmeni olabilirsiniz, ancak bunun sertifikasını almalısınız! Haydi kurslara, pamuk eller cebe…

Peki, mevcut okullardaki sınıf öğretmenleri ne olacak?

Onların da diplomaları iptal oldu, sınıfları yok artık!

MEB onlara hizmet içi kurslar açıyor, onun için artık yaz tatilleri yok!

Kurslar iki seviyeli olacaktır, seçim öğretmenin.

A-Anaokulu (1+4) öğretmeni olmak için

B- 4-5. sınıf temel derslerinden birinin öğretmeni olmak için

Bu kurslara alınacak öğretmenler, henüz emekliliği gelmemiş olanlardır. Emekliliği gelmiş olan deneyimli öğretmenler, öğretmenliğin, Amerika’daki gibi en itibarsız meslek haline getirilmesine tahammül edemez, emekliliğini ister. Ki, bilgi küpü böyle öğretmenleri kaçırtmak onların istediğidir.

Zaten 2005’den beri dağıtılan uyduruk ders kitaplarına itibar etmeyip onlar kendi doğru bildiklerini öğretiyorlardı. Şimdi onlara onur plaketi vereceklerine, KHK ile en ağır ceza veriliyor, diplomaları ve sınıfları ellerinden alınıyor.

Yakında Temel Eğitim Okullarını bir KHK ile valiliklerin özel idarelerine, sonra belediyelere vereceklerini biliyoruz. Bunu saklamıyorlar zaten.

O zaman, bütün diplomalara, bütün sertifikalara rağmen, bütün hizmet içi kurslara, bunca zahmetlere rağmen, sözleşmenizi yerel yönetim yapacaksa…

Kaybedecek başka neyiniz kaldı?

Sevgili, mesleği elinden alınan sınıf ve anaokulu öğretmenleri…

Sevgili, ataması yapılmayan sınıf ve anaokulu öğretmenleri…

Sevgili, ataması yapılmayan bütün branş öğretmenleri…

Sevgili, fakülteleri kapanacak olan sınıf ve anaokulu öğretmenliği bölümleri…

Sevgili, evlatları perişan edilen ve bu perişanlığı birlikte çeken aileler…

    Sizi bekleyen bu hazin sonu, Dünya Ticaret Örgütünün emirleri doğrultusunda hazırlayan;

Mesleki Yeterlilik Kurumuna (MYK, İçerisinde on Amerikalı var),

Yeni görevi sizi küresel ekonominin emir eri yapmak olan MEB’na,

Sizi piyasaya devredip kendini kapatacak olan YÖK’e ve fakülte öğretmenlerinize,

Sizi bu hale getirenlere engel olmayan seçtiğiniz milletvekillerine,

Ya da size gerçekleri yazmadıkları için köşe yazarlarına, kendine aydınım diyenlere…

Söyleyecek bir çift sözünüz yok mu?

Lütfen, yapacak bir şeyiniz, söylenecek bir sözünüz olsun artık!

 

Mahiye Morgül

“Eğitim Küresel Piyasaya Teslim” kitabı Yazarı,
Müzik ve Drama Eğt. Müzikolog.       

Okullar, Öğretmenler ve Liseler Ne Olacak?

Bugüne kadar resmi ağızlardan yapılan açıklamalara ve Mesleki Yeterlilik Kurumuna (MYK) 5544 sayılı yasayla verilen yetkilerle düzenlenen KHK ile MEB’da kurulan yeni dairelere baktığımızda, görüyoruz ki 8 yıllık İlköğretim kalkıyor, 5-16 yaş arası 12 yıllık Temel Eğitim geliyor.

Buna göre, tüm liseler de kalkıyor, yerine (a) Yaşam boyu öğrenme kursları, (b) Üniversite 2 yıllık hazırlık paralı dersler sistemi geliyor. Devlet üniversiteleri ise tamamen kalkıyor, yaşam boyu paralı sertifikalı kurslar sistemine geçiliyor.

Bu sırada AB’nin dayattığı “siz doktor mühendis yetiştirmeyin bizden alın” dedikleri Basel 3 Protokolü eli kulağında Ocak 2012’de yürürlüğe giriyor, onun için acele halkçı anayasayı kaldırıp yerine sömürgeci piyasa anayasası hazırlamaları gerekiyor.

Yeni sisteminde, öğretmen yetiştirme programı yoktur. Sadece “yaşam boyu öğrenme” programlarından sertifika toplayarak öğretmen olunur; buna göre tüm Eğitim Fakülteleri kapanır!  

12 yıllık Temel Eğitim dedikleri basamakta bakalım neler var.

Temel Eğitim 1.kademe:

Okulu: 5 yıllık Anaokulu. (1+4 yıl)

Öğretmeni.1 sınıf öğretmeni ile 1 yabancı İngilizce konuşan dadı. Öğretmenini mezun eden herhangi bir fakültesi yoktur. Açılacak yeni sertifikalı kurslar buna göre düzenlenecektir.

Öğrencisi: 5-9 yaş çocuklar

Ders Programı: Hazırlık, okuma yazma öğrenimi, İngilizce konuşma.

Temel Eğitim 2.kademe:

Okulu: 7 yıl. (5+2 yıl). Sınıfta kalma yoktur, disiplin suçları affedilmez, disiplin dosyası belediyelerde tutulur. Suç dosyası kabaran çocuklarımızı bekleyen başka bir tuzak vardır.

Öğretmeni: Sözleşmeli branş öğretmenleri, paralı kurslar ve kulüplerle çalışılır. Birden fazla branşta çalıştırılacak çok branşta sertifikası olan öğretmenler işe alınır. Yerel öğretmen olmak esastır, başka illere tayin yoktur. (Eyalet sistemidir)

Öğrencisi: 10-16 yaş çocuklar

Ders Programı: Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi.

*10-14 yaş: Dört ana dersin yanında, bir tane de zorunlu seçmeli ders vardır. Seçmeli ders okulda veya dışarıda paralı kursta veya kulüpte alınır; Resim, Çalgı, Spor, Din Dersi, Bilgisayar, İngilizce veya Arapça, veya Anadil, veya Kültürel Değerler (her dinde olabilir).

Ana Dil dersi için belediyelerde, Din Dersi ve Arapça için camilerde, Kültürel Değerler dersi için kiliselerde kurs açılır.  (Son on yılda açılan 54 bin ev kilisesi bu kurslar içindir.)  

*15-16 yaş: Dört ana ders devam ederken, başarısız olduğu seçmeli dersi değiştirme kuralı vardır.  Başarılı olduğu seçmeli dersin paralı kurslarına devam edilir.


Temel Eğitimden sonra: Mezuniyet derecesine göre, (a) Yaşam boyu Öğrenme meslek kurslarına gidebilir, (b) başarılı olduğu derslerden sadece 5 tanesini piyasadan toplamak üzere “hazırlık koleji”ne gidebilir. Ortada, bildiğimiz Lise diye bir okul kalmıyor


Liseler tarihe karışıyor:

Cumhuriyetle bütünleşmiş adlarıyla ünlü bütün liselerimiz yok olur, şehir merkezindekilerin binaları ve arsaları satılır!


Sevgili Liseliler!

Ders kitaplarınızın içi neden bu kadar boş diye soruyorsunuz. Cevabı burada, küresel çete böyle istiyor, Basel 3 Protokolü, “siz doktor mühendis yetiştirmeyin, dışarıdan getirin” diyor. Onun için okullarınız ve kitaplarınız birlikte boşaltılıyor, onun için okula gitmekle gitmemek fark etmiyor.

Bir gün Pisagor’un kitaplardan silineceği, bilimin okullardan yok edileceği, yeniden karanlık çağa girileceği hiç aklınıza gelmezdi değil mi?  

Lütfen bulabildiğiniz eski ders kitaplarını toplayın, tohum bankası gibi kitap bankaları kurun. Eski fizik, kimya, matematik, geometri, biyoloji, tarih, coğrafya ve edebiyat kitaplarıyla kendi kendinize çalışmaya başlayın. Dört yıldan beri size verilen içi boş kitapları da götürüp Kavaklıdere’de MYK’nın önünde yakın!

Pisagor, 2500 yıl sonra kitaplardan silineceğini bilseydi, mezarından kalkar gelir o kitapları kendisi yakardı. Hiç aklına gelir miydi 3.bin yılda aydınlanma ışığının kitap yakarak başlayacağı?

Evet gençler, öğretmenler, okullar ve siz, ne olacaksınız? Mustafa Kemal gibi çözüm düşünün!


BURASI ANADOLU, BURADA KARANLIĞA GEÇİT YOK! 

 

Mahiye Morgül

“Eğitim Küresel Piyasaya Teslim” kitabı Yazarı,
Müzik ve Drama Eğt. Müzikolog.     

Son Yazılar