Elektronik sigara Tehlikesi?

Elektronik sigara Tehlikesi?

Elektronik sigara içenler dikkat! Elektronik sigara hiç masum değil... Kaliteli Kalitesiz Farkı yok! Hepsi birer BOMBA! İşte; Amerika - Rusya Türkiye ve Dünyadan facia Örnekleri ve ABD'de FEMA'nın yaptığı araştırma....

16 Temmuz 2017 - 14:04 - Güncelleme: 16 Temmuz 2017 - 15:24

Elektronik sigara içenler dikkat!  Elektronik sigara hiç masum değil... 
Kaliteli Kalitesiz Farkı yok! Hepsi birer BOMBA! 
İşte; Amerika - Rusya Türkiye ve Dünyadan facia Örnekleri ve ABD'de FEMA'nın (Federal Kriz Yönetimi Ajansı) yaptığı araştırma....

E-sigaraların patlamasına yönelik ABD'de FEMA'nın (Federal Kriz Yönetimi Ajansı) yaptığı araştırmaya göre patlamadaki en büyük sebep cihazlarla uyumlu olmayan şarj aletleri. Bu araştırma, aynı zamanda patlamanın kaynağının batarya olduğunu gösteriyor. Yani patlayan e-sigaranın kendisi veya içindeki kartuş değil, batarya.

Bu konuda yapılan araştırmalar, kalem şeklindeki ince e-sigaraların patlamaya daha meyilli olduğunu gösteriyor. Zira daha ince ve şık bir görüntü elde etmek isterken, çıkartılamayan ve gövdeyle bütünleşik tasarlanan bataryalar, cihaza iyi bir şekilde yerleştirilemeyince ve yeterli alan bırakılmayınca tehlikeli hale dönüşüyor.

Öte yandan elektronik sigaranın tek tehlikeli yanı patlayabilir oluşu değil.

Atina Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, e-sigara kullananlarda nefes darlığı tehlikesinin çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

E-sigaranın etkisi bünyeden bünyeye de değişiklik gösterebiliyor. Likitte bulunan nikotin, alerjik reaksiyonla vücuttaki gözenekleri tıkayarak hastanelik olmanıza neden olabiliyor.

Türk Toraks Derneği de geride bıraktığımız aylarda e-sigaranın sigara bırakma aracı olmadığını ifade etmiş ve sağlığa zarar verdiği uyarısını yapmıştı. Bu ürünün, tıpkı normal sigara kadar sağlığa zararlı olduğu ve bağımlılık yaptığı belirtilmişti.

Tabii elektronik sigaranın zararlı olması, insanların sigara içmeye devam etmesi gerektiği anlamına da gelmiyor.

Bu konuda özellikle Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay Cemiyeti'nin ciddi girişimleri bulunuyor.

Sigarayı bırakmak için elektronik sigara kullanmak yerine daha kesin ve sağlıklı çözümlerin tercih edilmesi gerekiyor.

23 yaşındaki Kadir Uslu'nun cebindeyken patladı. 

Tekirdağ'ın Kapaklı İlçesi'nde 23 yaşındaki Kadir Uslu'nun, iki ay önce sigarayı bırakmak için aldığı elektronik sigara cebindeyken patladı. 

Kapaklı İlçesi'nde otomobil ekspertizliği yapan Kadir Uslu, 2 ay önce sigarayı bırakma kararı aldı. Sigarayı bırakmasına yardımcı olacağı düşüncesiyle 280 liraya elektronik sigara alan Uslu, önceki gün işyerinde oturduğu sırada cebindeki elektronik sigara büyük bir gürültü ile patladı. Üzerindeki montu ve kazağı yanan, oturduğu koltuktan düşen Uslu, hafif yaralandı.

Çevredeki iki arkadaşı ise patlama sırasında panikleyip işyerinden dışarı kaçtı.

İki aydır kullandığı elektronik sigaranın patlamasıyla yaralandığını anlatan Uslu, "2 ay önce sigarayı bırakmak için 280 liraya elektronik sigara almıştım. İşyerinde otururken cebimdeki elektronik sigara bir anda patladı. İki arkadaşımla birlikte kendimizi yere attık. Patlamadan sonra montum ve üzerimdeki kazak yandı. Ben de hafif yaralandım. Hastanede tedavi gördüm ama elektronik sigaranın patlamasından dolayı çok korktuk" dedi.

Kadir Uslu'nun cebindeki elektronik sigaranın patlaması işyerindeki güvenlik kamerasına yansıdı. Kamera görüntülerinde işyerinde oturan Uslu'nun cebindeki elektronik sigaranın patlaması ve yaşanan panik saniye saniye görüldü.

Rusya'da Kadının Çantasında patladı

Rusya’da metroya binmek isteyen bir kadının çantasındaki elektronik sigara bir anda patladı. Kadın büyük panik yaşarken çanta da alev aldı. 

Metronun güvenlik görevlisi yanan çantayı söndürürken, patlamanın büyüklüğü ve kadının yaşadığı şok güvenlik kamerasına yansıdı.

ABD’de yaşayan bir şahıs, içtiği elektronik sigaranın patlaması sonucu dişlerini kaybetti ve dudakları parçalandı ve yüzünde ikinci derece yanık oluştu.

Elektronik sigara yüzünde patladı!

ABD’nin Idaho eyaletindeki Pocatello kentinde yaşayan Andrew Hall isimli bir şahış ta elektronik sigara kurbanı oldı. İşe gitmeye hazırlandığı sırada kullandığı e-sigaranın yüzünde patlaması sonucu derhal acil servise başvurdu.

Kurbanın yüzünde kısmi parçalanma ve ikinci derece yanık oluşturan e-sigara, yedi dişini koparmanın yanı sıra ağız içine de zarar verdi.

Yemek yemekte zorlandığını ifade eden Hall'ın yüzüne saplanan plastik parçaları, dişler ve yabancı cisimler cerrahi müdahaleyle çıkarıldı.

Olayda kullanıcı hatası olmadığını söyleyen Andrew Hall, doğru pili kullandığını, aldığı yerdeki görevliye pili taktırdığını ve cihazın bakımını doğru şekilde yaptığını belirtti.

Patlamanın etkisiyle banyodaki lavabonun köşesinin kırıldığı ve tavanda da hasar oluştuğu görüldü.

Elektronik sigara nedir? Neden patlar?

ABD'de yaşayan Andrew Hall'ın yüzünde elektronik sigaranın patlaması, bu cihaza olan bakış açısını bir anda değiştirdi. E-sigaraların içinde bulunan batarya, iyi yerleştirilmediği ve yeterli alan bırakılmadığı takdirde patlayabiliyor. Bu da kullanıcıyı ağır bir şekilde yaralayabiliyor. İşte elektronik sigara hakkındaki detaylar ve sağlığa zararları...

Kısaca e-sigara olarak adlandırılan yeni nesil elektronik sigaralar, tütün mamullerine duyulan bağımlılıktan kurtarmak ve sigaranın zararlarını azaltmak amacıyla tasarlandı.
Elektronik sigara, kullananların tıpkı nargilede olduğu gibi sigaraya oranla oldukça yoğun 'buhar' çıkartmasını sağlıyor.

Sosyal medyada (özellikle Instagram) bu ve bunun gibi içeriklere reklam verilerek elektronik sigaraya özendiriliyor. Sigara kullanmayan gençler bile yoğun duman görüntüsünü görerek elektronik sigara kullanmak istiyor.

E-sigara aslında atomizer, likit ve batarya sistemine dayalı basit bir düzenek. Likitin içeriğinde nikotin, meyve aromaları, tütün çiçeği ve enbase bulunuyor. Elektronik sigaralar, içeriğinde sigaradaki gibi kanserojen maddeler olmadığı için bir hayli övülüyor.

Elektronik sigara içenler dikkat!  

Sosyal medya reklamlarıyla ve çeşitli kampanyalarla satın alınması için teşvik ediliyor.
Fakat bu ürünler aslında göründüğü kadar masum değil…

Elektronik sigara hiç masum değil... 
Kaliteli Kalitesiz Farkı yok! Hepsi birer BOMBA! 

ABD'de Andrew Hall isimli şahsın kullandığı elektronik sigara yüzünde patladı. Bu olaydan sonra e-sigaraya olan bakış açısı değişti.

Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğümüz üzere Andrew Hall isimli bir kişinin kullandığı elektronik sigara, tam içtiği esnada yüzünde patladı. Hall'ın yüzünde ve boynunda 2. derece yanık oluştu ve 7 dişi düştü.

Sigarayı bırakmak için yaklaşık 1 yıldır elektronik sigara içen Andrew Hall, yanlış bir şey yapmadığını söylemekle yetindi:
“Bunu yaklaşık bir yıldır kullanıyorum ve sizi temin ederim yanlış hiçbir şey yapmadım."
Şüphesiz hayatının şokunu yaşayan talihsiz adam, dünya çapında elektronik sigaralara karşı olan bakış açısının da değişmesine neden oldu. Elektronik sigaralar patlayabiliyor; üstelik bu olay ilk değil!


Fotoğrafta elektronik sigaranın patladığı ve içen kişinin elinde kesikler oluşturduğu görülüyor.
Yukarıdaki fotoğrafta yine patlayan bir e-sigara görüyoruz. Neyse ki bu kez bir kişinin elinde patlamış ve Andrew Hall'da olduğu kadar büyük hasar vermemiş.

Peki, elektronik sigaralar neden patlıyor?
Pek çok satıcı e-sigarayı pazarlarken patlama ve yangın riskinden bahsetmiyor ama evet, elektronik sigaraların patlama riski bulunuyor. Üstelik sadece şarj sırasında değil, kullanım sırasında da patlayabiliyor.

Bildiğimiz üzere Samsung'un fiyasko akıllı telefonu Note 7'de patlamalarıyla meşhurdu. Fakat burada patlamadan kastımız telefonun aşırı ısınması ve duman çıkarmasıydı.

E-sigaraların ise bomba etkisi yaparak aniden patladığı ve çevresine büyük zarar verdiği ifade ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gökyüzüne Petrol Fışkırdı! 
Gökyüzüne Petrol Fışkırdı! 
Erdoğan'ın Ömer Halisdemir çıkışına Muharrem İnce'den Cevap
Erdoğan'ın Ömer Halisdemir çıkışına Muharrem İnce'den Cevap