|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Erdoğan: "İkinci Başkan Yardımcısı Atayabilirim"

Erdoğan: "İkinci Başkan Yardımcısı Atayabilirim"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ileride duruma göre ikinci bir yardımcı atama durumu olabileceğini açıkladı.

11 Temmuz 2018 - 17:40

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ileride duruma göre ikinci bir yardımcı atama durumu olabileceğini açıkladı.

"Bir mesafe alalım, nerede bir aksama oluyor olmuyor bakarız. İlerde durumu değerlendirir, gerekli görürsek gerekli adımı atarız" diyen cumhurbaşkanı, kurul ve ofislere yapılacak atamalara ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan bu açıklamaları ilk yurt dışı seyahatleri sırasında uçakta gazete ve televizyon yöneticilerine yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve başlamasının ardından Azerbaycan'a yaptığı ilk resmi ziyaret dönüşü uçakta yeni sisteme ilişkin açıklamalar yaptı. Erdoğan "İleride bir ikinci başkan yardımcısı atama durumum olabilir" dedi.

Yardımcısı Fuat Oktay'ı değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan "Fuat Oktay bey özellikle Başbakanlık'taki müsteşarlığı döneminde, AFAD'daki çalışma döneminde başarılı bir isimdir. Ben endüstri mühendislerine çok dikkat ederim, devlet yönetimlerinde de başarılı olurlar. Şu anda bir başkan yardımcısı olarak atadık, ama ileride bir ikinci başkan yardımcısı atama durumum da olabilir. Bir mesafe alalım, nerede bir aksama oluyor olmuyor bakarız. İlerde durumu değerlendirir, gerekli görürsek gerekli adımı atarız" diye konuştu.
Erdoğan, kendisine bağlı çalışacak kurul ve ofislerde yer alacak isimlere de değinerek şunları söyledi: "Atanmış olanlar var atanacak olanlar var. Genelkurmay Başkanlığı belli, Milli İstihbarat Başkanlığı belli, Savunma Sanayi Başkanlığı belli, Milli Güvenlik Kurulu aynı şekilde belli. Diyanet İşleri Başkanlığı belli. Devlet Denetleme Kurulu belli. Strateji ve Bütçe Başkanlığı, bende belli... Kendisini çağırdım görüştüm. Görüşmelerimiz, belirlemelerimiz akabinde, diğer başkanlıkların ve kurulların atamaları da yapılacak."

"Her kurum ve kurulda vekilim var"

Kurul ve ofislerle bakanlıklar arasında bir yetki karmaşası olup olmayacağı da sorulan Erdoğan "O konuda hiçbir endişem yok" yanıtını verdi. Kurul ve kurumların hepsinin kendisine bağlı olduğunu belirten Erdoğan, "Tüm bu kurum ve kurullarda birer tane vekilim var. Benim vekilim o kurum ve kurulları benim katılmadığım zaman benim adıma yönetecek. O bize bilgi sunacak. Herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Kurulların ilgi alanları daha çok bakanlıklarla paralel veya paralellik arz eden konular olacak. Ayrıca bir de ofisler var. Örneğin Finans Ofisi. Görevi dünyadan para bulacak, yani icrai bir yanı da var. Direkt olarak Cumhurbaşkanı'na bağlı çalışacak. Dünyadaki para üreten yerlerle ilişki kurarak Türkiye'ye para getirme gayreti içinde olacak.

Bakan yardımcılıklarına ilişkin de bilgi veren Cumhurbaşkanı, personelde ciddi manada üst düzey yönetici azaltmaya gidileceğini anlattı. Erdoğan, "Amerika'yı düşünün, bir bakanın altında üç tane, dört tane bakan yardımcısı var. Biz de bakanlığın vasfına göre buralarda bu tür adımları atacağız. Bakan yardımcılarını da bakan arkadaşlarımız delege edecek. Sistemin bir diğer özelliği yalın olması" diye konuştu.

"Genelkurmay, Milli Savunma'ya bağlanabilir"

Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanıp bağlanamayacağı sorusunu ise şu sözlerle yanıtladı: "Bağlanabilir, hiçbir manisi yok. Dikkat ederseniz, Hulusi Akar Paşa’yı bakan olarak açıkladık. Aynı anda da Genelkurmay Başkanı’nı, Kara Kuvvetleri Komutanı’nı ve Genelkurmay İkinci Başkanı’nı atadık. Çünkü Silahlı Kuvvetler boşluk kabul etmez. Aslında devlet yönetiminde hiçbir yer boşluk kabul etmez. Nitekim ben aşağıda bakanlarımızı açıklamaya giderken, vekaleten olmaz dedik ve atamaları hemen yapalım diyerek, işi bitirdik."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BDDK ve SPK'dan, Bazı Bankalara Soruşturma
BDDK ve SPK'dan, Bazı Bankalara Soruşturma
Yazarımız Pekcan Türkeş'e Ödül
Yazarımız Pekcan Türkeş'e Ödül