Kadın ve Çocuk Hayatın Neresinde

Kadın ve Çocuk Hayatın Neresinde

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Yalova'da "Kadın ve Çocuk Hayatın Neresinde" temalı sergi, etkinlikler ve panel düzenlendi.

10 Mart 2017 - 23:59 - Güncelleme: 13 Mart 2017 - 01:53

Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış uluslararası bir gün olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, Uluslararası Ekolojik Kadın Derneği (ULEKAD) ve Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliği ile Yalova'da etkinlikler, resim sergisi ve panel düzenlendi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğin teması "Kadın ve Çocuk Hayatın Neresinde" olarak belirlendi ve çocuk istismarı, çocuk gelinler, kadına yönelik şiddet konusularına dikkat çekildi.
Bu kapsamda Yapımcılığını Sami Dündar’ın üstlendiği “Halam Geldi” filmi gösterildi.

Etkinlikte “Geçmişten Günümüze Anadolu Kadınları” konulu Uluslararası Karma Resim Sergisi yer aldı...

ETKİNLİK GENİŞ BİR KATIMLA GERÇEKLEŞTİ

Yalova Uygulama Oteli'nde gerçekleşen etkinlikler, Uluslararası Ekolojik Kadın Derneği (ULEKAD) Başkanı Hüzün Yücel ve Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Kalyoncu ev sahipliğinde gerçekleşti.

Siyasiler, bürokratlar, iş adamları Yalovalılar ve özelikle Yalovalı kadınlar etkinliğe katılarak destek verdiler...

CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Gazeteci ve TV Programcısı Tayfun Talipoğlu, 'Eğitim Kraliçesi' Fatoş Abla Kolejleri sahibi Fatma Özyurt (Fatoş Abla), ULEKAD Başkan Yardımcısı Uz. Dr. Birsen Ocaklı, ULEKAD Başkan Yardımcısı Gazeteci Ahmet Kaplan, SAHİM-SEN Kurucu Başkanı Özlem Tekin Akarken, SİME-SEN İstanbul Şube Kadınlar Komisyonu Başkanı Pınar Aktaş Eşrefoğlu ve ressamlar etkinliğe katılan konuklar arasındaydı.

“GÜCÜNÜZÜN FARKINDA OLUN”

Etkinlikte bir konuşma da yapan CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi, kadınlarının öncelikle gücünün farkında olması gerektiğine dikkat çekti.

Kadınların tarih boyunca hayatın her safhasında erkeklerin yanında her türlü sorumluluğu paylaşmış olduklarını, Kurtuluş Savaşı’nda da kadınlarımızın Mehmetçikle omuz omuza cephede savaştığını mermi taşıdığını ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi, “Kadınlar olarak gücümüzün farkında olmalıyız, istersek başaramayacağımız hiçbir şey olduğunu sanmıyorum. Bugün burada sizlerle, cumhuriyetin aydınlık yüzlü kadınları ile birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hepinizin önünde saygıyla eğiliyorum. Hüzün Yücel büyük bir özveri ile çalışmalar yapıyor.  Onun yaptığı çalışmaları takdir ediyorum. Bu etkinliğe katkıda bulunan herkesi de tebrik etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Yalova Büyükşehir Belediye Başkanı Vefa Salman'da medeniyetin, ailenin, merhametin, hayatın ve emeğin kurucu gücü kadınlarımızın değerlerinin fark edilmesi gerektiğini bir gün değil her gün Kadınlar günü olduğunu söyledi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün tüm dünyada kadınların çalışma hayatında hak arama mücadelesinin can vererek kazanıldığı bir gün olduğuna dikkat çeken Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği (ULEKAD) Başkanı Hüzün Yücel, “Biliyorsunuz 1957 yılında Amerika’da tekstil işçisi 120 kadının hak arama mücadelesi sonrasında yanarak can verdi. O nedenle 8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. O nedenle kutlamadan ziyade anma günü olarak kabul ediyor ve etkinliklerimizi buna göre yapıyoruz” dedi.

“KADIN VE ÇOCUK İSTİSMARINA HAYIR”

Bu yılki etkinlik için "Kadın ve Çocuk Hayatın Neresinde" temasını ele aldıklarını ifade eden ULEKAD Başkanı Hüzün Yücel,  "Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği ve Yalova Kadın Meclisi olarak bu yıl ikincisini yaptığımız 8 Mart Emekçi Kadınlar günü etkinliğinde, çok özel bir konuyu gündeme getirerek Türkiye genelinde farkındalık oluşturmayı hedefledik. Bu yılki temamız Kadın ve Çocuk Hayatın Neresinde? Özellikle toplumumuzda kanayan bir yara olan çocuk gelinler, çocuk istismarı ve dolayısıyla kadına yönelik şiddet her geçen yıl katlanarak büyüyor. Bu nedenle Yalova Kadın Meclisinin başlatmış olduğu ve Türkiye geneline yaymak istediğimiz -Çocuk Gelinlere Hayır- kampanyasına tam destek veriyoruz. ULEKAD olarak bizlerde bu projenin yaygınlaşması çalışmalar yapacağız. Çünkü çocuklarımız ve onların geleceği her şeyden çok daha önemlidir. Ayrıca kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal alanda yaşadıkları çeşitli sıkıntılar dünyanın neresine giderseniz gidin hep aynı. Bizler elimizi taşın altına koyan bir gurubuz ve toplumun kanayan yarası olan -Kadın ve Çocuk İstismarı- sorununa ressam ve sanatçı dostlarımızla birlikte dikkat çekiyoruz ve -Kadın ve Çocuk İstismarına HAYIR- diyoruz” şeklinde konuştu.

 “8 MART "KUTLAMA" DEĞİL "ANMA" GÜNÜ”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün kutlama değil "ANMA GÜNÜ" olduğunu söyleyen Yalova Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Kalyoncu, "8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi.Bu gün Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı...2 dedi

ÇALINMIŞ ÇOCUKLUKLARA DİKKAT ÇEKİYORUZ
Yalova Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Kalyoncu, "8 Mart'ta haklarını arayan kadınlar canlarını kaybetmiş. Bunun için 8 Mart'ı kutlama değil anma günü olarak kabul ediyoruz. Ayrıca sağlıklı, mutlu ve barış olan bir dünyada yaşamak istiyorsak kadınların, yani kız çocukların eğitimine önem vermeli onların üzerindeki görünmez o cam tavanı yok etmeliyiz. Erken yaşta evlendirilen kız çocuklarımızın çocuklukları dolayısı ile eğitim hakları da ellerinden alınmaktadır. Üstelik de ülkemizdeki çocuk gelinlerin sayısı oldukça fazladır. İşte bu nedenle, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde hayatları çalınmış çocukluklara, çocuk istismarı ve dolayısıyla kadına yönelik şiddete dikkat çekiyoruz. ULEKAD ile ikincisini yaptığımız Kadın ve Çocuk Hayatın Neresinde konulu etkinlik ile farkındalık yaratmak istedik. Bunu başardığımıza inanıyorum." Diye konuştu.

KADIN ÖZGÜRSE YOPLUM ÖZGÜR

Kadın özgürleşmeden toplumun özgürleşemeyeceğini ve kadınlar olmadan  eşitlik ve barış olamayacağını ifade eden SAHİM-SEN Genel Başkanı Özlem Tekin Akarken'de konuşmasında şu cümlelere yer verdi.

 "Mücadele ve kararlılık gününde her gün kadınları kör şiddete kurban veren, kadının eğitimde, sağlıkta, siyasette, istihdamda,toplumsal yaşamda eşit olmadığı,yaşam hakkının yok sayıldığı,çocuk evliliklerinde ön sıralarda olduğu, kendisine biçilmiş tüm rollerin üstesinden başarıyla gelen çağdaşlaşmanın öncüsü olan kadınlar hak ettiği değeri görememekte, toplumsal hayatta ikinci plana itilmekte,şiddet görmekte ve katledilmektedir.

Kadının haklarını görmezden gelen eşit görmeyen ,ayrımcılığı gündelik hale getiren zihniyetle mücadele etmediğimiz, bu zihniyeti ortadan kaldırmadığımız sürece kadına yönelik şiddetin ve çocuk gelinlerin önüne geçmek imkansızdır. Biliyoruz ki; Kadın özgürleşmeden toplum özgürleşmez! Kadınlar olmadan ne eşitlik olur ne de barış! Kadınıyla erkeğiyle emeği bölüştüğümüz gibi ekmeğimizi de eşit bölüşene kadar şiddeti, mobbingleri, çocuk gelinleri yok edene kadar mücadelemize devam edeceğiz."

Şiddete uğrayan kadınların kendi ekonomik ve sosyal bağımsızlıklarını kazanması gerektiğine dikkat çeken Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN) İstanbul Şube Kadın Komisyonu Başkanı Pınar Eşrefoğlu ise "Hiç istemesek de toplumumuzda örfi sebeplerden dolayı var olan “çocuk gelin” vakaları ne yazık ki günümüz Türkiye'sinin acı gerçeklerinden biridir. Bunu önleyebilmek için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Özellikle de kanunlarla yaptırımı ve caydırıcı etkisi artırılış cezalar uygulanmalıdır. Ayrıca kamu spotları yayınlanarak toplumu bilinçlendirmek gerekmektedir. Çocuklarımız geleceğimizdir ve onları korumamız gerekir." Dedi.

Etkinlikte, SAHİM-SEN ve SİME-SEN kadın ve çocuk sağlığı konusunda sahada yaptıkları ciddi çalışmalardan dolayı ULEKAD Başkanı Hüzün Yücel, ULEKAD Baş. Yrd. Dr. Birsen Ocaklı ve Yalova Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Kalyoncu’ya 8 Mart anısına özel ödül verdi.

HALAM GELDİ FİLMİ GÖSTERİLDİ

Etkinlik kapsamında, "Kadın ve Çocuk Hayatın Neresinde" teması kapsamında çocuk gelinlerin anlatıldığı "Halam Geldi" filminin de gösterimi yapıldı.

Film gösterimi nedeniyle başrol oyuncusu Miray Akay, Yönetmen Erhan Kozan, Yapımcı Sami Dündar ile söyleşi gerçekleşti...  

“GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ANADOLU KADINI” ULUSLARARASI KARMA RESİM SERGİSİ

Program kapsamında “Geçmişten Günümüze Anadolu Kadını” adlı Uluslararası Karma Resim Sergisi de açıldı.

Serginin açılışını CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vefa Salman ve Gazeteci ve TV Programcısı Tayfun Talipoğlu beraberce yaptı.

Birbirinden değerli eserlerin yer aldığı sergiye katılımcıların ilgisi ilgi yoğun oldu.

MISS LADY TURKEY GÜZELLERİ DE ETKİNLİKTEYDİ

Türkiye'nin prestijli güzellik yarışması Miss Lady Turkey 1’nci finalinde podyuma çıkacak güzeller, yarışmanın organizatörü genç ve başarılı uluslararası organizatör ve Promoter Savaş Ağca ile beraber etkinliğe katıldı... 
Organizatör ve Promoter Savaş Ağca, "Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. Baş tacı kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum." dedi...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akşener, İçişleri Bakanı Olduğu Dönemi Eleştirdi
Akşener, İçişleri Bakanı Olduğu Dönemi Eleştirdi
İnce'den Erdoğan'a Suikast İddiasına Dikkat Çeken Yorum
İnce'den Erdoğan'a Suikast İddiasına Dikkat Çeken Yorum