Reklam
Bugun...
Reklam


Nasa; Güneş Işıkları Yok Etti
NASA, Mars'ta karbondioksit ağırlıklı atmosferin milyarlarca yıl önce Güneş fırtınaları sebebiyle yok olduğunu açıkladı.

Nasa; Güneş Işıkları Yok Etti
+ -

NASA Açıkladı: Mars'ta Atmosfer Milyarlarca Yıl Önce Yok Oldu

MAVEN misyonu kapsamında toplanan bulguların sonuçlarını açıklayan NASA, Mars'ın karbondiyoksit ağırlıklı atmosferin bundan milyarlarca yıl önceki bir Güneş fırtınası nedeniyle parçalandığını duyurdu.

TUZLU SU BULUNMUŞTU

Bu keşif, bir zamanlar Dünya benzeri bir gezegen olan Mars'ın nasıl soğuk ve çölleşmiş bir gezegen haline geldiği konusunda büyük ipuçları veriyor. NASA, Mars'ta sıcak aylarda akan tuzlu su bulunduğuna dair çok güçlü kanıtlara ulaşıldığını açıklamıştı.

İşte NASA'dan yapılan o açıklamalar:

NASA yapmış olduğu açıklamada, Mars'ın daha önce Dünya'nınkine benzer bir atmosferi olduğunu ancak Güneş'in manyetik rüzgarıyla bu atmosferin yok olduğunu duyurdu.

SUYUN OLUŞUMUNA İMKAN VERİYORDU

Astronot Grunsfeld ise "Mars sıvı haldeki suyun varlığına imkan veren kalın, sıcak atmosfere sahipti gibi görünüyor" dedi.

Bu keşif, bir zamanlar Dünya benzeri bir gezegen olan Mars'ın nasıl soğuk ve çölleşmiş bir gezegen haline geldiği konusunda büyük ipuçları veriyor.

Ayrıca NASA Mars atmosferindeki manyetik rüzgar aşınmasını resmeden bir grafiği web sitesinde paylaştı


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI