|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
3. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı
  • Reklam

3. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı

İlki 2018 yılında gerçekleştirilen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali sanatseverlerle buluşuyor.

07 Eylül 2020 - 18:00 - Güncelleme: 09 Eylül 2020 - 01:16

İlki 2018 yılında gerçekleştirilen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali sanatseverlerle buluşmak için gün sayıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle bu yıl 5-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek "3. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali"ne başvurular başladı. Başvurular, 21 Eylül 2020 tarihine kadar devam edecek. 5 gün sürecek festivalde 24 kısa film seçilecek, 8 finalist eser sahibi ağırlanacak ve 16 özel gösterim yapılacak.

Yapımcı Şükrü Avşar'ın başkanlığını yaptığı festivalde, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Kızıldağ, yönetmen Sadullah Şentürk, oyuncu Nursel Köse, Orhan Güner, yazar Nasuhi Güngör, görüntü yönetmeni Eyüp Boz, senarist Selin Tunç, yönetmen Cevriye Demir, avukat Burhan Gün, akademisyen Nagihan Çakar Bikiç ana jüri üyeleri olarak yer alıyor. 

Festivale katılan eserlerin değerlendirilmesi sonucında birinciye 10 bin lira, ikinciye 7 bin 500 lira ve üçüncüye 5 bin lira ödül verilecek. Festivalde ayrıca Jüri Özel Ödülü ve Siirt İbrahim Hakkı Hz. Özel Ödülü de takdim edilecek. Festivali'nin kapanışı ise sürpriz bir konserle gerçekleşecek.

ÜNLÜLER KATILACAK

Türkiye’nin ve Anadolu’nun sanata olan ihtiyacına yönelik yeni çalışmalar hedefleyen 3.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali bu yıl kapılarını tekrardan sanatseverlerle buluşmak için açıyor.

Geçtiğimiz yıllarda büyük bir ilgiyle karşılanan ünlüler geçidi haline gelen festivalde, bu sene de çok sayıda ünlü oyuncu, senarist, yönetmen ve yapımcı Siirtlilerle bir araya gelerek deneyimlerini sergileyecek.

Festivalin hedefinin, yerli sinema olgusunu irdelemek, ülkemiz sinema dilinin yol haritasını ortaya koymak olduğu belirtildi.

Festivalde, dünyanın farklı ülkelerinden getirilecek filmler, yönetmenler, atölye çalışmaları, gösterimler ve söyleşiler de gerçekleştirilecek.

Türkiye'den ve yurt dışından kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel kategorilerde filmlerin yarışacağı festivalde, sinema üzerine söyleşi ve paneller de yer alacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, Siirt Belediyesi, Siirt Üniversitesi, DİKA, Lineer, Kareli Defter, Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneğinin destekleriyle düzenlenen 3. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali'nde senaryo, yönetmenlik ve oyunculuk atölyeleri ile kamera atölyeleriyle deneyimli film üreticileri, tecrübelerini aktaracak. 

HALKIN SANATA KARŞI ÖZLEMİ GİDERİLECEK

Anadolu’nun sanat ile iç içe olan serüvenini ve halkın sanata karşı olan özlemini gözler önüne sermesi amacıyla düzenlenen 3. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali'yle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde sinema kültürünün gelişmesi için yapılan filmler kadar sinemaya dair yapılan çalışmaların da büyük önemi vardır.
Geçmişte Siirt’te yapılan birçok film çalışması bu şehrin topraklarında filizlenmiş olan birer tomurcuktur.
Siirt’in bu anlamda hem akademik çalışmaların hem de film festivallerinin kültürünü geliştirmek için katkısı çok değerlidir. Siirt, ülkemizin güney doğusunda, tarihi derinliği olan bir şehirdir.
Gelin, bu filiz veren şehri beraber tekrardan keşfedelim. 
Siirt, kültürel etkinlikler açısından daha büyük bir potansiyeli kullanma imkanına sahiptir.
Siirt Üniversitesi’ndeki 16.000 öğrenciye de hitap edecek büyük çaplı organizasyonlar, şehir için önemli bir alanı dolduracaktır.
Aynı zamanda 1. ve 2.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali’ne yerel ve çevre illerden katılım gösteren üniversite öğrencileri ve halkın, 3.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali’ne de artarak katılımıyla toplamda 35.000 katılımcıya ev sahipliği yapması beklenmektedir.
Türk sinemasında bazı filmlerin çekimlerinin gerçekleştirildiği bu güzel şehre halk film festivalini çok yakıştırdı ve gereken önemi verdi. Amacımız Siirt’in marka haline dönüşen Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali’nin 3.sünü gerçekleştirmektir.”

Festivalle ilgili detaylı bilgiye ve başvuru formuna "http://www.siirtkisafilmfestivali.com/festival/" adresinden ulaşılabiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz