|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

FED Faizleri Artırdı, 2018’de 4 Faiz Artırımının Sinyalini...
  • Reklam

FED Faizleri Artırdı, 2018'de 4 Faiz Artırımının Sinyalini Verdi

Fed beklendiği gibi faizleri bu yıl ikinci defa yükselterek %1,75’ten %2 seviyesine yükseldi ve medyan faiz tahminlerini yükselterek 2018’de toplamda 4 faiz artırımı sinyalini verdi.

13 Haziran 2018 - 22:55 - Güncelleme: 14 Haziran 2018 - 04:40

ABD Merkez Bankası (FED) bu gece faiz kararını açıkladı. Fed 25 baz puan faiz artırdı.

Fed beklendiği gibi faizleri bu yıl ikinci defa yükselterek %1,75’ten %2 seviyesine yükseldi ve medyan faiz tahminlerini yükselterek 2018’de toplamda 4 faiz artırımı sinyalini verdi.

GCM Menkul Kıymetler A.Ş. Araştırma Uzmanı Enver Erkan, Fed’in faizleri yükseltme ve normalleştirme patikasında hızlanmasında işsizlik oranındaki düşüş ve enflasyonun hedefe beklenen zaman diliminden daha erken ulaşmasının etkili olduğunu söyledi.

Fed’in faizleri artırmakla, 2018’de 4 faiz artırımının sinyalini verdiğine dikkat çeken GCM Menkul Kıymetler A.Ş. Araştırma Uzmanı Enver Erkan konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:

“Ekonominin görünümüne ilişkin öngörüler ve tespitler eskiye göre daha iyi ve politika açıklamasına giren / politika açıklamasından çıkan ifadeler anlamında gevşek para politikasından çıkış noktasında önemli dönüm noktası olarak değerlendirebilecek bir toplantı olarak değerlendirebiliriz.

Fed’in hedef fonlama oranı tahminlerini gösteren nokta grafiğe göre yılın toplamında 8 Fed politika yapıcısı 4 faiz artırımı öngörmekte, Mart’ta 7 üye 4 faiz artırımı öngörmekteydi. Aslında Mart ayında da 3 veya 4 faiz artırımı öngörüsü konusunda bıçak sırtı bir durum söz konusuydu, bir üyenin fikir değiştirmesi de medyanı değiştirmiş oldu.

Böylece medyan da Haziran + 1 faiz artırımı pozisyonundan Haziran + 2 faiz artırımı pozisyonuna kaymış oldu. 2019 yılında 3, 2020’de ise 1 faiz artırımı daha öngörülmekte, buradan anladığımız da gelecek yıllardan bir faiz artırımının 2018’e kaydırılmış olması… Büyümedeki ılımlı görünüm beklentisi devam ediyor.

2018 büyüme beklentisi %2,7’den %2,8’e hareket ettirilmiş, 2019 ve sonrasına ilişkin büyüme beklentileri ise aynen muhafaza edilmekte. Politika açıklaması ekonomik aktivitedeki sürdürülen artış, güçlü işgücü piyasası koşulları ve hedefler doğrultusundaki enflasyon doğrultusunda kademeli faiz artışlarının devam etmesi yönünde…

Faiz artışlarına ilişkin cümle bir kademe daha şahinleştirilmiş. Enflasyona ilişkin beklentiler de oldukça olumlu olarak değerlendirilebilir ki politika açıklamasında enflasyon beklentilerine ilişkin cümlelerin iyileştirilmiş olması da bunu göstermekte.

Önemli olan Fed’in sıkılaşmasının hızı ve boyutu… Varış noktası yine aynı, ancak Fed’in nötr faiz oranına ulaşması beklenenden daha erken bir periyotta gerçekleşebilir. Fed her ne kadar kademeli faiz artırım patikasında olmaya devam etse de; işsizliğin hali hazırda Mayıs ayı itibariyle bir önceki toplantıda öngörülen seviyelerin altına inmesi, ABD ekonomik büyümesinin 1,5 trilyon USD’lik vergi indirimi paketi ve 300 milyar USD’lik federal harcamalardan destek alarak ivme kazanması, enflasyonun 2 aydır Banka’nın hedeflediği oranda olması gibi faktörler sıkılaşmanın ivmesini de pozitif olarak etkileyecektir.

Powell, basın toplantısında, Ocak’tan sonra her FOMC’den sonra basın toplantısı olacağını açıkladı. Bu da her toplantının “canlı toplantı” olacağı şeklinde yorumlanabilir. Fed’in kriz sonrası para politikası açısından önemli bir dönüm noktası ve evrim olarak değerlendirebiliriz. Bu sadece şeffaflıkla alakalı değil, aynı zamanda Fed’e bir yıl içinde 4’ten fazla defa faiz artırma imkanı da sunacak bir gelişme. Şu andaki hedef fonlama oranı projeksiyonları henüz bunu gerektirecek bir durum ortaya koymasa da, bu opsiyonun aktif edilmesi önemli…

Çeyreklik ekonomik projeksiyon güncellemelerine bakacak olursak; Mart’ta %2,9 olarak öngörülen 2019 sonu hedef fonlama oranı %3,1’e revize olmuş, 2020’de ise %3,4 seviyesinde görünüyor. Mayıs’ta %3,8’e düşerek Nisan 2000 dip rekor seviyesini egale eden ve 1969’dan sonraki en düşük seviyede olan işsizlik oranı ve ABD ekonomisinin daha fazla istihdam yaratma gücünün halen devam etmesi çerçevesinde yılsonunda işsizlik oranı tahmini %3,8’den %3,6’ya, sonraki yıllar için ise %3,6’dan %3,5’e düşürüldü. Uzun süreli sürdürülebilir nötr oran ise %4,5 seviyesinde sabit tutuldu.

Enflasyon bacağında, 2018’de PCE’nin %2,1 seviyesine yükseltildiğini görüyoruz ki, bu beklenti Mart ayında %1,9 seviyesindeydi. Aradan geçen sürede PCE %2 seviyesine geldi ve Mayıs’tan itibaren %2 üzerine çıkması da beklenebilir. 2019 ve 2020 projeksiyonları da %2,1 seviyesinde, 2019 0,1 puan artarken 2020 sabit kalmış. Gıda ve enerjinin içinde olmadığı çekirdek PCE’de ise 2018’de hedef oran %2, 2019 ve 2020’de %2,1 seviyeleri beklenmekte.

Hazine tahvillerinde satış devam etmekte ve 10 yıllıklarda %3 bandına gidiş isteği sürmektedir. DXY yukarı hareketine ağırlık vererek 94 bandına dayanmış durumda. majör para birimlerinde de akşam itibariyle değer kayıpları görülüyor. Hareketler aşırı sert değil, özellikle de EUR, ECB açıklamalarını beklerken… Fed açıklaması ise gayet şahin, bu noktada ABD tahvilleri ve Alman tahvillerin Fed ve ECB kombinasyonuna verecekleri tepki çok önemli… Özellikle Draghi’nin açıklamalarından sonra piyasa hareketlerinde ABD – Alman tahvil faiz makası başrole geçebilir. ABD 10 yıllıkları %3 üzerini deneme isteğini sürdürebilir. Bizim açımızdan ise açıklamalar olumsuz, gelişen ülkelerdeki baskı artabilir. Özellikle yüksek cari açıklı piyasalar biraz daha cezalandırılabilir. Kurda 4,60’lı seviyeler normalleşme aşamasında…”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müderrisoğlu'ndan Ayasofya'yla İlgili Çarpıcı Kulis
Müderrisoğlu'ndan Ayasofya'yla İlgili Çarpıcı Kulis
Müfettişlerin Trafik Suçlarını BELGELEME Zorunluluğu Yoktur
Müfettişlerin Trafik Suçlarını BELGELEME Zorunluluğu Yoktur