|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Ortadoğu’yu Teknoloji Üssüne Dönüştürecek Anlaşma
  • Reklam

Ortadoğu'yu Teknoloji Üssüne Dönüştürecek Anlaşma

Ortadoğu’yu Finansal Hizmetlerde Teknoloji Üssüne Dönüştürecek Anlaşma İmzalandı

27 Ocak 2018 - 23:55 - Güncelleme: 29 Ocak 2018 - 05:16

Ortadoğu’yu Finansal Hizmetlerde Teknoloji Üssüne Dönüştürecek Anlaşma İmzalandı

Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş birliği anlaşmasını imzaladı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en büyük FinTek merkezinin 2018’de faaliyete geçmesini öngören anlaşma kapsamında, Bahreyn’de yeni bir Amazon Web Servisleri (AWS) Bölgesinin kurulması, bölgede ulusal e-cüzdan uygulamalarının hayata geçirilmesi ve blok zinciri yatırımlarının desteklenmesi hedefleniyor.

Abu Dabi’nin Uluslararası Finans Merkezi olan Abu Dabi Global Market (ADGM) ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu (Bahreyn EDB), Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde (MENA) önemli bir ilke imza atarak finansal teknoloji (FinTek) alanında iş birliği anlaşmasını hayata geçirdi.  

Bölgenin önde gelen iki FinTek merkezi arasında imzalanan bu anlaşma, FinTek’in gelişmesi için iş birliğine açık ortak bir zemin oluşturarak bölgeyi öne çıkaracak. Bahreyn EDB ve ADGM, yeni teknolojiyi sahiplenerek finansal hizmetlerde ekonomik büyümeyi teşvik edecek girişimlerle birlikte Ortadoğu ve Afrika bölgesinin FinTech sektöründeki güçlü yönlerine odaklanacak.

ADGM Finansal Hizmetler Düzenleme İdaresi CEO’su Richard Teng yaptığı açıklamada: “MENA bölgesinde ilk FinTek Mutabakat Anlaşması'na tanıklık ettiğimiz için heyecanlıyız. Bu iş birliğiyle birbirimizin güçlü yönlerini değerlendirerek MENA bölgesinde canlı bir FinTek ekosistemi oluşturmayı hedefliyoruz. Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu ve özellikle de yakın zamanda Abu Dabi’de gerçekleşen ilk ‘Bölgesel Düzenleyiciler FinTek Yuvarlak Masa’ toplantısı sırasında yaptığımız istişarelerden açıkça anlaşılabileceği gibi, her anlamda iş birliği ve karşılıklı desteğin önemine değer veriyoruz. Burada daha hızlı bir FinTek büyümesine destek olmak için MENA bölgesindeki ortak düzenleyicilerle daha bağlantılı ve daha iş birlikçi bir ağ kurmak amacıyla ortağımızla yakın bir şekilde çalışmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.Bahreyn EDB Finansal Hizmetler Müdürü David Parker ise şunları kaydetti: "Geçen yıl Bahreyn'de ve bölge çapında FinTek konusunda heyecan verici gelişmelere tanık olduk. FinTek sektörü global olarak 50 milyar dolar civarında bir yatırıma şahit oldu, ama Ortadoğu ve Afrika bölgesi bunun yalnızca yaklaşık %1'ini alabildi. Bahreyn’de bu sektörde büyüme için büyük bir potansiyel olduğunu biliyoruz ve doğru ekosistemi yaratarak buna yatırım yapıyoruz. Bölgesel gelişimimiz adına son derece ilham verici bir anlaşmaya imza attığımıza inanıyoruz. Bahreyn’de devam eden bir dizi düzenleyici yasal reform, ‘FinTek’i de içeren ve yeni fırsatlardan oluşan geniş bir yelpazeye erişimi kolaylaştıracak. Aynı zamanda hem konvansiyonel hem de İslami şartlara uygun kitlesel fonlama yollarını destekleyecek. Bölge çapında daha fazla girişimin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlayacak bu anlaşmanın sonuçlarını görmek için sabırsızlanıyoruz.
Bir uluslararası finans kurumu ve FinTek merkezi olarak önemli aşamalar kaydeden ADGM, hem bölgede hem globalde FinTek ekosistemini oluşturmak için stratejik ortaklıklar kuruyor. En son Bahreyn EDB ile gerçekleştirdiği FinTek ortaklığıyla ise halihazırda Asya, Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya uzanan FinTek merkezlerini daha da genişletiyor. Bu anlaşma, bölgenin kusursuz bir FinTek merkezi olarak konumlandırma çabalarının bir uzantısı. Anlaşma, Bahreyn’de yeni bir Amazon Web Servisleri (AWS) Bölgesinin kurulmasını, ulusal e-cüzdan lansmanını ve 2018’in ilk çeyreğinde açılması planlanan MENA bölgesinin en büyük FinTek merkezinin geliştirilmesini içeriyor.

Abu Dabi Global Market Hakkında

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti merkezli uluslararası bir finans merkezi (IFC) olan Abu Dabi Global Market (ADGM) 2015 yılında kuruldu. Yenilikçi, stratejik ve ilerlemeci girişimleriyle endüstride itibar sahibi olan ADGM ardı ardına iki yıl "Yılın Finans Merkezi (MENA)" ödülüne layık görüldü.   ADGM’nin Tescil İdaresi, Finansal Hizmetler Düzenleme İdaresi ve ADGM Mahkemelerinden oluşan üç bağımsız mercisi, kayıtlı şirketlerin başarılı biçimde işlerini yönetmelerini ve Genel Kanun’a dayalı olarak kendi yargı sistemi ve yasal altyapısına sahip bir uluslararası düzenlemesel çerçeve dahilinde güvenle çalışmalarını sağlıyor.   

BAE Federal Kararı ile geniş kapsamlı bir finans merkezi olarak ve Abu Dabi’nin Ekonomik Vizyonu’yla aynı doğrultuda olan ADGM, Abu Dabi’nin global finans topluluğunun güvenilir ve sorumlu bir üyesi olarak oynadığı rolün bir uzantısıdır. Dünyanın en geniş varlık fonlarından birine ev sahipliği yapan Abu Dabi’de stratejik olarak konumlandırılmış ADGM, Abu Dabi’yi Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya’nın büyüyen ekonomilerini birleştiren global bir iş ve finans merkezi olarak konumlandırma sürecinde önemli bir rol oynuyor. ADGM’nin temeli Abu Dabi’nin stratejik olarak güçlü yanlarının üçüne dayanır: Özel bankacılık, varlık yönetimi ve varlık yönetimi. Ve işletmelerinin ve pazarının ihtiyaçlarına karşılık olarak finansal hizmetlerini sürekli olarak genişletecektir.  

ADGM 114 hektarlık bir finansal serbest bölgede, birinci sınıf ofis alanlarına, ödüllü otellere, restoranlara ve moda perakende mağazalarına sahip olan Al Maryah Adası'nda konumlanmıştır. Bunların tümü, ADGM’nin Abu Dabi başkentinde canlı bir destinasyon olarak uluslararası finans merkezi konumunu tamamlar.

Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu Hakkında  

Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB), ülkeye yatırım çekmek ve yatırım iklimini geliştiren girişimleri desteklemek için genel bir sorumluluğa sahip bir yatırım teşvik ajansıdır. EDB, Bahreyn'in yatırım ikliminin çekici olmasını sağlamak, temel güçlü özellikleri hakkında konuşmak ve yatırım üzerinden daha fazla ekonomik büyüme için fırsatların nerede olduğunu belirlemek için hükümetle ve güncel ve aday yatırımcılarla birlikte çalışır. EDB Bahreyn’in rekabet avantajları üzerinde sermaye üreten çok sayıda ekonomik sektör üzerinde odaklanır. Bu sektörler içinde finans hizmetleri, üretim, ICT, turizm, lojistik ve ulaşım bulunur.   

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MSB'den Doğu Akdeniz'de Gözdağı
MSB'den Doğu Akdeniz'de Gözdağı
Ekonomide Olduğu Gibi Enerjide de Ülkemizin Bağımsızlığı İçin Mücadele Edeceğiz
Ekonomide Olduğu Gibi Enerjide de Ülkemizin Bağımsızlığı...