|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Yeşilçam’da Dolu Dolu Geçen 81 Yılın Kitabı
  • Reklam

Yeşilçam’da Dolu Dolu Geçen 81 Yılın Kitabı

Türk sinemasının en renkli karakter oyuncularından, müzisyen, sporcu, esnaf ve her şeyden önce ömrünü sinemaya adamış gerçek bir emekçi, Yeşilçam'ın ünlü ismi Yavuz Karakaş’ın hayatı kitap oldu.

24 Kasım 2018 - 23:31

Türk sinemasının en renkli karakter oyuncularından, müzisyen, sporcu, esnaf ve her şeyden önce ömrünü sinemaya adamış gerçek bir emekçi, Yeşilçam'ın ünlü ismi Yavuz Karakaş’ın hayatı kitap oldu.
Yeşilçam’ın en renkli karakter oyuncularından Yavuz Karakaş’ın, hatıraları ve deneyimleri Erhan Tuncer tarafından kitap haline getirildi.

TÜYAP’TA İMZA GÜNÜ

Lukka Kitap tarafından yayımlanan ve “Yeşilçam’da Bir Ömür: Yavuz Karakaş” ismini taşıyan Yeşilçam’da dolu dolu geçen 81 yılın kitabı, sadece bir biyografi değil, Yavuz Karakaş’ın hayatını, yaşadıklarını anlatırken Yeşilçam’ın bir dönemine ışık tutuyor.
TÜYAP Fuarcılık tarafından 10-18 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarında düzenlenen imza gününe katılan Ünlü Sanatçı Yavuz Karakaş birçok hayranına kitabını imzaladı.

DENİZ AKBULUT’A KİTAP İMZALADI

“Yeşilçam’da Bir Ömür - Yavuz Karakaş” kitabını kaleme alan Erhan Tuncer’in de katıldığı imza günü ve kitabın kahramanı Yavuz Karakaş’ın hayranları ve okurlarla buluşmasında renkli sahneler yaşandı.
Yavuz Karakaş’ın kitabını imzaladığı standını ziyaret eden ünlüler arasında sanatçı Deniz Akbulut’ta vardı.
Yavuz Karakaş, Deniz Akbulut’a kitabını imzaladı, bir süre sohbet ederek Yeşilçam anılarını tazelediler ve birlikte fotoğraf çektirdiler.

KEŞKE KEMAL SUNAL'LA DAHA ÇOK...

Siyah beyaz döneminde sinemaya başladığını anlatan Yavuz Karakaş bir günde 3-4 farklı film setine gittiğini, 300 civarında filmde ve 100'e yakın dizide oynadığını söyledi. 
1960 yılında ilk kez Kolsuz bebek filmi ile sinemaya başlayan ve daha çok kötü rollerle hatırlanan Türk sinemasının usta karakter oyuncularından Yavuz Karakaş, çok farklı karakterleri oynamasına karşın kötü rollerin üzerine yapıştığını belirtti. 
Kemal Sunal'ın başrolünü oynadığı Şark Bülbülü, İyi Aile Çocuğu, Bekçiler Kralı ve İnek Şaban filmlerinde de farklı rollerle kamera karşısına geçtiğini anlatan Ünlü Sanatçı Yavuz Karakaş “Ne kadar iyi rollerde oynasam da halk onları unutmuş kötü roller hafızalara kazınmış. Millet kötüyü tanıyor, iyi roller akla gelmiyor. Keşke Kemal Sunal'la 4-5 filmde değil de 45 filmde oynasaydım.” Dedi.  

... ONLAR OYUNCU DEĞİL ODUNCU BİLE OLAMAZLARDI

Gazete ve dergi yarışmalarında derece alan ve sinema sektörüne girenlerin el üstünde tutulduğunu ve sektöre damga vuran karakter oyuncularının yıprandığını anlatan Usta Sanatçı Yavuz Karakaş, “biz zor şartlarda var olma mücadelesi verdik. Yarışmalarla gelenleri oynatan biz yardımcı karakter oyuncuları olduk. Bizler o rolleri gereği gibi oynamasak onlar oyuncu değil oduncu bile olamazlardı." Diye konuştu.

Dizi film yapımcılarının Yeşilçam emekçilerine fazla yer vermemesinden yakınan Yeşilçam’ın melek yüzlü kötü karakteri Yavuz Karakaş, “Bugün dizi filmlerde oynayamıyorum. Çünkü sesli filmlere döndüler. Biz eskiden sufleli filmlerde oynuyorduk. Sufleli filmlerde ya dublajını kendim yapıyordum ya da başkaları konuşuyordu. Aslında eskiye  göre şimdi çok güzel iyi imkanlar var. Bugün en az 3-4 kamera ile çekim yapılıyor. Bizim zamanımızda elimiz kolumuz ayağımız kırılırdı. Hoplardık zıplardık ama karşılığını alamazdık. 
Sinemadan fazla kazanmadım. Bu kadar  film yaptım, eğer ticaret yapmasaydım ne evimi alabilirdim  ne emekli olabilirdim. 50 yıldır siz seyircilerimle beraber olmaktan mutluluk duymaktayım. Yeşilçam filmleriyle, TV film ve dizileriyle, sahnelerde şarkılarımla ve radyo programlarıyla her zaman sizlerle oldum ve Allah izin verdiği sürece de bunu yapmaya devam edeceğim.” İfadelerine yer verdi.

Oğullarının iki fotoğraf stüdyosu kızının da abiye kıyafet satan mağazası olduğunu söyleyen Karakaş  53 senedir sinemada olmasına rağmen  sesli film çıkması yüzünden iş yapamaz hale geldiğini belirtirken  sektörde sanatçılar için derneklerin hatta sendikaların olmasına karşın hiçbirinin etkinliği olamamasından yakındı.

YEŞİLÇAM’DA DOLU DOLU GEÇEN 81 YILIN KİTABI

Yeşilçam denilince herkesin aklına unutulmaz Türk filmleri gelir. Yeşilçam oyuncuları ve filmleri insanlar için unutulmazdır. Televizyonda her yayınlanmasında insanların bıkmadan, usanmadan izlediği o Yeşilçam filmleri oyuncularından Yavuz Karakaş, Yeşilçam’ın en renkli karakter oyuncularından biri…
Müzisyen, sporcu, esnaf ve her şeyden önce ömrünü sinemaya adamış gerçek bir emekçi…
“Yeşilçam’da Bir Ömür: Yavuz Karakaş” kitabı, emektar karakter oyuncusu Yavuz Karakaş’ın hayat hikayesini sinemaseverlere buluşturuyor. 
Ama bu buluşmada sadece Yeşilçam yok. Üsküdar var, futbol var, karate var, şarkılar, filmler, oyuncular ve dolu dolu geçen tam 81 yıl var. .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitlis'te Askeri Helikopter Düştü! 11 Şehit!
Bitlis'te Askeri Helikopter Düştü! 11 Şehit!
Müfettişin şikayetine Emniyet 6 ay sonra CEVAP verdi
Müfettişin şikayetine Emniyet 6 ay sonra CEVAP verdi