Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan'ı Ziyaret Edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa Franciscus’un davetlisi olarak, 4-5 Şubat 2018 tarihinde Vatikan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan'ı Ziyaret Edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa Franciscus’un davetlisi olarak, 4-5 Şubat 2018 tarihinde Vatikan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Erdoğan, Papa Franciscus’la yapacağı görüşmenin akabinde, Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Parolin’i kabul edecek.

Erdoğan, Roma'da da İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'yla bir araya gelecek.

59 YIL ARADAN SONRA İKİNCİ ZİYARET

Ziyarete ilişkin Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, görüşmelerde Türkiye-Vatikan ilişkileri, Kudüs'le ilgili gelişmeler,  bölgesel sorunlar, Suriye'de yaşanan insanlık trajedisi, terör, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığıyla mücadele gibi konular ele alınacak.

Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinin, 59 yıl aradan sonra Türkiye’den Vatikan’a Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşecek ikinci ziyaret olduğuna dikkat çekildi…

TÜRKİYE İLE İTALYA ARASINDA İKİLİ İŞBİRLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan ziyaretinin ardından Roma'da İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'yla çalışma yemeğinde bir araya gelecek ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni'yi kabul edecek.

Türkiye ile İtalya arasında siyasi, ekonomik, savunma sanayi alanlarında ikili işbirliği konularının ele alınacağı söz konusu görüşmelerde Suriye, Irak ve Libya'daki son gelişmeler, Kudüs, terörle ve düzensiz göçle mücadele konularında iş birliği, Türkiye-AB ilişkileri gibi her iki ülkenin ortak gündeminde yer alan konular hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.

BASIN AÇIKLAMASI

Açıklamada, İtalya ziyaretine ilişkin şu ifadeleri de kullanıldı:

“Vatikan ziyaretinin ardından Roma’da İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’yla çalışma yemeğinde bir araya gelecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Paolo Gentiloni’yi de kabul edeceklerdir.

Türkiye ile İtalya arasında siyasi, ekonomik, savunma sanayii alanlarında ikili işbirliği konularının ele alınacağı görüşmelerde, Suriye, Irak ve Libya’daki son gelişmeler, Kudüs, terörle ve düzensiz göçle mücadele konularında işbirliği, AB ve Türkiye-AB ilişkileri gibi her iki ülkenin ortak gündeminde yer alan hususlar hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır.

İkili ilişkilerimizin mükemmel düzeyde sürdüğü, stratejik ortağımız ve müttefikimiz İtalya, ülkemizin önde gelen ekonomik ortaklarından da biridir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Roma ziyareti sırasında, önde gelen İtalyan firmalarının yöneticilerini de kabul etmesi öngörülmektedir.”