Yıldız İsimler ve Yeni Yetenekler 26. İstanbul Caz Festivalinde

26. İstanbul Caz Festivali bu yıl aralarında Kaması Washıngton, Joss Stone, Jacob Collıer, Melanie De Biasio, Snarky Puppy, Aydın Esen Group, Makaya Mccraven, Rymden ve daha birçok yıldız ismi ağırlıyor


Yıldız İsimler ve Yeni Yetenekler 26. İstanbul Caz Festivalinde

26. İstanbul Caz Festivali bu yıl aralarında Kaması Washıngton, Joss Stone, Jacob Collıer, Melanie De Biasio, Snarky Puppy, Aydın Esen Group, Makaya Mccraven, Rymden ve daha birçok yıldız ismi ağırlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 22 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali, 29 Haziran - 18 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’un dört bir yanındaki farklı mekânlarda müzikseverlere eşsiz müzik deneyimleri sunacak. Aralarında Kamasi Washington, Joss Stone, Jacob Collier, Snarky Puppy, RYMDEN ve daha birçok yıldız ismin bulunduğu festival programı ile müzikseverler İstanbul’da rengârenk bir yaza hazırlanıyor.

Bu sene 27 mekânda, 300’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının ağırlanacağı 50’nin üzerinde konserle bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin yıldızları ve yeni projeleriyle buluşturacak olan İstanbul Caz Festivali, hafızalardan silinmeyecek konser deneyimlerini ziyaretçilerine sunmaya hazırlanıyor. Bu sene bir kez daha cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını Temmuz ayı boyunca İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak olan festivalde herkese hitap eden bir konser bulmak mümkün.

Festivalde izleyiciyle buluşacak isimler arasında, dünya müziğinin en özgür ruhlu sanatçılarından biri kabul edilen Grammy ödüllü şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu Joss Stone; saksofoncu, besteci, yapımcı ve grup lideri kimlikleriyle çağdaş cazın efsane isimlerinden Kamasi Washington; ünlü basçı Michael League’in liderliğinde sofistike besteleri çığır açıcı bir emprovizasyon stiliyle birleştiren Snarky Puppy; 2016’da kendi çabalarıyla yayımladığı, bestelerinden yapımcılığına kadar her şeyi kendi üstlendiği albümü In My Room ile iki Grammy kazanan, cazın en genç ve yetenekli isimlerinden bir tanesi Jacob Collier; New Conception of Jazz ve e.s.t.’in üyeleri arasında yer alan ödüllü piyanist Bugge Wesseltoft; klavyeci Dan Berglund ve basçı Magnus Öström’den oluşan RYMDEN bulunuyor.

Füzyon caz ve post-bop esintilerini elektronik unsurlarla zenginleştiren emprovizasyonlarıyla dikkat çeken virtüöz piyanist ve besteci Aydın Esen de 26. İstanbul Caz Festivali’nde müzikleriyle şehrin ritmine eşlik edecek müzisyenler arasında. Kategorilere sığmayan, çığır açıcı eserleriyle çağdaş müziğin dünyaca tanınan yeteneklerinden biri olan Aydın Esen’in yanı sıra, kuşağının en yetenekli caz piyanistlerinden Shai Maestro; caz, blues ve soul melodilerini ustalıkla bir araya getiren Belçikalı caz şarkıcısı, söz yazarı, besteci ve multi-enstrümantalist Mélanie de Biasio ve 35 yıl sonra aynı kadroyla yeniden bir araya gelen 1980 ve 90’ların kült grubu Mozaik de festival sahnesinde izlenebilecek sesler arasında.

26. İstanbul Caz Festivali’nin konuklarının parçalarından özel olarak hazırlanan çalma listesini 'play.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi' adresinden dinleyebilirsiniz.

Dünya müziği adına sadece İngiltere’nin değil, dünyanın en güçlü seslerinden, Grammy ödüllü Joss Stone

11 Temmuz Perşembe, 21.00, Volkswagen Arena

İlk gençlik yıllarında Aretha Franklin şarkılarıyla vokal çalışmaları yapan, daha sonra kendine has, güçlü ve parlak bir vokal tekniği geliştiren Joss Stone, ilk albümüyle Grammy ve Brit ödüllerine adını yazdırdı. Takip eden yıllarda yedi başarılı albüm daha yayımlayan şarkıcı, James Brown, Herbie Hancock, Stevie Wonder, Gladys Knight, Sting, Van Morrison ve Melissa Etheridge gibi efsanelerle birlikte sahne aldı. Soul müzikle şekillenen kariyerinde her daim yeni açılımlar da yaparak keşifçi tavrını koruyan Stone’un 2015 tarihli albümü “Water for Your Soul” ile Billboard tarafından yılın en iyi reggae albümü seçildi. “Geleceğin Aretha Franklin”i olarak da anılan Joss Stone’un 2016 yılındaki İstanbul konseri uzun süre hafızalardan çıkmadı. İngiltere’nin en güçlü seslerinden, Grammy ödüllü şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu Joss Stone, festival konserinde, tutkulu vokali ve enerjik sahne performansıyla yeniden İstanbullu hayranlarıyla buluşacak. 

Çağdaş cazın ödüllere doğmayan prestijli ismi Kamasi Washington

10 Temmuz Çarşamba, 21.30, Volkswagen Arena

2015’te yayımladığı ilk albümü The Epic ile kayda değer bir çıkış yaptıktan sonra bu başarıyı prestijli pek çok ödülle ve güçlü işbirlikleriyle perçinleyen Kamasi Washington, saksofoncu, besteci, yapımcı ve grup lideri kimlikleriyle emin adımlarla ilerliyor. Bugüne kadar John Legend, Run the Jewels, Ibeyi gibi yıldız müzisyen ve topluluklarla ortak çalışmalara imza atan Washington, 2017’deki Whitney Bienali’ne de bir multimedia enstalasyonuyla katılarak, müziğiyle atıfta bulunduğu çokkültürlülüğe bir kez daha vurgu yaptı. İstanbul Caz Festivali’ni ikinci kez ziyaret edecek olan Kamasi Washington’ı, hip-hop, R&B ve cazın bir araya geldiği performansı ile festivalde olacak.

Müzikte sınırsız hayal gücüyle Jacob Collier ve öncesinde caz ve elektronik müziğin gözde yapımcılarında Makaya McCraven

18 Temmuz Perşembe, 21.00, Uniq Açık Hava Sahnesi

Jacob Collier, 2016’da kendi çabalarıyla yayımladığı, bestelerinden yapımcılığına kadar her şeyi kendi üstlendiği albümü “In My Room” ile iki Grammy kazandı. Collier, Herbie Hancock ve Hans Zimmer ile yaptığı işbirliklerinin yanı sıra, Pharrell Williams gibi yıldızlarla sahne aldı. Pek çok türü harmanlayan şarkılarıyla masalsı bir dünyanın kapılarını aralayan bu genç yıldızın müziğinde cazın yanı sıra a cappella, groove, folk, trip-hop, klasik müzik, Brezilya müziği, Gospel ve soul unsurları muhteşem doğaçlamalalarla bir araya geliyor. Caz ve elektronik müzik arasındaki sınırları bulanıklaştıran yapımcı, besteci ve davulcu Makaya McCraven ise, kendine has buluşlarıyla bu akşamın ilk konuğu. Sevenleri için 2015’te yayımladığı “In the Moment”, caz müziği açısından bir devrim niteliği taşıyor ve şimdiden yeni nesil caz müziğine ilham veren kilometre taşları arasında sayılıyor.

Sofistike besteleri, çığır açıcı bir emprovizasyon stiliyle bir araya getiren Snarky Puppy ve öncesinde Shake Stew

9 Temmuz Salı, 20.45, Uniq Açık Hava Sahnesi

Kontrbasçı ve besteci Michael League’in, yıllar içinde giderek kalabalıklaşırken aynı zamanda bugünkü ruhuna erişmesini de sağlayan grubu Snarky Puppy, yaklaşık on yıllık yoğun bir turne temposunun ardından peş peşe gelen Grammy ödülleriyle başarısını perçinledi. Caz, funk ve rock unsurlarıyla zenginleştirdikleri müzikleriyle her zaman keşifçi bir tavır takınan topluluk, 30’un üzerinde müzisyen arasından her konserde 8-12 kişilik bir seçkiyle sahne alıyor ve ekibin her performansı tıpkı repertuvarları gibi gücünü değişimden alıyor. Son dört yıldır altın çağını yaşayan Snarky Puppy, 26. İstanbul Caz Festivali kapsamında Birlikte Güzel desteğiyle izleyiciyle buluşacak. Avusturya’nın en heyecan verici caz topluluklarından Shake Stew yedilisi ise Snarky Puppy akşamının ön grubu olarak, afrobeat ve groove’lardan örülü hipnotik müziğini sahneye taşıyacak.

İç dünyasını müziğinde özgürce paylaşan tutkulu vokal Mélanie de Biasio

5 Temmuz Cuma, 21.30, Uniq Açık Hava Sahnesi

Caz, blues ve soul melodilerini ustalıkla bir araya getiren Belçikalı caz şarkıcısı, söz yazarı, besteci ve multi-enstrümantalist Mélanie de Biasio, ilk gençlik yılllarındaki idolleri Portishead ve Pink Floyd’un etkilerinin de hissedildiği atmosferik müziğiyle çağdaş caz sahnesinin yaratıcılığıyla hayranlık uyandıran kadın sanatçıları arasında kabul ediliyor. Karakteristik vokaliyle 26. İstanbul Caz Festivali sahnesinin heyecan verici konuklarından Mélanie De Biasio, büyük ilgi gören ilk iki albümü Blackened Cities ve No Deal’dan sonra üçüncü albümü Lilies ile caz dünyasındaki varlığını güçlendirdi. De Biasio’nun, içindeki en derin korkulara adadığı bu albümün ana fikri, sanatçının 2004’te yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle sesini hiç kullanamadığı bir yıl boyunca yaptığı çalışmalara dayanıyor, festival izleyicisine duyguların dilinden konuşan bir akşam yaşatacak.

Nubiyan Twist ve RYMDEN ile caz, afro beat ve dansla dolu bir festival gecesi

6 Temmuz Cumartesi, 19.00, Beykoz Kundura

Beykoz Kundura’da gerçekleşecek festival gününün açılışını, yayımladığı son albümüyle büyük ilgi gören trompetçi Barış Demirel–Barıştık Mı yapıyor ve ardından sahneyi, müzik otoritelerince Türkiye’nin en önemli davulcularından biri olarak gösterilen Turgut Alp Bekoğlu’na bırakıyor. Bu iki ismin ardından, 90’larda pek çok müzisyen ve gruba ilham veren iki grup New Conception of Jazz ve e.s.t.’in üyeleri arasında yer alan ödüllü piyanist Bugge Wesseltoft, klavyeci Dan Berglund ve basçı Magnus Öström’den oluşan RYMDEN sahneyi devralıyor. Varolan biçimler üzerinde oynamaya ve yeni yollar aramaya kendini adayan RYMDEN’in müziği 21. yüzyılın İskandinav ruhundan besleniyor. İlk albümleri “Reflections and Odysseys”i bu yılın başında yayımlayan RYMDEN, deneysel dünyasını 26. İstanbul Caz Festivali’ne taşıyor. Günün kapanışını ise yapımcı ve gitarist Tom Excell’in 10 kişilik grubu Nubiyan Twist yapıyor. Reggae, soul, afro-beat ve latin ritimleriyle örülü, caz emprovizasyonları ve geleneksel enstrümanların yanı sıra elektronik unsurları da barındıran Nubiyan Twist’in müziği izleyiciye kaçırılmaması gereken bir deneyim vaat ediyor. Etkinlik Beykoz Kundura’nın değerli işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Çağdaş cazın yıldızlarından Aydın Esen, basta Greg Jones ve davulda Tommy Campbell ile beraber festivale konuk oluyor

5 Temmuz Cuma, 19.30, UNIQ Hall

Virtüöz piyanist ve besteci Aydın Esen, füzyon caz ve post-bop esintileri taşırken elektronik unsurlar da barındıran emprovizasyonlarıyla 26. İstanbul Caz Festivali’nin konuğu oluyor. Kategorilere sığmayan, çığır açıcı eserleriyle olan Aydın Esen, henüz beş yaşındayken tanıştığı piyanoyla bağını hiçbir zaman koparmadı. İlk gençlik yıllarında Berklee College of Music, New England Conservatory of Music ve The Juilliard School eğitimleriyle bu bağı taçlandırdı. Gary Burton, Eddie Gomez, Pat Metheny and Emily Remler gibi isimlerle birlikte çaldı. Bugüne kadar on üç başarılı albüme imza atmasının yanı sıra, müzisyen, aranjör ve yapımcı kimlikleriyle pek çok uluslararası albüme de katkıda bulunan Aydın Esen, bu festival konserinde, basta Greg Jones ve Davulda Tommy Campbell ile beraber doğaçlama üzerine bambaşka bir müzikal deneyim sunuyor.

Türkiye’nin müzikal tarihinin kült gruplarından Mozaik

17 Temmuz Çarşamba, 19.00, Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

Festivalin en anlamlı gecelerinden birine dönüşecek bu konserde, 1980’lerin ve 90’ların kült grubu Mozaik’in 1983-1995 kadrosundan Ayşe Tütüncü, Saruhan Erim, Mehmet Taygun, Timuçin Gürer, Serdar Ateşer, Mehmet Tütüncü, Ezel Akay ve Yağız Üresin‘in yanı sıra, Gevende grubundan Gökçe Gürçay 35 yıl sonra aynı kadroyla yeniden bir araya geliyor. Yer yer caz, rock ve rock – füzyon tarzlarına yakın duran grup müziğinde her zaman deneysellikten yana bir tavır takınan Mozaik, 1987 yılına kadar her konserini farklı bir tema etrafında tasarlayan, konser öncelerinde seyirciye o repertuvarın ruhunu yansıtan program dergileri dağıttı. Bu efsane grup, yeni sözler söylemek için, 26. İstanbul Caz Festivali’ne konuk oluyor.

Kuşağının en yetenekli caz piyanistlerinden Shai Maestro ve topluluğu ile doludizgin bir konser tecrübesi

17 Temmuz Çarşamba, 21.30, Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

İsrailli piyanist Shai Maestro, 2011’de üçlüsüyle ilk çıkışını yaptığından beri adından övgüyle söz ettirdi. Grubuyla birlikte günümüzün en güçlü topluluk müziklerinden birine eşsiz bir uyumla ses veren piyanist, kontrbasın yıldız ismi Avishai Cohen’den aldığı teklifle 2008’de Avishai Cohen Trio’ya katıldı, 2011’e kadar grupla birlikte turnelerde sahne aldı ve albüm kayıtlarına katıldı. 2010’da kendi topluluğu Shai Maestro Trio’yu kuran ve aynı yıl ilk albümlerini yayımlayan ekip, henüz ilk yılındayken Chick Corea, Tigran Hamasyan, Esperanza Spalding ve Diana Krall gibi yıldız müzisyenlere turnelerinde eşlik ederek başladığı doludizgin serüvenine devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz yıl yayımladıkları “The Dream Thief” albümüyle içten müziğini kendisinin ve grubunun virtüözlüğüyle birleştiren Shai Maestro, kontrbasçı Jorge Roeder ve davulcu Ofri Nehemya, bu yaz İstanbul Caz Festivali sahnesine konuk olacaklar.

Festival biletleri

26. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan ana gişe İKSV’den (Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satın alınabilir. Seçili konserlerde etkinlik günü, farklı kategorileri de içeren kapı fiyatları uygulanacak; kapasite dahilinde tam biletlerin yanı sıra öğrenciler için indirimli biletler de satışa sunulacaktır.

Lale Kart sahipleri biletlerini öncelikli olarak ve %25’e varan özel indirimlerle alabilir, yıl boyunca Lale Kart 360 etkinlik serisi kapsamında özel etkinliklere katılabilir, aralarında pek çok kafe, restoran ve kültür-sanat mekânının bulunduğu Buluşma Noktalarında indirimlerden yararlanabilirler.

Festivalden en güncel haberler ve bilgiler sosyal medyada

İstanbul Caz Festivali ile ilgili tüm bilgiler, sanatçıların tanıtım videoları ve etkinliklerle ilgili anlık gelişmeler sosyal medya hesaplarından da takip edilebilir.

facebook.com/istanbulcazfestivali
twitter.com/istanbulcazfest
instagram.com/istanbulcazfestivali
youtube.com/iksvistanbul
play.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi
#istcazfest
#cazadokunaneller

Festivali yenilenen İKSV Mobil’den takip edin

Daha iyi bir deneyim için İKSV Mobil uygulaması Loodos Teknoloji’nin katkılarıyla yeniden tasarlandı. Rengârenk bir tasarımla etkinlikleri takip etmek artık daha keyifli. Yeni eklenen özelliklerle kendi profilinizi oluşturarak, İstanbul Caz Festivali’nde takip etmek istediğiniz konserleri takviminize ekleyebilir, programınızı İKSV Mobil’den oluşturabilirsiniz.

İKSV Mobil ile ayrıca İKSV etkinliklerini kategoriler özelinde listeleyip filtreleyebilir; sanatçı, mekân ve etkinlik adına göre arama yapabilir; etkinlikleri harita üzerinde görüntüleyip yol tarifi alabilirsiniz. Uygulama App Store’dan ve Google Play’den indirilebiliyor.

Festival programına, festivalin resmi web sitesi ‘caz.iksv.org’un yanı sıra İKSV ana gişe ile seçili dağıtım noktalarından edinilebilen festival kitapçığı ve İKSV Mobil uygulamasından da ulaşabilir. İKSV Mobil uygulaması, AppStore ve Google Play Store’dan indirilebilir.

26. İstanbul Caz Festivali’nin destekçileri

26. İstanbul Caz Festivali, Festival Sponsorluğu’nu bu yıl da  Garanti Bankası üstleniyor. Festivale destek veren diğer kurumlar arasında “Vitrin” Seri Sponsoru SOCAR Türkiye, yüksek katkıda bulunan gösteri sponsorları olarak Birlikte Güzel ve SOCAR Türkiye yer alıyor.

Festivalin otomotiv sponsorluğunu Volvo Car Turkey üstleniyor. Festivale Anadolu Efes, Clifford Chance, Yegin Çifçi Avukatlık Ortaklığı ve MasterCard da katkı sağlıyor.

Festival kapsamındaki çeşitli konserler, ABD Ankara Büyükelçiliği, Avusturya Kültür Ofisi, İtalyan Büyükelçiliği, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Goethe-Institut İstanbul, İsrail Başkonsolosluğu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Vehbi Koç Vakfı ve Sabancı Vakfı’nın  katkılarıyla düzenleniyor.

26. İstanbul Caz Festivali, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ve Beylikdüzü Belediyesi tarafından da destekleniyor. Türkiye Güncel Müzik Buluşması da TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor.

İKSV’nin tüm festivallerine Kurucu Sponsor Eczacıbaşı Topluluğu, Resmi Konaklama Sponsoru The Marmara Collection, İKSV Taşıyıcı sponsoru DHL, İKSV Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta, servis sağlık sponsoru Amerikan Hastanesi ve Navitas, GFK, directComm Marketing Group, AGC Yazılım ile Loodos Teknoloji’nin servis sponsorluğunda gerçekleşiyor.