Özel Halk Otobüsü İşletmecileri Ruhsatlarını İstiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Cumhur ittifakı Başkan adayı Binali Yıldırım’ın Haliç, kongre Merkezindeki bir toplantıda işletmecilere “Özel Halk Otobüsü” şeklinde tanımlanan ruhsatlarının hazırlanması için belediye yetkililerine talimat verdiğini ifade eden Özel Halk Otobüsü İşletmecileri ruhsatlarını istiyor.


Özel Halk Otobüsü İşletmecileri Ruhsatlarını İstiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Cumhur ittifakı Başkan adayı Binali Yıldırım’ın Haliç, kongre Merkezindeki bir toplantıda işletmecilere “Özel Halk Otobüsü” şeklinde tanımlanan ruhsatlarının hazırlanması için belediye yetkililerine talimat verdiğini ifade eden Özel Halk Otobüsü İşletmecileri ruhsatlarını istiyor.

İstanbul’da toplu taşıma yapan özel otobüs işletmecilerinin bedelini ödedikleri halde otobüslerine ait ruhsatlarının seçim öncesi İstanbul Otobüs AŞ’nin adına çıkarıldığı iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü.

Erguvan Özel Halk Otobüsleri işletmecilerinden, otobüslerine ait ruhsatları yıllardan bu yana alamadıklarını ve yakın zamanda Otobüs AŞ’nin adına çıkarıldığına dair duyum alındığı iddialarını dinleyen Cumhur ittifakı İBB Başkan adayı Binali Yıldırım konuyla ilgileneceğini belirterek işletmecilere, ruhsatlarının seçim öncesi kendilerine verileceğine dair söz verdiği belirtildi.

İstanbul’da her gün milyonlarca yolcu taşıdıklarına dikkat çeken İstanbul Otobüs AŞ bünyesindeki Erguvan Özel Halk Otobüsleri işletmecileri, yılların mağduriyetinin ortadan kaldırılması için gelinen son noktada olduklarını söyledi.

İstanbul Merter’deki Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne (TUHİM) tüm işletmecilerin dilekçe ile başvuru yapacaklarını belirten Erguvan Özel Halk Otobüsleri işletmecileri, “Biz, 2918 sayılı karayolları kanununa derç edilen ve -Özel Halk Otobüsü-  Tanımının gerekliliklerini yerine getiren ve sonuna kadar kamu hizmetini aksatmayan Erguvan Özel Halk Otobüsleri işletmecileriyiz. Hakkımız olan -Özel Halk Otobüsü-  ruhsatlarımızı istiyoruz. Sn. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Binali Yıldırım bey, Haliç kongre Merkezindeki toplantıda işletmecilere -Özel Halk Otobüsü- olarak tanımlanan ruhsatlarımızın hazırlanması için talimat verdi. Farklı tanımda hazırlanacak ruhsat içerikleri bizi ifade edemez. Yetkili kurum olan; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri müdürlüğünün önünde Toplanarak bu konudaki dilekçemizi yetkililere ileteceğiz. Kanunun verdiği ve bedelini de ödediğimiz Özel Halk Otobüsü şeklinde düzenlenen ruhsatımızı istiyoruz.” dediler.

İstanbul Otobüs AŞ bünyesindeki Erguvan Özel Halk Otobüsleri işletmecilerine ait otobüslerin ruhsatlarının Otobüs AŞ’nin adına çıkarıldığı ileri sürülmüş ve haberi “İBB'den Özel Halk Otobüsü Skandalı” başlığı ile yayınlamıştık.
[ilgili-haber=115458]
İstanbul Otobüs AŞ bünyesindeki Erguvan Özel Halk Otobüsleri işletmecilerinin dilekçe örneğinde de şu bilgiler yer alıyor:

“İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TOPLU ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ'NE

Erguvan Özel Halk Otobüsleri İşletmecileri olarak; İstanbul Büyükşehir bünyesinde/ kamu hizmeti olarak Toplu Taşıma işlevini 8 yıldır büyük bir özveriyle yerine getirmekteyiz.

2918 sayılı Kararyolları Trafik Kanuna göre;

24.08.2017 tarihli Resmi gazetede yayınlanan; madde 1-18/7/1997 tarihli 23053 mükerrer sayılı resmi gazete yayınlanan. Karayolları trafik yönetmeliğinin, 3. maddesinin 1. Fıkrasının (c ) bendinin sonuna aşağıdaki alt bent eklenmiştir. " 34 - Özel Halk Otobüsü; gerçek veya tüzel kişilerce işletilen, Belediyelerce verilen izin / ruhsat kapsamında Toplu Taşıma hizmeti veren ve sürücü dahil 17 den fazla oturma yeri olan ticari taşıttır."

Böylece yaptığımız işin tanımı Özel Halk Otobüsü işletmeciliğidir, araçlarımızda Özel Halk Otobüsü taşıtıdır. Vergilerimizde bu araçlar üzerinden belirlenen oranlarda matrah edilmektedir. Adımıza verilecek olan Çalışma Ruhsatlarının da ( Özel Halk Otobüsü ) tanımı ile nitelendirilmesini önemle ilginize arz ederim.’

Ad-Soyad – İmza”