Türkiye - İran Sınırında Deprem! Van'da 9 Kişi Hayatını Kaybetti…

AFAD'dan alınan bilgiye göre, İran'ın Khoy şehri yakınlarında saat 08.53'te 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, Van Başkale’de de hasara yol açtı.


Türkiye - İran Sınırında Deprem! Van'da 9 Kişi Hayatını Kaybetti…

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’ndan (AFAD) alınan bilgiye göre, İran'ın Khoy şehri yakınlarında saat 08.53'te 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Yerin 5.22 kilometre derinliğinde kaydedilen deprem, Van Başkale’de de hasara yol açtı.
Bölgede en büyüğü 4.3 büyüklüğünde olmak üzere çok sayıda da artçı sarsıntı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre; depremden hemen sonra bölgeye 25 ambulans, 1 helikopter ambulans ve 13 UMKE ekibi sevk edildi.

CAN KAYBI 9'A YÜKSELDİ, 9 YARALININ DURUMU KRİTİK

9 kişinin hayatını kaybettiği depremde 37 kişi yaralandı. Başkale Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan yaralılardan 9 unun durumu kritik, diğer yaralıların hayati tehlikesi bulunmuyor.

Van Başkale’de de hasara yol açan depremle ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "9 vatandaşımız hayatını kaybetti, 37 yaralımız var, 9'unun durumu kritik" açıklamasında bulundu.

'AN İTİBARIYLA ENKAZ ALTINDA KİMSE BULUNMAMAKTADIR'

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise, saat 12:30 sıralarında yaptığı açıklamada "An itibarıyla köylerimizde enkaz altında kimse bulunmamaktadır" dedi.

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran'da meydana gelen ve Van'da da hissedilen depremle ilgili İçişleri Bakanı Soylu'dan telefonla bilgi aldı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'nca, İran'da meydana gelen ve Van'da da hissedilen depremin ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), bölgeye destek ulaştırılması için tüm hazırlıklarını yaptığını açıklandı.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Van’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. TSK, bölgeye destek ulaştırılması için tüm hazırlıklarını yapmıştır, yaraların sarılması için her türlü göreve hazırdır!" denildi.

BAKAN SELÇUK'TAN DEPREM BÖLGESİNDEKİ OKULLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Başkale, Saray, Gürpınar ilçelerindeki birkaç köy okulunda ufak çaplı hasar meydana geldi. Kesin hasar tespiti tamamlanıncaya kadar geçici süreyle taşımalı eğitim gerçekleştireceğiz' açıklamasında bulundu.

İRAN'DAN AÇIKLAMA: 25 YARALI

İran Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi, devlet medyasına yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle 25 kişinin yaralandığını söyledi.

Batı Azerbaycan Valisi Muhammed Mehdi Şehriyari de yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu, arama kurtarma ekiplerinin deprem bölgesine intikal ettiğini belirtti. İran devlet medyasına göre, depremde 43 köyde evler hasar gördü.