Trafik Müfettişinin Cezası Fotoğraf Olmayınca İPTAL Edildi

İzmir'de, otomobil sürücüsü T.D'ye fahri trafik müfettişi tarafından yazılan ceza, 'delil fotoğrafı' olmadığı gerekçesiyle yapılan itiraz üzerine Sulh Ceza Hakimliği'nce iptal edildi.


Trafik Müfettişinin Cezası Fotoğraf Olmayınca İPTAL Edildi

İzmir'de, otomobil sürücüsü T.D'ye Fahri Trafik Müfettişi (FTM) tarafından yazılan ceza, 'delil fotoğrafı' olmadığı gerekçesiyle yapılan itiraz üzerine Sulh Ceza Hakimliği'nce iptal edildi.

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Sami Güleçyüz, Sulh Ceza Hakimliği'nce verilen iptal kararına tepki gösterdi.

FTM Derneği WhatSapp grubunda bu karara ilişkin şu paylaşım da bulundu : "Avukatı da cahil, hakimi de cahil.. Ek 6. maddeyi (FTM nin belgeleme zorunluğu olmadığını) hala öğrenemediler..

Sulh ceza mahkemelerinin trafikle ilgili verdiği kararlar kesindir. Temyiz edilemez. Türkiye’de hergün bununla ilgili FTM cezalarına yapılan itirazlar konuyu bilen hakimlerce reddediliyor.

Bilmeyen hakimler ise (ispat külfetini  genel hukuk prensiplerine göre doğru olmakla beraber, trafik kanunu açısından yanlış yorumlayarak) itirazı kabul edip cezayı iptal ediyorlar.

İzmir’deki avukat arkadaş kendini parlatmak için kararı basına servis ederek bir de “emsal oluşturulsun” demek suretiyle işgüzarlık yapmıştır. En iyisi bütün hakimleri bir araya getirip, bilenler bilmeyenlere anlatsın demektir." ifadelerini kullandı.

FTM'LER KARARA TEPKİ GÖSTERDİ 

Aynı grupta paylaşım yapan FTM Hasan : " Mahkemenin vermiş olduğu karar tamamen 2918 sayılı karayolları trafik kanunu nda ve fahri trafik müfettişileri Yönetmeliğine aykırı bu şekilde devam ederse yarın bir gün trafik polisinin yazdığı cezalara da itiraz hakkı doğar..Sürücülerin trafik tescil Şube bu iptal kararının temyiz ettirmesi gerekir.. diye düşünüyorum.." 

FTM Cem : " Itiraz olarak müvekkilin seyir halinde iken emniyet kemeri takmadığından  bahisle tutanak tutulduğu söylenmekte.  Biz FTM'ler icin delil olarak görüntü sunmak zorunluluğu olmamasina rağmen  -ki olsa bile bu teknik olarak mümkün değil- iptal edilmesini hakim kazası olarak yorumluyorum. Zira bir FTM seyir halinde emniyet kemeri takmayan bir sürücüyü nasıl görüntüleyebilir,  mümkün  değil. Belli ki bu kararı veren hakim Ftm kurumunun çalışma şart ve dinamiklerinden bihaber."

FTM Cevdettin : " Sayın arkadaşım' a katılıyorum. Emniyet Genel Müdürlüğümüzün bu kararı mutlaka Temyize götürüp FTM yönetmeliğini savunarak iptaline karar aldırması gerekir. Tüm yazdığımız ihlal ceza tutanaklarimiz emsal teşkil Edip iptali cihetine gidilir. FTM görevimiz pasifize edilerek ortadan kaldırılır.  Ülkede Trafikte canavarlar kaos estirirler. Devletimiz önüne geçemez olur. Bu görüş bana ait olup,Hepinize saygılarımı sunuyorum.."

İzmir'de işletmeci T.D, emniyet kemerinin takılı olmaması nedeniyle kendisine kesilen cezayı tebligat yoluyla öğrendi.

Avukatı Alperen Cihan Çetinkaya'ya başvuran T.D, konuyu yargıya taşıdı. Sulh Ceza Hakimliği'ne yapılan başvuruda, tebligatın ekinde 'delil' niteliğinde " fotoğraf bulunmadığı' gerekçesiyle cezanın iptali istendi.

İtirazı yerinde gören Sulh Ceza Hakimliği, cezayı iptal ederek, ödenen paranın T.D'ye geri verilmesini kararlaştırdı. Karardan memnun olduğunu kaydeden T.D, "Zaten günlük hayatımda emniyet kemerini takarak araç kullanıyorum. Buna özen gösteriyorum. Cezayı öğrenince avukatımla itirazda bulunduk ve kazandık. Mutluyum.." dedi.

"KARARIN EMSAL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Herhangi bir delil olmadan gönderilen cezaların iptal ettirilebileceğini belirten Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, şunları söyledi: "Müvekkilimiz trafikte giderken kemer takmadığı gerekçesiyle kendisine ceza yazılmış. Bu ceza plakaya kesildiğinden daha sonra kendisine tebliğ ediliyor. Tebliği aldıktan sonra 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurduk. Böyle bir suç işlemediğimizi belirttik. Fahri müfettiş herhangi bir delil, video kaydı sunmamış. Bunun fahri müfettişler kanunundan kaynaklı olduğu, herhangi bir delil sunma zorunluluklarının olmadığı belirtildi. Biz de buna karşılık şunu söyledik; 'Devletin herhangi bir şekilde denetim mekanizmasını sağlayabilmesi için fahri müfettişlerin mutlaka delil veya video kaydıyla bu cezaları kesmesi gerektiğini' ifade ettik. Sulh Ceza Hakimliği'nde emsal olduğunu düşündüğümüz bu kararı verdi. Toplumumuzda fahri müfettişlerin cezasıyla karşılaşan birçok insan var. Eğer delil yoksa kimse bu şekilde cezalandırılamaz" dedi.

"DENETİM MEKANİZMASINI ÇALIŞTIRMAK İÇİN DELİL GEREKLİ"

Fahri müfettişler yönetmeliğinden bahseden Avukat Çetinkaya, "Evrak isteyemezler. Kişiyi sorgulayamazlar veya aracı durduramazlar. Yönetmelikte delil sunacaksınız veya sunmayacaksınız diye bir madde yok. Devletin denetim mekanizmasını çalıştırabilmek için delil sunmak gerekli. Bu kapsamda eğer delil sunulmazsa fahri müfettişlerin de kim olduğu bilinmediğinden hangi amaçla kesildiği ve gerçekten bu suçu işleyip işlemediğinin belirlenmesi mümkün değil" diye konuştu.

 

ÖZEL HABER-** HALİS KAHRAMAN- ** TR HABER AJANSI