24 Temmuz Gazeteciler Günü kutlu olsun..!

Polis kökenli Gazeteci-Yazar Halis Kahraman, kişisel sosyal medya hesabından 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğü mücadele günü dolayısıyla, bir mesaj paylaştı..


24 Temmuz Gazeteciler Günü kutlu olsun..!

Polis kökenli Gazeteci-Yazar Halis Kahraman, kişisel sosyal medya hesabından 24 Temmuz Basın Özgürlüğü mücadele günü dolayısıyla, bir mesaj paylaştı..

Polis Medya Gazetesi Haber Merkezi Müdürü ve Türkiye Haber Ajansı Haber İstihbarat Müdürü görevlerini halen yürüten Halis Kahraman, sosyal medya paylaşımında, " Sansürün kaldırılışının 112’inci yılında, kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda, her koşulda, sorumlulukla toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini fedakarca yerine getiren basın emekçisi meslektaşlarımın 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Halis Kahraman, 24 Temmuz’un “halkın haber alma hakkına ve gerçek gazeteciliğe sahip çıkarak işini yapan cesur kalemlerin mücadele günü” olduğunu belirterek, 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 112’inci yıldönümünde, gazetecilerin bu günü “Bayram” olmaktan çok “basın özgürlüğü mücadele günü” olarak karşıladığını ifade etti.

“Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü ayaklar altındadır..” diyen Kahraman, çok sesli çağdaş bir toplum olabilmenin yolunun basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasından geçtiğini vurguladı.

Halis Kahraman şöyle devam etti:

“Sansürün ilk kez kaldırılışını simgeleyen 24 Temmuz tarihi, gazeteciler için yadsınamayacak kadar önemlidir. Basına, gazetecilere, ifade özgürlüğüne yapılan engellemelerin en açık ifadeyle adı sansürdür..!

Basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerden söz etmek mümkün değildir. Gazetecilerin düşünceleri ve haberleri nedeniyle hedef gösterilmesi, sadece ve sadece muhalif oldukları için tutuklanıp, yargılanması, televizyon ekranlarının karartılması baskıcı rejimlerin ürünleridir.

Çok sesli, çağdaş, demokratik ve özgür bir toplum olabilmenin yolu basın ve düşünce ifade özgürlüğünden geçer. Halkın haber alma hakkına ve gerçek gazeteciliğe sahip çıkarak işini yapan cesur kalem meslektaşlarımız basın ve ifade özgürlüğüne sahip çıktıkları için 24 Temmuz’lar “Bayram” olmaktan çok “basın özgürlüğü mücadele günü” olmuş durumdadır.

Sansürün kaldırılışının 112’inci yılında, kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda, her koşulda, sorumlulukla toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini fedakarca yerine getiren basın emekçisi meslektaşlarımın 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nü kutluyorum.”

 

TR HABER AJANSI-** ÖZEL HABER-** AHMET KAPLAN