Teknofest 2020 Efficiency Challange Yarışları Başladı

Teknofest 2020 Efficiency Challange Yarış Startını Mustafa Varank ve Selçuk Bayraktar Gerçekleştirdi. yarışma Elektromobil ve Hidromobil olmak üzere iki kategoriden oluşuyor.  Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması kapsamında bugün yirmi takım yarıştı.


Teknofest 2020 Efficiency Challange Yarışları Başladı

Teknofest 2020 Efficiency Challange Yarış Startını Mustafa Varank ve Selçuk Bayraktar Gerçekleştirdi

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 2019’da ziyaretçi rekorları kıran dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST için geri sürüyor. 

Sürdürülebilir enerji ile bizi çevre dostu bir dünyaya götürecek araçlar için gençlerin kıyasıya mücadelesi TÜBİTAK yürütücülüğünde düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması kapsamında Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde devam ediyor.

Gençlerin alternatif enerjili elektrikli araçlarını yarıştırdıkları final yarışı Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde heyecanlı anlar yaşattı.

Genç yeteneklerin geleceğin çevre dostu araçlarını sergilediği heyecanlı anlara sahne olan yarış nefes kesti. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı & Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Teknofest İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal yarış için hazırlanan tüm takımları ziyaret ederek gençlerin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Geleceğin araçlarını tasarlayan takımları yarış pistinden uğurladılar. Körfez Yarış Pisti’nde bugün yarışan yirmi takım için yarış startını Mustafa Varank veSelçuk Bayraktar yaparak gençlerin heyecanına ortak oldular.

Teknofest 2020 kapsamında 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına Türkiye’de 81 ilden 20 bin 197 takım başvuru yaptı. 

Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmalarına katılan 100 bin genç geliştirdikleri projeler ile geleceğin teknolojilerine hazırlanıyor. 1- 6 Eylül tarihleri arasında Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde yapılan alternatif enerjili elektrikli araçlarını yarıştırdıkları yarışma Elektromobil (Batarya Elektrikli) ve Hidromobil (Hidrojen Enerjili) olmak üzere iki kategoriden oluşuyor. Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması kapsamında bugün yirmi takım yarıştı.

Formula 1 Pistinde Özel Yarış..

Bugün gerçekleştirilen yarışı başlatmadan önce Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank gençlere bir sürpriz yaparak 6 Eylül Pazar günü onlara Formula 1 pistinde özel gösteri yapacakları müjdesini verdi.

Öğrencilerin aylardır emek verdiği ve geleceğin araçlarını tasarladıkları nefes kesen yarışların sonunda özel bir gösterim olarak 6 Eylül Pazar Günü (Yarın) İstanbul Park Tuzla Formula 1 Pistinde saat 16.00’da gerçekleştirilecek.

#MilliTeknolojiHamlesi sloganı ile yola çıkan ve Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde; Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerinin destekleriyle 24-27 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Bugün Yarışan Takımlar;

Çukurova Üniversitesi Çukurova Elektromobil Takımı 
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Subu Tetra 
Kastamonu Üniversitesi Atabeygazi 
Yozgat Bozok Üniversitesi Beem 
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Otobil 
Harran Üniversitesi Harran Tech Team 
Bursa Teknik Üniversitesi Hacıwatt Elektromobil 
Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Fen Racing Team 
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Duscart 
Karadeniz Teknik Üniversitesi K-Tech Team H 
Yıldız Teknik Üniversitesi Alternative Energy Systems Society (Aesk) E 
Ankara Üniversitesi Hidroket 
Bursa Teknik Üniversitesi Elektronomi 
Çukurova Üniversitesi Çukurova Hidromotive 
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Milat 1453 Elektromobil Ar&Ge Topluluğu 
Pamukkale Üniversitesi Atay 
Yıldız Teknik Üniversitesi Alternative Energy Systems Society(Aesk) H 
Altınbaş Üniversitesi Eva Team 
Karadeniz Teknik Üniversitesi K-Tech Team E 
Afyon Kocatepe Üniversitesi Akümobil