Polislerin sorunlarını TBMM'de kürsüden duyurdu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün partisinin grup toplantısında ülke gündeminde yer alan konulara tek tek değindi ve kürsüyü Cumhuriyet tarihinde ilk kez emekli polis memuru Erdinç Emecan'a bıraktı.


Polislerin sorunlarını TBMM'de kürsüden duyurdu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün partisinin grup toplantısında ülke gündeminde yer alan konulara tek tek değindi ve kürsüyü Cumhuriyet tarihinde ilk kez emekli polis memuru Erdinç Emecan'a bıraktı.

Akşener şöyle seslendi :  "Şimdi sıra Milletin Kürsüsü’nde…İktidarın yalanlarının mağdurlarından biri, emekli polis memuru, Erdinç Emecan kardeşimiz aramızda..Buradan sizin aracılığınızla, tüm polis kardeşlerimize seslenmek istiyorum; Sayın Erdoğan miting meydanlarında sizlere söz verdi, ama gereğini yapmadı..Biz hala sözümüzün arkasındayız..İYİ Parti iktidarında, 3600 ek gösterge hakkınızı teslim edeceğiz..Hiç merak etmeyin..."

Meral Akşener, konuşmasının bir bölümünde emekli polis memuru Erdinç Emecan'ı kürsüye davet etti. 

Akşener'in daveti üzerine kürsüye gelerek emekli polislerin sorunlarını dile getiren Emecan, "Bizim bir kanayan yaramız 3600 ek gösterge, bir de polis intiharları.." diyerek, özlük ve sosyal haklar içeren sorunlarının çözümü için taleplerini kürsüden tek tek dile getirdi.
 

"Devlet memurları statüsünde en alt dereceden emekli oldum.."

Antalya'da yaşayan ve polislerin mağduriyetini hem ilgili makamlara hem de kamuoyuna duyurmak için Ankara'ya özel olarak  İYİ parti grup toplantısına katılmak  için gelen Emekli polis memuru Erdinç Emecan kürsüde, "Ben ortaokul mezunu bir emekli polisim, 1985 yılında teşkilata girdim. 28 yıl görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıllarca çok ağır işler yaptıktan sonra en hafif göstergeyle emekli oldum. Devlet memurları statüsünde en alt dereceden emekli oldum.." diye konuştu.

"3600 ek gösterge alırsam maaşım gerçekten 3600 lira olacak."
 

Emekli polislerin aldıkları emekli maaşlarını çok yetersiz olduğunu belirten Emecan, "Gururla söylüyorum ki devletim bana 2 bin 988 TL maaş teklif etti, ben bu maaşı alıyorum. Biz tatil bilmeyiz baştan söyleyeyim. En güzel tatil, köye anamızın babamızın yanına gitmektir. Emekli olduktan sonra bize verilen ikramiyelerle değil ev sahibi olmak, bir evin balkonunu dahi satın alamayız. Bizim yıllardır kanayan bir 3600 ek gösterge meselemiz var. 3600 nedir? 1995 yılında jandarma astsubayların mezun olduğu hazırlık eğitimleri üniversite statülerine getirilerek, jandarma astsubaylarına tahsil farkı gözetmeksizin 3600 ek gösterge tahsis edildi. Onlar da İçişleri Bakanlığı'na bağlı, biz de. 26 yıldır bunun mücadelesini yapıyoruz. 3600 ek gösterge alırsam maaşım gerçekten 3600 lira olacak.." dedi.

Polis intiharları: "Rehabilitasyon kliniklerine ihtiyacımız var.."

Bir kanayan yaralarının da  polis intiharları olduğunu belirten Emecan, " Artık beşer onar ölüyoruz arkadaşlar. 2020 yılında 84 arkadaşımız kendi canına kıydı.. 2021'in henüz ilk 3 ayında 17 arkadaşımız intihar etti.. Buradan Emniyet Genel Müdürlüğümüze sesleniyorum.. Biz yıllarca faili meçhul cinayetleri çözmüş insanlarız, bizim lütfen intihar sorunumuzu çözün.. Bizim rehabilitasyon kliniklerine ihtiyacımız var.." ifadelerini kullandı.

AKŞENER'E YAĞLI BOYA PORTRESİ HEDİYE EDİLDİ 

Erdinç Emecan konuşmasının sonunda, İstanbul'dan emekli polis Onur Aras tarafından çizilen Meral Akşener'in yağlıboya portresi emekli Emniyet Amiri Nazmiye İzgin ve emekli polis memuru Mevlüt Yetiş ile birlikte Akşener'e hediye olarak takdim edildi. 

 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER-**HALİS KAHRAMAN