Emekli polise bu muamele yapılır mı ?

Bir emekli polis, oğlunun bir mağduriyetiyle ilgili olarak polis merkezini telefonla aradığında görevli komiserin kendisiyle telefonla görüşmemesi ve meslektaşlarınca kendisine yönelik olumsuz tavırlara rağmen " Benim yapmam gereken savcılığa gidip suç duyurusu yapmaktı ama kendime yakıştıramadım. " ifadelerini kullandı.


Emekli polise bu muamele yapılır mı ?

Bir emekli polis, oğlunun bir mağduriyetiyle ilgili olarak polis merkezini telefonla aradığında  görevli komiserin kendisiyle telefonla görüşmemesi ve meslektaşlarınca kendisine yönelik olumsuz tavırlara rağmen " Benim yapmam gereken savcılığa gidip suç duyurusu yapmaktı ama kendime yakıştıramadım..Ben emekli memur değil de kelli felli biri olsaydım. Bunlar benim başıma gelmezdi. Kibir yakışmadı size.." ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada yer alan " Polis Emeklileri ve Eşleri Haber Platformu " isimli polis grup sayfasında " Yağmur Adam " rumuzlu paylaşımda şu ifadeler yer aldı : 

"Yaşadığım olayı anlatayım..: 

Bundan 4 ay önce Aralık 2020'de oğlumun motoru apartmanın önünden çalındı.Gelen polis ekibi apartman kamerasından monitör yok diye görüntüyü almamış.İfade de de olay yerini gören kamera yok yazıp geçmişler.

Oğlum bilgisayarcı getirerek monitör bağlatıp hırsızlık anını telefonuna kaydetmiş, devamın da kaçış yönünde işyeri ve apartman kameralarından başkaca görüntülerde temin ederek telefonuna kaydetmiş..Müracaat alan polis merkezine giderek kendisinin görüntü temin ettiğini anlatmış.Demişler ki " İfadeni falanca grup almış, onlar çalışırken gel.."  Oğlum işyerinden sonraki günler izin alarak tekrar gittiğinde, bu kez de " Biz telefondan alamayız, git CD'ye attır gel.." deyince beni aradı..

Oğlum bana " Lanet olsun baba, motordanda vazgeçtim.Bu kadar uğraştım, polislerin yapmadıkları işlerini yaptım, hala git gel yaptırıyorlar.." deyince, ona "Tekrar git, aynı cevabı verirlerse savcılığa git.." dedim.Kısa geçeyim.Oğlum polis merkezine gitti. Görevli polisler,kamera görüntüleri telefondan CD'ye almışlar. oğluma " Ek ifade alıp görüntülerin hangi adresten temin edildiği vs sorup teslim aldıklarınını tutanağa geçtiler mi ? "diye sorduğumda, bana "Hayır baba, ek ifade alan olmadı, sen gidebilirsin dediler çıktım.."  dedi.

Ben de başka şehirde olduğum için polis merkezini telefonla defalarca aradım, açan yok.. Bağlı ilçe emniyet müdürlüğünü telefonla aradım, kendimi görevli memura  tanıttım ama beni müdürle görüştürmediler "Sağolsunlar hiyerarşi varmış önce karakolu arayacakmışım." 

Günler sonra 12 Nisan'da polis merkezinin telefonununa cevap veren oldu.Konuyu anlattım oğlumun TC'sini verdim. Görevli memur " Evrak adliyeye gitmiş, CD yok giden evrak arasında " dedi. Ben de " Zaten öyle tahmin ettim, ek ifade alınmayınca " dedim ve karakol amiri veya grup amiri görüşmek istediğimi söyledim. Görevli memur telefonu bıraktı. "Komserim telefonda emekli bir polis var " deyip durumu özetledi sonra bana dönerek." Komiser yerinde yok.. " dedi. Ben de memura "Konuyu komisere anlattın, ben duydum nasıl yerinde yok.." dedim. Komiser benimle görüşmeye tenezzül etmedi sağolsun..

Tekrar ilçe emniyeti aradım. Müdür beyle görüştürün dedim ama yine kapı duvar..Biz sizi karakol ile a görüştürürüz dedikten sonra karakoldan aradılar. Karakoldan benimle telefonla görüşmek istemeyen o komiser aradı.Telefonda bana "Buyur şikayet etmişsin bizi.. " dedi. Ben de telefonda komisere hitaben " Mevcut görüntüyü almıyorsunuz, vatandaş kendisi alıp devamında kaçış yönünde görüntüleri topluyor. Bizim grupta olmamış deyip gönderiyorsunuz müracaatı alan gruba götürüyor, telefondan alamayız, CD'ye at getir diyorsunuz rica minnet görüntü teslim ediyoruz, onu da savcılığa göndermiyorsunuz,  arıyoruz bir de görüşmeye tenezzül etmiyorsunuz.."  dedim.

Şu cevabı verdi, " Polis dediler ondan aradım yoksa aramazdım.Evrağa baktım herşey yapılmış, şimdi görüntüleri de izledim. CD savcılığa neden gitmemiş, ben bilmem Burda kalmış, CD ve ek ifadeye ne gerek var.."  gibi cümleler kurdu. "Müracaatı alan grup yarın gece çalışıyor, onları ara sor.." dedi bir de akıl verdi.

30 yıl hizmet ederek emekli olmuş biri olarak ilçe Emniyet  müdürü ile görüşemedim,. hiyararşi var diye.Zaten görevini yapmamış kişilere yönlendirildim.  

Çok yazık..Benim yapmam gereken savcılığa gidip suç duyurusu yapmaktı ama kendime yakıştıramadım. Ben emekli memur değil de kelli felli biri olsaydım. Bunlar benim başıma gelmezdi..Kibir yakışmadı size.."

 

TR HABER AJANSI